Kavlifondet

Kavlifondet støtter DNTs ReTuren: – Overforbruk kan bare løses i fellesskap

Del

Kavlifondet gir støtte til DNTs ReTuren-verksted i Bergen, et nytt tilbud for reparasjon og redesign av friluftsklær og utstyr. Prosjektet skal redusere avfall, fremme ansvarlig forbruk og gi arbeidstrening og frivillige møteplasser i lokalsamfunnet.

To personer smiler mens de står ved en symaskin. Bak dem er bannere med informasjon om en stiftelse.
ReTuren treffer rett i kjernen av stiftelsens prioriteringer: ansvarlig forbruk, sterkere fellesskap, sosial inkludering og mer gjenbruk gjennom kunnskap og ferdigheter. Anette Fondevik

– Å ta vare på det vi har handler ikke bare om mindre avfall, men også om hvordan vi møter hverandre. Når vi endrer vaner og holdninger, styrker vi både fellesskapet og ressursene våre, sier Ingrid Paasche i Kavlifondet.

Kavlifondet støtter prosjekter som bidrar til positive samfunnsendringer og har potensial for skalering. ReTuren svarer på et økende samfunnsproblem: Norge ligger i Europatoppen i forbruk av tekstiler og friluftsutstyr.

– Kavlifondets tildeling ble et vendepunkt for ReTuren Bergen. Det gir oss økonomisk ryggrad til å satse og viser at andre ser potensialet i dette prosjektet, sier Merete Yndestad i Bergen og Hordaland Turlag.

ReTuren blir en del av Friluftslivets Hus i Bergen og vil tilby reparasjonstjenester, redesign, kurs og arbeidstrening i samarbeid med lokale aktører. Prosjektet skal samtidig mobilisere frivillige i alle aldre gjennom et eget “sylaug”.

– Store samfunnsutfordringer løses bare i fellesskap. ReTuren viser hva som skjer når frivillighet, kompetanse og lokalt engasjement møtes, sier Paasche.

Kontakt:
Ingrid Paasche, daglig leder i Kavlifondet – 907 55 770

Nøkkelord

Kontakter

Anette FondevikKommunikasjons- og tildelingsansvarligKavlifondet

Anette Fondevik er ansvarlig for kommunikasjon i Norge, Sverige og UK. Hun har i tillegg et tildelingsansvar for UK.

Tel:+47 40 53 59 62anette.fondevik@kavlifondet.no

Bilder

Person som arbeider med å reparere en Gore-Tex-jakke ved en symaskin.
Morten Vanvik demonstrerer hvordan en slitt Gore-Tex-jakke kan få tilbake vanntettheten sin.
DNT/Bergen og Hordaland Turlag/Andre Morten Pedersen
Last ned bilde
Alternativ tekst: En stor, dekorert kake med teksten "ReTuren i Vestland, nå er vi i gang!"
En velfortjent kake til lanseringen av ReTuren i Vestland.
Anette Fondevik
Last ned bilde

Om Kavlifondet - den allmennyttige stiftelsen som eier Kavlikonsernet

Kavlifondet er en allmennyttig stiftelse som eier Kavlikonsernet. Hele overskuddet går til samfunnsnyttige prosjekter som styrker barn og unges psykiske helse og fremmer ansvarlig forbruk og produksjon. I 2025 tildeler Kavlifondet rundt 100 millioner kroner til prosjekter i Norge, Sverige, Storbritannia og utviklingsland.

Følg pressemeldinger fra Kavlifondet

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Kavlifondet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra Kavlifondet

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye