Brannfare: Advarer mot Temu-pynt i jula
6.12.2025 08:30:47 CET | Frende Forsikring | Aktuelt
Har du julepynt fra utenlandske nettbutikker som Temu? - Det ville jeg aldri tatt sjansen på. Pris, kvalitet og brannfare går gjerne hånd i hånd, sier forsikringsekspert.

- Nettbutikker som Temu, Shein eller Wish er ikke underlagt de samme sikkerhetskravene som i EU eller EØS. Da går det fort utover brannsikkerheten for å holde prisene nede, sier Lill Cecilie Bjørndal Klementsen, som er fagsjef i Frende Forsikring.
I en ny undersøkelse Norstat har gjort for Frende, sier åtte prosent at de har julepynt fra nettbutikker som Temu, Shein eller Wish.
- I samme undersøkelse sier også 68 prosent at de lar julebelysning stå på om natta eller når huset er tomt. Hvis julepynt som ikke er brannsikker og godkjent står på om natta, kan du ha et kjempeproblem, sier Klementsen.
Misvisende kvalitetsmerking
Mange vet at en såkalt CE-merking er et godkjentstempel på at varen oppfyller kravene EU har satt.
- Men det finnes også en variant som er til forveksling lik. På importvarer fra plattformer som Temu, kan du nemlig finne et CE-symbol som heller betyr China Export. Det kan lett skape misforståelser. Symbolet ser nesten likt ut, men har ingenting med EU-krav å gjøre og sier ingenting om sikkerheten, sier Klementsen.
- Aktørene produserer heller ikke varene selv, men kjøper fra tredjeparter, så her er det mange ledd i prosessen, sier hun.
Her har flest julepynt fra utenlandske nettbutikker
- Telemark – 24 prosent
- Agder – 16 prosent
- Rogaland – 13 prosent
- Østfold – 13 prosent
- Innlandet – 10 prosent
- Akershus – 9 prosent
- Trøndelag – 9 prosent
- Finnmark – 8 prosent
- Troms – 8 prosent
- Vestfold – 7 prosent
- Oslo – 6 prosent
- Vestland – 6 prosent
- Buskerud – 5 prosent
- Møre og Romsdal – 4 prosent
- Nordland – 3 prosent
Kilde: Frendeundersøkelsen
- Ikke likhetstegn med brannfare
Selv om du har kjøpt varer uten CE-godkjenning fra utenlandske nettsider, betyr ikke det at de er brannfarlige.
- Det er ikke et likhetstegn her, men poenget er at vi ikke vet, fordi de ikke er godkjent innen EU og EØS. Men det vi vet er at når prisen føles ekstremt lav, er det gjerne brukt mindre på kvalitet og på isolasjon. Som igjen øker brannfaren i belysning, sier hun.
Å kjøpe for eksempel kinesiske varer i norske butikker er problemfritt.
- Da skal den norske importøren sørge for at sikkerhetsreglene er fulgt og du har ryggen fri. Men hvis du kjøper dem direkte selv, ligger dette ansvaret hos deg, sier fagsjefen i Frende.
Temu har tidligere uttalt at de samarbeider med testbyråer, og utfører inspeksjoner og tester for å styrke produktsikkerheten på tvers av plattformen.
Nøkkelord
Kontakter
Marius Solberg Anfinsenseniorrådgiver og pressekontakt
Tel:+47 959 31 440msa@frende.noBilder


Om Frende Forsikring
Frende Forsikring har noen av Norges mest fornøyde forsikringskunder. Vi bryr oss litt ekstra om deg, ditt og dine!
Helnorske Frende eies av solide sparebanker og brannkasser og har rådgivere landet rundt. Vi har over 300 ansatte ved hovedkontoret i Bergen, og rundt 250.000 privat- og bedriftskunder med forsikringsløsninger innen skadeforsikring og livsforsikring.
Følg pressemeldinger fra Frende Forsikring
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Frende Forsikring på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Frende Forsikring
Ferske skadetall: Færre bilskader i fjor3.3.2026 07:57:00 CET | Aktuelt
I fjor gikk antallet skader med personbil ned før første gang siden 2019. - Det var likevel drøyt 2700 skader hver dag i hele 2025.
Høye dødstall: 9 av 10 har noe de er redde for i trafikken26.2.2026 07:52:00 CET | Aktuelt
Det er kun én ting fra topp 10-lista menn frykter mer enn kvinner gjør.
Slår alarm om nordmenns ladevaner24.2.2026 07:48:00 CET | Aktuelt
Elbil med skjøteledning og stikkontakt, elsparkesykkel i gangen og mobilen om natta. - Noen aldersgrupper skiller seg ekstra negativt ut.
Dette bør du gjøre på hytta i vinterferien19.2.2026 07:52:00 CET | Aktuelt
Slik unngår du spinndyre hytteregninger i vinter.
Vinterferie på reise: - Nå trenger mange hjelp17.2.2026 07:44:00 CET | Aktuelt
Sjekk hvor nordmenn reiser og hvilke sykdommer og skader de kommer hjem med fra vinterferien.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom