P1 blir ikke lenger tilgjengelig for taxier på Bergen lufthavn, Flesland
Avinor har besluttet at P1-området ikke lenger skal benyttes til henting av taxipassasjerer ved Bergen lufthavn. Endringen er nødvendig for å sikre god trafikkflyt og trygg ferdsel på forplassen, som er et område med høy aktivitet fra buss, shuttle, taxi, crew-transport og vareleveranser.

– Vi må ha kontroll på trafikken foran terminalen for å ivareta sikkerhet og forutsigbar drift. Derfor vil P1 ikke lenger være tilgjengelig for taxier, sier Tom Rune Arnsen, key account manager, landside i Avinor.
Taxier som ikke er registrert i Fast Travel kan hente passasjerer på området mellom P-hus og Clarion Hotel.
Bakgrunn
Avinor har tildelt kontrakten Forplassdrift til Fast Travel, som på oppdrag fra Avinor styrer adgangskontroll og administrasjon av forplassen. Løsningen er allerede i bruk på flere lufthavner, inkludert Oslo, Stavanger og Tromsø.
Formålet er:
- Trygg ferdsel for alle
- Enklere taxibestilling for passasjerene
- Forutsigbarhet for taxisjåførene
Passasjerene kan bestille taxi via bestillingskiosker i ankomsthallen og på forplassen, velge type bil og avtale pris på forhånd.
Viktig for taxinæringen
Registrering i Fast Travel er et sentralt verktøy for å sikre en ryddig og sikker organisering av drosjetjenestene til og fra lufthavnen. Avinor forventer at alle sentraler og løyvehavere innretter seg etter denne modellen.
– Dette handler om sikkerhet og passasjeropplevelse. Vi legger til rette for alle som ønsker å operere på lufthavnen, men det må skje innenfor en strukturert og sikker ramme, sier Arnsen.
Nøkkelord
Kontakter
Pressetelefon (ikke SMS)Kun til bruk for journalister.
Vi svarer ut mediehenvendelser mellom 08.00-17.00 med mindre det inntreffer større hendelser. For generelle henvendelser ber vi om at det sendes e-post. For informasjon om flytrafikken ved våre lufthavner, se www.avinor.no, og velg flyplass.
Bilder

Avinor har ansvar for 43 statlig eide lufthavner, og flysikringstjenesten for sivil og militær luftfart i Norge. Dette nettverket binder Norge sammen - og Norge sammen med verden.
Avinor er en drivkraft i miljøarbeidet i luftfarten og en pådriver for å redusere de samlede klimagassutslippene fra norsk luftfart. Selskapet har en ledende rolle i arbeidet med utvikling av el-fly, og leveranse av biodrivstoff til fly.
Avinor bidrar hvert år til 50 millioner sikre og effektive flyreiser. Om lag halvparten av disse er til og fra Oslo lufthavn.
Rundt 2.800 medarbeidere har ansvar for å planlegge, bygge ut og drive et samlet lufthavn- og flysikringssystem. Avinors virksomhet finansieres gjennom luftfartsavgifter og kommersiell virksomhet på flyplassene.
Følg pressemeldinger fra Avinor
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Avinor på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Avinor
Avinor i 2025: Solid trafikkår med sterk utanlandsvekst12.1.2026 14:15:00 CET | Pressemelding
Passasjertala for desember viser ein markant vekst for Avinor sine lufthamner. Veksten er særleg stor blant utanlandsreisande. I desember reiste 3,8 prosent fleire passasjerar enn i same månad året før. Utanlandstrafikken auka med 5,2 prosent, medan innanlands trafikk voks med 2,6 prosent.
Fossilfri energiforsyning ved Svalbard lufthavn – biogassanlegg settes i drift12.1.2026 13:00:00 CET | Pressemelding
12. januar settes det nye biogassanlegget ved Svalbard lufthavn, Longyear i drift. Med flytende biogass (LBG) som energibærer får lufthavnen en fossilfri løsning for både strøm og varme – og Avinor tar et viktig steg mot vesentlig lavere utslipp fra egen drift.
Gjentar suksessen: Tilbyr hundeparkering på nyttårsaften29.12.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
Oslo lufthavn gjentar suksessen fra i fjor og åpner igjen en egen parkeringsplass for hunder og deres eiere på nyttårsaften. Tiltaket ble svært godt mottatt, og gir hunder et rolig og fyrverkerifritt sted å være når det nye året ringes inn.
Nå starter julerushet på Sola17.12.2025 14:21:26 CET | Pressemelding
158 000 passasjerer skal reise gjennom Stavanger lufthavn de neste to ukene. Her er oversikten over de travleste dagene i juleutfarten.
Avinor må ha kontroll på alle områdene ved Stavanger lufthavn16.12.2025 15:26:45 CET | Pressemelding
Det er innført et nytt system for styring og kontroll av det svært trafikkerte området foran Stavanger lufthavn, Sola. Aktører som har tilgang til området er blant annet buss, taxi, varelevering og crew-transport. Alle aktørene har tilgang til området gjennom en passeringsavtale. Dette er noen taxisentraler uenige i, og enkelte løyvehavere velger derfor å ikke inngå slike avtaler for sine biler. Resultatet er at det er langt færre taxier enn normalt tilgjengelig på lufthavnen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom