SpareBank 1 Nord-Norge

Økt digitalisering fører til endringer i banktilbudet

Del

Stadig flere går over til å bruke digitale banktjenester. Derfor gjør vi flere endringer i starten av 2026.

– Vi skal fortsatt ha kontorer på de samme stedene som vi har i dag. Men vi ser noen tydelige endringer i hvordan folk bruker banktjenester. Det meste foregår digitalt, kontantstrømmen har blitt betydelig mindre, og de som ønsker personlig rådgivning foretrekker å avtale time på forhånd. Dette tilpasser vi oss nå etter, sier konserndirektør for personmarked, Bjørn Bardal. 

Minibanker 

De siste fem årene har nedgangen i bruken av minibanker i SpareBank 1 Nord-Norge vært på nærmere 50 prosent, og for hvert år som går reduseres bruken med rundt ti prosent. 

– Når stadig færre kunder har behov for å bruke minibanker er det mer effektivt og bærekraftig at driften samles hos én profesjonell aktør. SpareBank 1 Nord-Norge overlater derfor driften av minibankene til Nokas, slik mange andre banker allerede har gjort, sier Trond Hanssen, som er leder for distribusjon personmarked. 

Nokas kommer til å videreføre mange av minibankene i landsdelen, mens andre legges ned. Minibankene i Havøysund, Øksfjord, Lakselv, Skjervøy, Narvik, Myre, Svolvær, Steigen, Fauske og Beiarn blir i utgangspunktet ikke driftet videre. Mange av disse brukes svært lite i dag, blant annet fordi det finnes andre minibanker eller andre kontanttilbud på mange av stedene. SpareBank 1 Nord-Norge er i dialog med en del kommuner for å avklare om de er interessert i å inngå en avtale med Nokas om videre drift. Kommunene får tilbud om å overta minibankene vederlagsfritt, og de vil også få et engangstilskudd for å komme i gang. 

– Vi forstår at dette vil skape noen utfordringer, men med så stor nedgang i kontantbruken tror vi ikke dette vil få store konsekvenser for mange. I deler av landsdelen er det i utgangspunktet ikke kommersielt grunnlag for å drifte minibanker. Dette gjelder blant annet i Finnmark, der det heller ikke er noen andre banker som tilbyr kontanttjenester. Avtalen vår med Nokas sikrer distribusjon av kontanter og drift av minibanker i distriktene, selv om noen må kjøre litt lengre for å komme til nærmeste minibank eller «kontant-i-butikk», som nå tilbys i 1.450 matbutikker i landet, sier Bjørn Bardal. 

Åpningstider 

Når stadig flere kunder foretrekker å bruke digitale banktjenester, betyr det samtidig at besøkene i våre banklokaler går ned. De aller fleste får hjelp via vårt kundesenter, enten på telefon eller chat, med enklere, hverdagslige spørsmål. Kunder som trenger hjelp fra våre rådgivere med større spørsmål foretrekker å avtale time. Dette gjør også våre rådgivere i stand til å være bedre forberedt til møtet. Slike avtalte timer vil kunder fortsatt kunne gjøre alle hverdager mellom 08.00 og 16.00 i alle banklokaler. Drop-in, altså møter som ikke er avtalt på forhånd, blir det heretter tilbud om mellom 12.00 og 15.00 på utvalgte dager. Oversikten over dager finnes her.

For mer informasjon eller kommentarer, kontakt Trond Hanssen, leder for distribusjon personmarked. Media som ønsker kommentarer knyttet opp mot spesifikke banklokaler eller minibanker kan også kontakte banksjefen for det aktuelle områder.

Fakta

  • Disse minibankene driftes videre av Nokas: Kirkenes, Vadsø, Tana, Båtsfjord, Alta, Hammerfest, Karasjok, Kautokeino, Storslett, Tromsø, Finnsnes, Harstad, Sortland og Bodø. På Andenes videreføres minibanken på nytt sted (Coop), mens det jobbes med ny lokasjon på Leknes.
  • Disse videreføres i utgangspunktet ikke: Havøysund, Øksfjord, Lakselv, Skjervøy, Narvik, Myre, Svolvær, Steigen, Fauske og Beiarn.
  • «Kontant-i-butikk» er nå tilgjengelig i 1.450 matbutikker i landet. Har kan man både sette inn og ta ut penger. Mer informasjon om tjenesten finnes her.

Kontakter

Bilder

World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye