Nybilsalg november: Elbilrush før varslet momsøkning
1.12.2025 10:40:03 CET | Norsk elbilforening | Pressemelding
Det er løp- og-kjøp-elbil-stemning i Norge. Elbilandelen i årets nest-siste måned endte på 97,6 prosent, og fire av fylkene har en elbilandel på over 99 prosent. Aller høyest kommer Telemark med 99,7 prosent!
− Dette viser at folk vil ha elbil så lenge den har en konkurransedyktig pris, sier Christina Bu, generalsekretær i Norsk elbilforening.

Fortsatt uavklart om elbilmoms i 2026.
15. oktober kom varselet fra finansminister Jens Stoltenberg om at regjeringen ønsker å senke momstaket på elbiler til 300 000 allerede første januar neste år. Budsjettforliket som ble presentert i går gir ingen endringer i dette.
− Dette er foreløpig et budsjettforlik uten flertall. Men vi registrerer at SV og MDG ennå ikke har fått gjennomslag for en mer forutsigbar og gradvis innfasing av elbilmoms. Dette er sterkt beklagelig, sier generalsekretær i Elbilforeningen Christina Bu.
Tesla Model Y er mest solgte bilmodell så langt i november, mens Tesla Model 3 er på andreplass - et hav foran neste på lista.
Så langt i år er det solgt 137 887 elbiler, og det ligger dermed an til ny årsrekord i både antall solgte elbiler og i elbilandel. Rekorden fra 2022 er på 138 249 elbiler, og skyldtes i stor grad rekordhøyt salg i desember som følge av innføringen av toppmoms på 500 000.
Oslo har havna nest nederst på lista
Elbil var i flere år et storbyfenomen med Oslo og Bergen i førersetet. Nå har bildet endret seg radikalt. Med bare 2 fossilbiler og 669 elbiler, ligger Telemark øverst på fylkeslista med en elbilandel på 99,7 prosent. På bunn ligger Oslo og Finnmark med henholdsvis 95,0 og 89,5 prosent.
Elbilandel fylkesvis
|
Fylke |
November 2025 (personbil) |
|
Telemark |
99,7 % |
|
Vestland |
99,5 % |
|
Vestfold |
99,3 % |
|
Rogaland |
99,0 % |
|
Møre og Romsdal |
98,5 % |
|
Trøndelag |
98,2 % |
|
Nordland |
98,2 % |
|
Østfold |
98,0 % |
|
Akershus |
97,3 % |
|
Innlandet |
96,9 % |
|
Agder |
96,8 % |
|
Troms |
96,2 % |
|
Buskerud |
95,8 % |
|
Oslo |
95,0 % |
|
Finnmark |
89,5 % |
Ti-på-topp (november 2025)
1. Tesla Model Y: 3648
2. Tesla Model 3: 2562
3. Volvo EX40: 916
4. Volkswagen ID.4: 892
5. Volkswagen ID.7: 780
6. Volvo EX30: 620
7. Ford Explorer EV: 508
8. Skoda Elroq: 486
9. Skoda Enyaq: 420
10. BMW iX1: 418
Nøkkelord
Kontakter
Christina BuGeneralsekretær
Tel:+47 959 23 139christina@elbil.noInger Elisabeth SagedalKommunikasjonsrådgiver
Kontaktperson for nasjonale media
Norsk elbilforening er en medlemsorganisasjon som fremmer elektrisk mobilitet til beste for klima og miljø. Vi har 13 lokalforeninger og 120.000 medlemmer. De er i hovedsak privatpersoner, men inkluderer også noen organisasjons- og bedriftsmedlemmer.
Følg pressemeldinger fra Norsk elbilforening
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norsk elbilforening på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norsk elbilforening
Presseinvitasjon: Nordic EV Summit 6.-7. mai5.5.2026 10:38:52 CEST | Presseinvitasjon
Denne uka strømmer verden til Lillestrøm for å lære om elbilutviklingen og hva som skjer innen annen elektrisk mobilitet. Konferansen arrangeres av Norsk elbilforening, i samarbeid med Nova Spektrum.
Kraftig elbilvekst i Europa24.4.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
Elbilsalget i Europa skyter fart. I mars var 22 prosent av alle nye biler elektriske. – Europeiske bilkjøpere vil ha elbil. Disse tallene viser at etterspørselen er større enn noen gang, sier Unni Berge, kommunikasjonssjef i Elbilforeningen.
Halvparten av norske bilister har elbil17.4.2026 07:00:00 CEST | Pressemelding
I en undersøkelse Infact har gjennomført for Elbilforeningen svarer 50,5 prosent av norske bilister at de har elbil.
Rekordhøyt elbilsalg i mars1.4.2026 09:55:31 CEST | Pressemelding
Elbilandelen i nybilsalget i mars endte på rekordhøye 98,4 prosent. – Jeg tror oljekrisen gjør at flere ønsker å bytte ut fossilbilen med en elbil, sier Christina Bu i Elbilforeningen.
Mulig ladekø onsdag og søndag i påsken24.3.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
Tall fra Elbilforeningens ladeløsning viser at elbileiere lader aller mest onsdagen før skjærtorsdag. Også første påskedag peker seg ut som en av de mest hektiske ladedagene i ferien.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom