Norges Rytterforbund

Topprestasjon: Andreplass i World Cup til Oda Charlotte Lyngvær

Del

Oda Charlotte Lyngvær leverte en av karrierens sterkeste prestasjoner da hun søndag tok en imponerende andreplass i World Cup-kvalifiseringen i spanske A Coruña. Dette kom bare ett døgn etter at rytteren fra Skedsmokorset sikret femteplass i Grand Prix-klassen på samme arena.

Med dagens suverene andreplass, ligger Oda Charlotte Lyngvær nå som nummer syv i sammendraget av den vest-europeiske ligaen. (Foto: FEI/Mackenzie Clark)
Med dagens suverene andreplass, ligger Oda Charlotte Lyngvær nå som nummer syv i sammendraget av den vest-europeiske ligaen. (Foto: FEI/Mackenzie Clark)

Med Carabella vd Neyen Z var Lyngvær første ekvipasje som klarte en feilfri grunnomgang i den krevende 1,60 m-klassen i Spania – en prestasjon kun seks andre av verdenseliten maktet. Det ga henne startnummer én i omhoppingen, hvor hun og Carabella igjen leverte på høyeste nivå. Ekvipasjen red en offensiv og presis runde, helt uten feil, og stoppet klokken på 44,70 sekunder.

– Jeg måtte bare fokusere på jobben min, sa en tydelig rørt Lyngvær etter målgang. Andreplassen er hennes beste plassering i World Cup-sammenheng – og hennes tredje totalt. Tårene kom da hun omfavnet Carabella:
– Hun er en fighter. Hun betyr alt!

Seieren gikk til nederlandske Willem Greve med hesten Pretty Woman van’t Paradijs N.O.P.

Sterk norsk utvikling i World Cup-sammendraget

Lyngvær har plukket solide poeng både i Oslo og A Coruña, og ligger nå som nummer sju i sammendraget for den vest-europeiske ligaen. Like bak følger Johan-Sebastian Gulliksen, også med 25 poeng. Etter fem av sesongens kvalifiseringer har Norge dermed to ryttere inne blant topp ti.

– Vi må lage en god plan for Oda og Johan. Med noen gode resultater til, kan begge være i finalen i Texas i april. Mye kan skje, men vi skal tørre å tenke det, sier landslagsleder Mikael Kolind.

Åtte kvalifiseringer gjenstår – og det er de 18 beste i den vest-europeiske ligaen som går videre til finalen i Fort Worth, Texas 8. – 12. april 2026.

Nøkkelord

Kontakter

Bilder

Et følelsesladet øyeblikk etter en av ekvipasjens sterkeste prestasjoner  - så langt. (Foto: FEI/Mackenzie Clark)
Et følelsesladet øyeblikk etter en av ekvipasjens sterkeste prestasjoner - så langt. (Foto: FEI/Mackenzie Clark)
Last ned bilde

Lenker

Følg pressemeldinger fra Norges Rytterforbund

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges Rytterforbund på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra Norges Rytterforbund

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye