Skolelederforbundet

Flere elever trives, men vi trenger samfunnet med oss!

Del

Elevundersøkelsen som ble presentert i dag viser at mobbingen i skoler går ned for andre året på rad, men fortsatt opplever mange elever utenforskap. Skolelederforbundet etterlyser økt innsats fra både politikere og lokalsamfunn for å styrke skolemiljøet.

Ole Alvik, Skolelederforbundet

  • Det viktigste er en skole der alle elevene blir sett, hørt og inkludert. Alle skal glede seg til å gå på skolen, hver dag. Skolene kan ikke løse dette alene, det er kun gjennom dialog og samarbeid vi greier å forsterke den gode utvikling. Vi må huske at skolen speiler hvordan vi er mot hverandre i resten av samfunnet, sier påtroppende leder i Skolelederforbundet Mona Søbyskogen.

Undersøkelsen viser at de fleste elevene har det bra på skolen.  89 prosent på vg1, 85 prosent på 7. trinn og 83 prosent på 10. trinn, svarer at de trives godt på skolen. I tillegg går motivasjonen og trivselen opp.  Det er et viktig utgangspunkt, men fortsatt blir for mange barn og unge mobbet og føler på utenforskap.  

  • Vi er stolt av den jobben som gjøres i skolene, tydelige og omsorgsfulle ledere, lærere og ansatte som gjøre en stor og viktig innsats. Vi må ta elevene på alvor og det er vi som voksne som må ta ansvar og sikre at alle blir sett, inkludert og får venner. Vi må jobbe systematisk og langsiktig med skolemiljøet og være tydelig på hvordan vi skal være mot hverandre og hvordan vi inkluderer alle. Dette arbeidet må ledes, og vi krever at lederne får tid og rom til å være tydelig tilstede for sine medarbeidere og elever, sier Mona Søbyskogen.

En mer mangfoldig skole

Skolen har endret seg mye de siste årene og vi har mange flere elever som trenger tettere oppfølging og støtte, en oppgave vi tar på høyeste alvor. Skolelederforbundet er alvorlig bekymret over at skole og barnehage opplever store og alvorlige kutt på økonomi i mange kommuner, derfor trenger vi modige og tøffe politiker som vil prioritere barn og unge. Selv om mobbetallene er på vei ned, er de fortsatt for høye.

På 7. trinn svarer 11 prosent at de har vært utsatt for mobbing, på 10. trinn er andelen 10 prosent og i vg1 er andelen 6 prosent. Nedgangen er størst på 7. og 10. trinn med ett prosentpoeng, mens nedgangen er på 0,8 prosentpoeng på vg1.

Modige politikere som satser på barnehage og skole

Det er kun sammen vi kan greie å sikre at alle gleder seg til å gå på skolen og barnehage. Ledere og ansatte i barnehage og skole legger hver dag ned en fantastisk innsats for å styrke miljøet. Vi trenger å få sikret økonomien slik at vi fortsatt kan styrke laget rundt barna våre.

  • Vi må styrke laget rundt eleven. Det er nødvendig å øke kompetanse og ha nok ressurser i skolen, vi må satse på flere yrkesgrupper i skolen som barnevernspedagoger, sosionomer, psykologer og vernepleiere. Derfor er det avgjørende viktig at vi har modige politiker som vil prioritere barna våre både nasjonalt og lokalt, avslutter Mona Søbyskogen

Kontakter

Bilder

Ole Alvik, Skolelederforbundet
Last ned bilde
Last ned bilde
Last ned bilde

Skolelederforbundet

Fagorganisasjon for ledere i oppvekst- og opplæringssektoren.

Følg pressemeldinger fra Skolelederforbundet

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Skolelederforbundet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra Skolelederforbundet

Ledelse i skolen – nøkkelen til barns trivsel og utvikling30.10.2025 10:43:23 CET | Pressemelding

I høst skal arbeidstiden til ledere i skolen forhandles. Skolelederforbundet mener det er nødvendig at KS prioriterer ledere i skole for å sikre rekruttering og beholde lærere, ansatte og ledere i skolen. Rapport fra NTNU Samfunnsforskning forteller flere skoleledere at de vurderer å forlate yrket. For å sikre barna våre en motiverende, trygg og god skole må vi styrke skoleledelsen, sier 2. nestleder i Skolelederforbundet Mona Søbyskogen. «Skolelederes arbeidshverdag – Arbeidstidsavtalen SFS 2213 sett fra et skolelederperspektiv» er skrevet av NTNU Samfunnsforskning, på oppdrag fra Skolelederforbundet. Rapporten, bekrefter det vi vet, at skoleledere har en arbeidshverdag med lange dager, stort ansvar og komplekse arbeidsoppgaver. Flere rektorer oppgir at de er tilgjengelig så å si døgnet rundt, og at de har arbeidsuker på opptil 60 timer. Dette kan utfordre balansen mellom jobb og fritid. Rapporten støtter opp under konklusjoner i tidligere forskning og undersøkelser Skolelederforbunde

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye