Nå kan utvalgte vogntog frakte mer
16.12.2025 07:00:00 CET | Samferdselsdepartementet | Pressemelding
I dag kan lastebiler med slepvogn med seks eller sju aksler kjøre med en totalvekt på 50 tonn. Fra og med 1. februar 2026, økes totalvekten til 56, 55 og 54 tonn avhengig av antall aksler i vogntoget og om det er en elektrisk lastebil, eller om den går på biogass eller fossilt drivstoff.
– Vi har lyttet til transportbransjen. De høringsinnspillene som er kommet inn fra bransjen har vært positive, og derfor har vi bestemt at totalvekten skal økes for de vogntogtypene som ble foreslått, sier Jon-Ivar Nygård.
Forslaget har vært på høring hos Statens vegvesen. Nå økes den tillatte totalvekten for lastebil med slepvogn med seks eller sju aksler på veistrekninger som tåler vektøkningene. Dette omfatter nesten hele riksveinettet, 60 % av fylkesveinettet og rundt 20 % av det kommunale veinettet.
– For trafikksikkerheten på veiene våre og av hensyn til miljøet, er det viktig at vi både får brukt veinettet til det fulle og at vi får utnyttet kapasiteten til vogntogene. I tillegg er det viktig for næringslivets og transportbransjens økonomi, sier Nygård.
Regjeringen ønsker å bidra til at det blir flere tunge nullutslippskjøretøy og kjøretøy som kjører på biogass. Det er derfor også bestemt å gi høyere vektøkning for nullutslipp/biogass enn for fossildrevne vogntog for å ta hensyn til den ekstra vekten drivlinjen i nullutslipps- og biogassvogntog fører til.
Innføringen av en slik vektdifferensiering kan sammen med andre virkemidler bidra til at det blir flere tunge nullutslippskjøretøy og kjøretøy som kjører på biogass. Eksempler på virkemidler er blant andre fritak for bompengebetaling for tunge nullutslippskjøretøy frem til 2030, krav til miljøvekting i offentlige anskaffelser, støtte fra Enova ved anskaffelse av nullutslippskjøretøy og utbygging av ladeinfrastruktur.
FAKTABOKS:
Endringene i økt totalvekt for seks- og sju-akslede vogntog bestående av lastebil med slepvogn er følgende:
|
Totalt antall |
Aksler lastebil |
Drivlinje |
Tillatt totalvekt i dag |
Ny tillatt totalvekt |
|
6 aksler |
3+3 |
Fossil |
50 |
54 |
|
Biogass |
50 |
55 |
||
|
Nullutslipp |
50 |
56 |
||
|
7 aksler |
4+3 |
Fossil |
50 |
55 |
|
Biogass |
50 |
56 |
||
|
Nullutslipp |
50 |
56 |
||
|
3+4 |
Fossil |
50 |
55 |
|
|
Biogass |
50 |
56 |
||
|
Nullutslipp |
50 |
56 |
Videre utredninger
Transportbransjen ønsker at vektøkningene skal omfatte flere vogntogtyper og enkeltkjøretøy enn de vogntogkombinasjonene som ble foreslått av Statens vegvesen i denne høringen. Statens vegvesen kommer derfor til å få i oppdrag å utrede om totalvekten kan økes på flere vogntogtyper og lastebiler, for å se på om kjøretøyenes og vegnettets kapasitet kan utnyttes bedre.
Om oss
Samferdselsdepartementet har det overordnede ansvaret for rammevilkår for postvirksomheten, for luftfarts-, vei- og jernbanesektoren og for riksveiferjene.
Følg pressemeldinger fra Samferdselsdepartementet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Samferdselsdepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Samferdselsdepartementet
Ny lov skal bidra til å gjøre elbillading like enkelt som å fylle drivstoff27.3.2026 11:45:00 CET | Pressemelding
Samferdselsdepartementet legger i dag fram forslag til ny lov om infrastruktur for alternativt drivstoff som skal bidra til utslippsfri transport i Norge, blant annet gjennom å gjøre det enklere å lade elbil. Målet er å gjøre det enklere å velge klimavennlige kjøretøy, med noe bedre tilgang på ladere, krav om tilgjengeliggjøring av informasjon, tydeligere priser og mer brukervennlige betalingsløsning.
Regjeringen starter arbeidet med å vurdere behov og alternativer for fremtidig utvikling av Svalbard lufthavn19.3.2026 14:00:00 CET | Pressemelding
Samferdselsdepartementet har gitt Avinor i oppdrag å gjennomføre en konseptvalgutredning (KVU) for Svalbard lufthavn. Hensikten er å gi et godt kunnskapsgrunnlag for å vurdere behov for tiltak for å sikre et godt og forutsigbart transporttilbud og god beredskap. Dette er nødvendig som følge av klimaendringer, aldrende infrastruktur og nye krav til person- og vareførselskontroll.
Regjeringen vil effektivisere posttjenestene uten å kutte i leveringen18.3.2026 06:00:00 CET | Pressemelding
Regjeringen vil jobbe for en mer effektiv postlevering. Vi har mottatt over 200 høringsinnspill på forslag til ny postlov, og flere av høringsinstansene har innspill om at det er mulig å effektivisere innenfor dagens rammer. Dette har regjeringen valgt å lytte til, og vil derfor jobbe med mer effektive løsninger innenfor dagens lov fremfor å legge frem en ny postlov denne våren.
Stor interesse for billigere månedskort16.3.2026 13:56:20 CET | Pressemelding
Flere fylkeskommuner har nå søkt på regjeringens nye støtteordning for å redusere prisen på månedskort i kollektivtransporten. Det betyr at vi er et viktig skritt nærmere målet om billigere månedskort for folk flest.
Ny tiltaksplan: 200 tiltak skal gjøre norske veier tryggere12.3.2026 13:09:28 CET | Pressemelding
Samferdselsminister Jon-Ivar Nygård mottok i dag ny Nasjonal tiltaksplan for trafikksikkerhet på vei. Utviklingen går i feil retning, derfor er det viktig med nye tiltak og ny giv.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom