Kasakhstan løfter frem menneskerettigheter og fengselsreform på internasjonal konferanse
12.12.2025 10:57:08 CET | Kasakhstans Ambassade i Norge | Pressemelding
ASTANA – Kasakhstan understreket sin satsing på menneskerettigheter og modernisering av straffegjennomføringen under en høynivåkonferanse på Den internasjonale menneskerettighetsdagen 10. desember. Markeringen av 77-årsdagen for FNs verdenserklæring om menneskerettigheter tok for seg rettighetene til personer i frihetsberøvelse, styrket rehabilitering og tilbakeføring til samfunnet, samt bedre nasjonal og internasjonal kontroll.

Konferansen "Human Rights and the Development of the Penitentiary System: National Priorities and International Standards" ble arrangert av landets menneskerettighetskommissær i samarbeid med UNDP (FNs utviklingsprogram) i Kasakhstan, Europarådet, OSSEs kontor i Astana og innenriksdepartementet, opplyser utenriksdepartementet i Kasakhstan.
I sin åpningstale trakk menneskerettighetskommissær Artur Lastajev frem landets arbeid for en mer human straffesektor. Han pekte på at rettighetssikring ikke stopper ved fengselsporten, og at økt fokus på rehabilitering bidrar til lavere tilbakefall. Ifølge Lastajev har gradvise reformer redusert antallet innsatte og innført internasjonale standarder i systemet.
UNDPs nestrepresentant Sukhrob Khojimatov berømmet Kasakhstans tilslutning til tilleggsprotokollen til FNs torturkonvensjon og etableringen av den nasjonale forebyggingsmekanismen (NPM). Han understreket behovet for å styrke mekanismens uavhengighet og implementere anbefalingene.
EU-ambassadør Aleška Simkić viste til viktige samarbeidsprosjekter innen rettsstat og menneskerettigheter, og fremhevet betydningen av internasjonale standarder for modernisering av landets straffegjennomføring.
Matilda Bogner fra FNs høykommissær for menneskerettigheter i Sentral-Asia påpekte at et velfungerende NPM og videre reformer er avgjørende for å forebygge tortur.
Ambassadør med spesialoppdrag Stanislav Vassilenko fremhevet den økende betydningen av menneskerettighetskommissæren, Koordineringsrådet og NPMs arbeid. Ifølge ham er deres løpende tilsyn og faglige anbefalinger sentrale for landets menneskerettighetsstruktur. Han viste til at Kasakhstan nylig leverte sin fjerde nasjonale rapport under FNs universelle periodiske gjennomgang (UPR) og tredje periodiske rapport om oppfølgingen av FNs konvensjon om sivile og politiske rettigheter (ICCPR). FN-ekspertene roste blant annet avskaffelsen av dødsstraffen, styrkingen av ombudsinstitusjonen og NPM, samt framgang innen likestilling, politisk deltakelse og domstolenes uavhengighet.
Konferansen samlet representanter fra statlige organer, rettsvesenet, politi- og kontrollmyndigheter, sivilsamfunnet og internasjonale organisasjoner som arbeider med menneskerettigheter og reform av straffesystemet.
Koordineringsrådet la frem konsolidert rapport
Under konferansen presenterte Koordineringsrådets medlemmer et utkast til konsolidert rapport basert på NPMs forebyggende besøk i 2025. Utkastet ble drøftet med representanter fra blant annet Riksadvokatens kontor, den nasjonale sikkerhetskomiteen, innenriksdepartementet, helse-, utdannings-, arbeids- og sosialverndepartementet, forsvarsdepartementet og lokale utøvende organer, og ble foreløpig godkjent av Koordineringsrådet.
Når rapporten foreligger på engelsk, sendes den videre til FNs underkomité for forebygging av tortur samt relevante myndigheter for oppfølging. Den årlige samlede rapporten oppsummerer funn fra forebyggende besøk til fengsler, varetekts- og forvaringsenheter, spesialmottak, militære forlegninger, helseinstitusjoner, sosiale tjenester og barneinstitusjoner.
(Kilde: The Astana Times / Dana Omirgazy, 11. desember 2025)https://astanatimes.com/2025/12/kazakhstan-highlights-human-rights-and-penitentiary-reform-at-international-conference/
Nøkkelord
Følg pressemeldinger fra Kasakhstans Ambassade i Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Kasakhstans Ambassade i Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Kasakhstans Ambassade i Norge
Kasakhstan topper Sentral-Asia i indeks for kvinner, fred og sikkerhet15.5.2026 12:30:00 CEST | Pressemelding
ALMATY – Kasakhstan ble rangert som det beste landet i Sentral-Asia i Women, Peace and Security Index 2025/26, og plasserte seg på 72. plass av totalt 181 land med en poengsum på 0,722. Dette fremgår av en rapport publisert av Georgetown Institute for Women, Peace and Security (GIWPS) og Peace Research Institute Oslo (PRIO).
Kasakhstan innfører AI i skolesystemet13.5.2026 13:00:00 CEST | Pressemelding
ASTANA – President Kassym-Jomart Tokayev undertegnet 12. mai et dekret om å innføre kunstig intelligens (AI) i Kasakhstans skolesystem som del av landets satsing på digitalisering og modernisering av utdanningen.
«Tokayev: Miljøinitiativ er blitt moralsk bærebjelke»12.5.2026 08:41:32 CEST | Pressemelding
Under den landsomfattende miljøkampanjen «Taza Qazaqstan» sa president Kassym-Jomart Tokayev at Kasakhstans positive utvikling nå får internasjonal anerkjennelse og overkommer tidligere skepsis, ifølge nyhetsbyrået Qazinform, som siterer presidentpalasset Akorda.
Congress of Leaders of World and Traditional Religions skal diskutere KI og tro i Astana8.5.2026 06:41:38 CEST | Pressemelding
ASTANA – Det internasjonale senteret for interreligiøs dialog i Kasakhstan og ICESCO har inngått en samarbeidsavtale som skal styrke arbeidet med interreligiøs og interkulturell dialog.
Kasakhstan vil fremskynde KI-omstilling for å unngå økonomisk stagnasjon5.5.2026 12:44:39 CEST | Pressemelding
ASTANA — Kasakhstan må raskt gå over til en fullt integrert, datadrevet økonomi basert på kunstig intelligens (KI), ellers risikerer landet å bli hengende etter i det globale teknologikappløpet, sa president Kassym-Jomart Tokayev under det andre møtet i rådet for utvikling av kunstig intelligens 4. mai i Almaty.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom