Én av fire føler seg ensom i julen
25 prosent av alle nordmenn har følt seg ensomme i løpet av de siste julehøytidene. Det viser en undersøkelse Norstat har utført på vegne av Kirkens Bymisjon.

Flere kvinner enn menn svarer at de har følt på ensomhet. Et overraskende funn er kanskje at eldre føler seg mindre ensomme enn yngre. Det er i gruppen under 40 år vi finner flest. Vestlendingene føler seg minst ensomme etterfulgt av østlendingene, mens resten av landet svarer likt.
Unge voksne kvinner er mest ensomme
At det særlig er unge voksne som kjenner mest på ensomhet og økonomisk press, samsvarer med funn fra SIFOs rapport om familiefattigdom. I den kom det frem at norske barnefamilier er blant dem som er hardest rammet av dyrtiden, og at halvparten av aleneforeldrene ikke har råd til nok mat. Da er det ingen stor overraskelse at én av fire i gruppen 30 til 39 år sier at det er vanskelig å gi julegaver på grunn av økonomien, forteller Adelheid Firing Hvambsal, som er generalsekretær i Kirkens Bymisjon:
-Da kan det som skal være en tid for glede, heller bli en tid for dårlig samvittighet, stress og frykt for å skuffe dem man er aller mest glad i. Det er en stressende faktor inn i julen.
390 000 gruer seg til jul
Kirkens Bymisjons undersøkelse viser videre at 390 000 nordmenn gruer seg til jul. Utfordringer knyttet til familie og nære blir oppgitt som hovedårsaken.
-Julen skal være en tid for glede og fellesskap, men for noen er den en krevende påminnelse om det de savner. Utfordringer knyttet til familie og nære relasjoner blir gjerne forsterket under slike høytider.
Blant dem som ikke har planlagt, eller vet hvem de skal feire med, svarer hele 60 prosent at de føler på ensomhet. Det oppgir Kirkens Bymisjon som en viktig grunn til at de åpner dørene over hundre steder i landet, og inviterer til måltider og fellesskap, opplyser generalsekretæren. Hun er opptatt av at ensomhet ikke bare handler om å være alene, men om å mangle tilhørighet.
-Hos oss i Kirkens Bymisjon skal derfor alle oppleve å bli sett og inkludert Det er ikke maten i seg selv som betyr mest, men å bli møtt med varme og å være sammen.
Til slutt har Kirkens Bymisjon et håp om hjelp til å bidra til en god jul for flere.
-Kanskje kan du sette enda en stol til ditt bord og invitere noen inn, om du har mulighet for det, oppfordrer generalsekretær Adelheid Firing Hvambsal.

Kontakter
Pressetelefon
Tel:404 30 909Følg pressemeldinger fra Kirkens Bymisjon
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Kirkens Bymisjon på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Kirkens Bymisjon
Denne uken teller Norge bostedsløse26.11.2025 07:36:50 CET | Pressemelding
I hele landet pågår nå en systematisk telling av dem som mangler et hjem. Kirkens Bymisjon frykter at tallet blir svært høyt.
Budsjettet kan bety kroken på døra for akuttovernatting15.10.2025 13:42:51 CEST | Pressemelding
Kirkens Bymisjon rer hver dag opp senger for dem som ikke har noe sted å sove blant fattige EØS-migranter. Regjeringens forslag til statsbudsjett kan bety at de må bli stående på gaten.
Verre for de fattigste familiene15.10.2025 13:16:56 CEST | Pressemelding
Dette statsbudsjettet rammer dem som sliter mest, frykter Kirkens Bymisjon.
7500 barn og unge fikk ferie med lånt utstyr25.9.2025 11:05:57 CEST | Pressemelding
I juli fikk rekordmange låne utstyr til ferien av Kirkens Bymisjon. Årsaken er både økonomi og klimahensyn, og nå ventes storinnrykk i høstferien.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom