Ny storsatsing skal forebygge Parkinsons og demens
15.12.2025 12:55:41 CET | Universitetet i Bergen (UiB) | Pressemelding
Det nye Innovation Center for Neuroresilience (ICoN) ved Universitetet i Bergen skal snu fokuset fra behandling til forebygging av nevrodegenerative sykdommer. Senteret samler ledende forskere i tett samarbeid med norsk og internasjonalt næringsliv, med status som Senter for forskningsdrevet innovasjon (SFI).

Professor Charalampos (Haris) Tzoulis ved Universitetet i Bergen skal lede senteret.
– Vi er begeistret over denne fantastiske nyheten! Vår visjon er å muliggjøre effektiv behandling og forebygging av nevrodegenerative sykdommer som Parkinsons sykdom og Alzheimers sykdom, sier Tzoulis.
I dag lever rundt 100 millioner mennesker globalt med disse sykdommene, og tallet forventes å dobles i løpet av de neste 25 årene. Per i dag finnes det ingen behandling som kan stoppe eller forebygge utviklingen av disse tilstandene, forklarer Tzoulis som er direktør ved Neuro-Sysmed.
– Gjennom Innovation Center for Neuroresilience (ICoN) vil vi møte denne utfordringen i tett samarbeid med ledende akademiske miljøer, offentlige institusjoner og norske og internasjonale industripartnere. Dette inkluderer aktører innen farmasøytisk industri, kosttilskudd, helseteknologi, bioteknologi og norsk matindustri, forteller Tzoulis.
- Vi ser frem til et viktig og nyttig samarbeid med disse aktørene, sier innovasjonsleder Yamila Torres Cleuren.
Senter for forskningsdrevet innovasjon
ICoN er ett av åtte nye Sentre for forskningsdrevet innovasjon (SFI). Tildelingen ble offentliggjort av forsknings- og høyere utdanningsminister Sigrun Aasland i dag.
Med 96 millioner kroner fra Forskningsrådet og bidrag fra samarbeidspartnerne i prosjektet vil senteret ha et totalbudsjett på over 250 millioner kroner over åtte år.
Senteret bygger på et bredt, tverrfaglig samarbeid mellom forskere fra Universitetet i Bergen, Haukeland universitetssykehus, Folkehelseinstituttet og SINTEF, med kompetanse som spenner fra klinisk medisin og nevrologi til ernæring, teknologi og folkehelse.
Senteret skal starte opp i 2026.
– Kan få stor betydning
På vegne av UiB vil jeg gratulere Charalampos Tzoulis, fagmiljøet, støtteapparat og alle samarbeidspartnere med tildelingen. Dette er en anerkjennelse av et ledende forskningsmiljø, men også av evnen til å tenke nytt og utvikle løsninger som kan få stor betydning for både samfunnet og enkeltmennesker, sier UiB-rektor Margareth Hagen.
Fra før koordinerer UiB to Sentre for forskningsdrevet innovasjon; MediaFutures og Smart Ocean, og er partner i fire andre sentre.
Innovasjon er en sentral del av vårt samfunnsoppdrag, og SFI-ene er spydspisser som viser hvordan forskning kan spille en viktig rolle i utviklingen av næringsliv og samfunnet rundt oss. At vi nå får en ny tildeling, er et bevis på hvilken styrke som kan ligge i slike samarbeid mellom forskning og partnere utenfor akademia, sier Hagen.
Innovation Center for Neuroresilience - ICoN:
ICoN vil bekjempe nevrodegenerative sykdommer som Parkinsons og demens ved å flytte fokuset fra behandling til forebygging, sammen med Norges voksende næringliv innen mat, ernæring, farmasi, helseteknologi og bioteknologi, i tillegg til ledende forskningsmiljøer.
Hovedmålet er å utvikle og teste integrerte løsninger for tidlig oppdagelse, overvåking, behandling og forebygging av α-synukleinopatier – og å gjøre disse løsningene til nye markeder for norske industripartnere.
Næringslivspartnere: Tine AS, Tekslo Seafood AS, Lerøy Ocean Forest, Aker Biomarine, Niagen Bioscience, Pharmasum Therapeutics, Balchem/Kappa Bioscience AS, Smerud Medical Research, Endurance Bio Inc, Biogen, Vitalthings AS, Ledidi AS, Youwell AS, Motitech AS, Bulbitech AS, Bio-Me, Aible AS, Age Labs AS, Pre Diagnostics AS, HemoDx AS.
Les mer på uib.no: https://www.uib.no/aktuelt/180923/ny-storsatsing-skal-forebygge-parkinsons-og-demens
Kontakter
Charalampos Haris Tzoulis
Professor, Universitetet i Bergen, Direktør ved Neuro-Sysmed
Yamila CleurenInnovasjonsleder
Tel:90402735yamila.cleuren@uib.noBilder

Følg pressemeldinger fra Universitetet i Bergen (UiB)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Universitetet i Bergen (UiB) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Universitetet i Bergen (UiB)
Ber regjeringen prioritere UiB Realfaghøyden: – Nå er det bare politisk vilje som gjenstår26.1.2026 10:29:42 CET | Pressemelding
Den eksterne kvalitetssikringen av Realfagbygget og Fysikkbygget ved Universitetet i Bergen er levert. Anbefalingen er entydig: Byggene bør rehabiliteres og suppleres med et nytt avlastningsbygg. Nå gjenstår bare én ting: politisk beslutning og bevilgning.
Ole F. Norheim hedret av Gates Foundation22.1.2026 22:28:49 CET | Pressemelding
Harvard-professor og UiB-forsker Ole F. Norheim er tildelt den nyopprettede utmerkelsen «Goalkeepers Nordic Champion» fra Gates Foundation for sin innsats for global helse.
Nytt K.G.Jebsen senter i Bergen skal løyse genetiske gåter22.1.2026 09:14:43 CET | Pressemelding
Kva kan genendringar som oppstår i mors mage føre til når barnet er blitt vaksen? Kan dei føre til kreft seinare i livet og er det mogleg å unngå det? Dette og mykje meir skal forskarar ved det kommande K.G.Jebsen-senteret for epimutasjonar i kreft finne ut av.
Ti nye æresdoktorer ved UiB20.1.2026 10:15:26 CET | Pressemelding
Universitetsstyret ved Universitetet i Bergen (UiB) har vedtatt å tildele ti nye æresdoktorat til personer som på ulikt vis har gjort en fremragende og betydningsfull innsats for vitenskapen og kunsten. Richard Sennett, Aud Jebsen, Karl Ove Knausgård, Henrik Palmer Olsen, Deryn Fogg, Anna Louise Gloyn, Samah Jabr, Luciano Floridi, Tia De Nora og Paul Smith blir nye æresdoktorer.
Ekspertliste: Trump og verdenssituasjonen19.1.2026 12:35:58 CET | Pressemelding
UiB har flere forskere som kan uttale seg om Grønland, nasjonal sikkerhetsrett, juss og en endret geopolitisk situasjon.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom