Rapport om Helseplattformen er klar
8.12.2025 16:18:55 CET | Helse Midt-Norge RHF | Pressemelding
Helse- og omsorgsdepartementet publiserte i ettermiddag rapporten fra Vista Analyse om Helseplattformen. Rapporten er en oppfølging av et anmodningsvedtak fra Stortinget.

-Vårt overordnede inntrykk er at Vista har gjort en grundig jobb og at rapporten svarer godt på oppdraget som ble gitt, sier Jan Frich, administrerende direktør i Helse Midt-Norge RHF.
Vista Analyse fikk tidligere i år et oppdrag fra Helse- og omsorgsdepartementet der fordeler og ulemper ved Helseplattformen skulle utredes.
-Vi merker oss de områdene som krever ekstra oppfølging og vil sørge for at det videre arbeidet med å styrke både brukervennlighet og effektivitet hos helsepersonell blir ivaretatt, sier Frich.
Rapporten peker blant annet på at:
- Helseplattformen har bedret samhandlingen mellom sykehus og kommuner ved å forenkle tilgang til oppdatert og relevant informasjon i pasienten
- Kvaliteten i pasientbehandlingen er tilbake på samme nivå som før innføringen av Helseplattformen
- Lav brukervennlighet reduserer effektiviteten for helsepersonell og særlig for leger, men det virker som om mer erfaring med løsningen bedrer brukeropplevelsen
Kontakter
Eiliv FlakneDirektør for kommunikasjon og samfunnskontaktHelse Midt -Norge RHF
Har ansvar for mediekontakt og tilrettelegging for media i saker som angår Helse Midt-Norge RHF.
468 86 618 (medievakt)
Medievakt Helse Midt-Norge RHFMedievaktKommunikasjonsavdelingen
Medievakta hos Helse Midt-Norge RHF tar seg av alle henvendelser fra media.
Bilder

Følg pressemeldinger fra Helse Midt-Norge RHF
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Helse Midt-Norge RHF på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Helse Midt-Norge RHF
Eureka-øyeblikk kan gjøre netthinneoperasjoner tryggere og mer miljøvennlige8.6.2026 09:47:00 CEST | Pressemelding
En søvnløs natt ga støtet til en oppfinnelse som gjør det mulig å bruke svært lite gass i øyeoperasjoner. Det kan gi både tryggere behandling, mer forutsigbar prosedyre og lavere utslipp.
Skal gjøre brystkreftdiagnostikk raskere og mer presis8.6.2026 09:36:37 CEST | Pressemelding
Kunstig intelligens kan forbedre MR basert brystkreftdiagnostikk og redusere energibruken kraftig, viser ny forskning. Det kan gi mer presise vurderinger og kortere ventetid for pasientene.
Kan gi kvinner med lipødem et etterlengtet behandlingstilbud8.6.2026 09:28:14 CEST | Pressemelding
Lavkarbokosthold reduserte smerter og bedret livskvaliteten hos kvinner med lipødem. Forskningen kan føre til et nytt og etterlengtet behandlingstilbud for pasientgruppen.
Advarte mot avvikling av Helseplattformen under høring21.4.2026 12:16:56 CEST | Pressemelding
Helse Midt Norge advarer mot å avvikle Helseplattformen og mener konsekvensene vil bli store for både pasienter og driften. Arbeidet med å forbedre løsningen har høyeste prioritet, var hovedbudskapet til Jan Frich, administrerende direktør i Helse Midt-Norge RHF under dagens høring i Stortinget.
Første evaluering av arbeidet med forbedring av Helseplattformen17.4.2026 07:58:36 CEST | Pressemelding
Arbeidet med å forbedre brukervennligheten i Helseplattformen benytter en god tilnærming som gir resultater, viser en fersk rapport fra SINTEF.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom