Universal Music Norge

Briskeby's “Propaganda” blir kunstutstilling på Galleri Fineart

2.12.2025 09:00:00 CET | Universal Music Norge | Pressemelding

Del

Briskebys ikoniske låt "Propaganda" får nytt liv som kunst. Torsdag 4. desember klokken 18.30 åpner utstillingen PROPAGANDA på Galleri Fineart i Oslo, et kunstnerisk samarbeid mellom fotograf Stian Andersen og kurator Kjetil Wold. 

PROPAGANDA
PROPAGANDA Stian Andersen

Prosjektet springer ut av Briskebys 25–års markering av albumet Jeans for Onassis, som tidligere i år ble fremført i sin helhet på Den Norske Opera. Under konserten lanserte bandet en ny norsk versjon av Propaganda i samarbeid med Stig Brenner - som umiddelbart fikk oppmerksomhet for sin aktualitet og ikoniske tekst.

"Tematikken og budskapet i låta er kanskje enda mer relevant nå enn da vi ga den ut for første gang", sier vokalist Lise Karlsnes. "Propaganda” har alltid levd sitt eget liv. Den har blitt et slags kulturelt ekko som følger oss. Det er sterkt å se den tolket inn i en helt ny kunstnerisk form."

Låten har vist en bemerkelsesverdig evne til å ta nye former. Ikke bare har den blitt et gjenkjennelig kulturelt motiv, den har også nylig vært en sentral del av en nasjonal kampanje for møbelprodusenten Fogia og deres stolklassiker Bollo. Nå får "Propaganda" enda et lag – som kunstinstallasjon.

I utstillingen har Andersen og Wold satt ord og bilder i spill på nye måter. Gjennom fotografi, tekst og objekter undersøker de hvordan propaganda former vår oppfatning av musikk, kultur og sannhet. Utstillingen viser både råhet, sårbarhet og den presise estetikken som har gjort Briskeby til et av de mest markante popprosjektene i norsk musikkhistorie.

Åpning: Torsdag 4. desember kl. 18.30, Galleri Fineart, Filipstad Brygge, Oslo

Mer om Briskeby:

7. september år 2000 debuterte Briskeby sterkt med Jeans for Onassis, som solgte 130.000 eksemplarer. Hiten «Propaganda» gjorde bandet til superstjerner. Samme år tok de fire Spellemannspriser, og ble kåret til Årets norske gruppe under HitAwards 2001.

Den 7. September 2025, 25 år etter at Jeans for Onassis ble sluppet, markerte Briskeby jubileet med en eksklusiv konsert i Operaen i Oslo til fullsatt sal. Tre uker senere slapp de den norske versjonen av "Propaganda" med Stig Brenner. 

Nøkkelord

Kontakter

Bilder

Stian Andersen
Last ned bilde
Stian Andersen
Last ned bilde

Lenker

Om oss

Universal Music AS er verdens, og Norges, største musikkselskap og representerer blant annet artister som Sabrina Carpenter, The Weeknd, Alessandra, Billie Eilish, Ramón, Olivia Rodrigo, Post Malone, Ariana Grande, Dagny, Marstein, The Beatles, Odd Nordstoga, Taylor Swift, The Rolling Stones m.fl.

Følg pressemeldinger fra Universal Music Norge

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Universal Music Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra Universal Music Norge

Joakim Kleven debuterer som popartist med singelen «FREAK»6.3.2026 08:00:00 CET | Pressemelding

Joakim Kleven tar steget inn i musikken og debuterer i dag som artist med singelen «FREAK», en energisk, sexy og kompromissløs poplåt skapt for dansegulvet. Kleven er kjent som en av Norges største, mannlige influensere, samt som regissør, fotograf og TV-personlighet. Han har markert seg som en tydelig og viktig stemme i offentligheten, og har bygget en solid plattform og et stort publikum gjennom flere år. Nå kanaliserer han sin kreative drivkraft inn i popmusikken. «FREAK» er skrevet av Kleven selv og kombinerer drivende produksjon med selvsikker attitude og et refreng som setter seg umiddelbart. Låten er en leken og fryktløs feiring av frihet, begjær og det å eie sin egen identitet. “Dette markerer starten på noe helt nytt i karrieren min. Det er noe jeg alltid har drømt om, men kanskje aldri helt turt å håpe på. Nå kjennes det riktig å gå all in” sier Kleven. Som erfaren regissør står han også bak musikkvideoen til «FREAK». Resultatet er en visuelt sterk og heit produksjon med tyde

Makosir åpner 2026 med «Jessica» - ute 27. februar27.2.2026 08:30:00 CET | Pressemelding

I dag slipper Makosir årets første singel, «Jessica» - en låt som markerer starten på en ny æra og et nytt musikalsk kapittel for en av Norges mest markante unge artister og låtskrivere. Etter et sterkt 2025 med utsolgt Sentrum Scene, festivaler over hele landet og en stadig voksende fanskare, åpner Makosir nå et nytt kapittel. Med «Jessica» setter han tonen for det som kommer: et mer organisk, ærlig og personlig Makosir-univers. Hør låten HER! Låten skildrer desperasjonen i å forsøke å fylle et tomrom, og følelsen av å smile utad mens det stormer på innsiden. Den ble skrevet sammen med Benji (Benjamin Pedersen) og Julian Salole, og ble ferdig på rekordtid: «Den ble ferdig på to timer. Den bare datt ut av oss.» I kjent Makosir-stil balanserer «Jessica» det sårbare og det kraftfulle. Teksten treffer rett i kjernen av å bære noe alene: «Jeg sa det går så det griner Selv om det er tårer på mitt kinn Trenger deg ved min side Ingen her som vet at jeg har spilt et skuespill Jeg tar meg samme

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye