Nå skal det sprenges i Fløyfjelltunnelen
5.12.2025 14:12:12 CET | Statens vegvesen | Pressemelding
De neste ukene frem mot jul blir det ekstra stenging av begge løp på Fløyfjelltunnelen midt på natten, på grunn av sprenging.

Fra mandag 8. desember om kvelden vil sørgående tunnelløp fra Åsane mot Bergen sentrum være stengt for trafikk mellom klokken 21.00 og 05.30, i forbindelse med det pågående arbeidet med å skifte ut ventilasjonen i tunnelen.
Arbeidet involverer blant annet sprenging mellom klokken 24.00 og 02.00. I dette tidsrommet kan nordgående løp fra sentrum mot Åsane bli stengt i perioder på inntil 30 minutter.
– På grunn av sikkerhet må også nordgående løp være stengt i de periodene hvor selve sprengingen skjer. Dette arbeidet utfører vi etter midnatt når trafikken er lav, slik at færrest mulig trafikanter blir belastet, sier byggeleder Svein Ivar Henjum Moe i Statens vegvesen.
Sprengingen må til for å legge til rette for oppgradering av styresystemet i Fløyfjelltunnelen. Sprengingsarbeidet må gjøres i god tid før selve tunneloppgraderingen, som starter på nyåret.
Arbeid også i Sandviken
Det pågår også vegarbeid langs Reperbanen i Sandviken, som fungerer som omkjøringsveg mens tunnelen er stengt. Her er det lysregulering, og det kan bli kø og noe ventetid. Det vil være trafikkdirigenter ved arbeidsstedet om kvelden mellom klokken 21.00 og 23.00, for å ta unna mens det er mest trafikk.
– Vi beklager ulempen for trafikantene når vi må stenge tunnelen samtidig som det jobbes i Sandviken. Vi oppfordrer de som har mulighet til det, til å unngå det tidsrommet tunnelen er stengt, eller vurdere andre kjøreruter, sier Henjum Moe.
Han understreker at det er fri ferdsel i nordgående løp mot Åsane, med unntak av et kort tidsrom på 20-30 minutter mellom midnatt og klokken 02.00, mens sprengingen skjer.
– Skal du for eksempel fra Åsane til Fana, kan Grimesvingene være et godt alternativ, sier byggelederen.
Nødetatene vil bli prioritert mens nattarbeidet pågår, og det er tett dialog mellom entreprenøren på stedet, blålysetatene og Vegtrafikksentralen.
Nøkkelord
Kontakter
Svein Ivar Henjum MoeByggeleiarStatens vegvesen, Drift og vedlikehold
Tel:90670083svein.moe@vegvesen.noPressevakt Drift og vedlikehold
* Drift, vedlikehold og forvaltning av riksvegnettet * Brøyting/strøing/salting * Asfalt * Rekkverk * Bruer * Tunneler * Fjelloverganger * Rasteplasser * Inspeksjoner * Ferje
Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.
Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
Statens vegvesen avslørte «postkassefirma»21.5.2026 12:53:21 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen har tilbakekalt alle transportløyvene til et transportselskap som kun var etablert i Norge med en postadresse, uten reell drift i landet.
Utsatt: Vedlikehold på E39 Nygårdsbroen21.5.2026 07:55:46 CEST | Pressemelding
Statens vegvesens planlagte vedvedlikeholdsarbeid på E39 Nygårdsbroen i helgen er utsatt.
Stenger helt natt til 31. mai20.5.2026 16:08:08 CEST | Pressemelding
På grunn av nødvendig arbeid blir Nappstraumtunnelen helt stengt fra kl. 23.00 lørdag 30. mai til 06.00 søndag 31. mai. Nødetatene kan passere.
Ungdom sykler mindre enn før19.5.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Sykkelbruken blant ungdom har gått kraftig ned, særlig blant 13–18-åringer. Det viser en ny rapport fra Transportøkonomisk institutt (TØI). Samtidig øker sykkelbruken blant voksne.
E134 over Haukeli åpner ikke før seint i kveld15.5.2026 16:50:36 CEST | Pressemelding
Det er usikkert når E134 Vågslidtunnelen vil åpne igjen, og vegen over Haukelifjell vil dermned være stengt.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom