Har vi et arbeidsliv som ikke er rigget for å satse på Gen Z?
Gen Z er ambisiøse og dyktige, men sliter med å komme seg inn på arbeidsmarkedet og få startet karrieren sin. Mange Gen-z`ere sitter hjemme med flere titalls avslåtte eller ubesvarte søknader, mens arbeidsgiverne velger mer erfarne arbeidstakere uten samme digitale kompetanse, etiske bevissthet og tilpasningsdyktighet.

Randstad sin Gen Z rapport viser at ledige stillinger for nybegynnerstillinger (0–2 års erfaring) globalt har falt med hele 29 prosentpoeng siden januar 2024. Motsatt er etterspørselen etter talenter med minimum seks års erfaring langt mindre påvirket og noen bransjer opplever til og med en økning i etterspørselen etter mer seniorroller. Kan politikerne ha gjort det for vanskelig eller for risikofylt for arbeidsgivere å satse på de yngste med den konsekvens at en hel generasjon ikke får sjansen?
Det er lett å peke på KI som det åpenbare svaret, men er det hele fasiten på hvorfor de ikke kommer seg inn på arbeidsmarkedet? Nei, tror vi.
Regelverket gjør det lite attraktivt å velge de yngste
Slik vi ser det har vi et regelverk som ikke oppfordrer arbeidsgivere til å velge de yngste. Det å velge dem bort i bunken av søknader er et enklere og mindre risikabelt valg.
I 2023 ble det innført nye regler i arbeidsmiljøloven som gir en hovedregel om at ansettelser skal være heltid og som pålegger arbeidsgiver en dokumentasjons- og drøftelsesplikt med de tillitsvalgte før det besluttes å foreta deltidsansettelser. Videre trådte det i kraft samme år regler som begrenser innleie fra bemanningsforetak der muligheten til å leie inn arbeid når arbeidet er av “midlertidig karakter” ble fjernet, såfremt man ikke var omfattet av noen unntaksregler.
Færre deltidsjobber betyr færre unge med erfaring
Disse innstramningene har medført at bedrifter velger å ikke tilby deltidsstillinger til de som ønsker deltidsstilling både fordi det er sendt politiske signaler om at deltidsstillinger ikke er ønskelig og fordi det vil påføre bedriftene uforholdsmessig mye administrativt arbeid. Det er særlig unge og studenter som har deltidsjobber. Uten deltidsjobber ingen erfaring.
Mange unge i Gen Z har i motsetning til tidligere generasjoner færre deltidsjobber før de går ut i sin første faste jobb. Dette gjør at de mangler praktisk erfaring og referanser. Dette fører igjen til at når de søker sin første jobb etter endt studiet vil det kreves mer opplæring og det vil være større risiko for arbeidsgiver å ansette, da de ikke vet hvordan denne personen vil fungere i arbeidslivet.
Innstramminger i innleieregelverket rammer de yngste hardest
Samme konsekvens har innskjerpingene i innleieregelverket hatt. Arbeidsgivere kan fortsatt ansette midlertidig direkte selv, men de må da administrere og følge opp rekrutteringsprosessen, i motsetning til at bemanningsbyrået kan gjøre dette. Det administrative arbeidet ved å rekruttere og håndtere midlertidig ansatte gjør at en del bedrifter heller velger å pålegge de allerede eksisterende arbeidstakerne overtid fremfor å ansette midlertidig. Færre midlertidige stillinger, som for eksempel sommerjobber, betyr færre personer som får en sjanse.
Arbeidsgivere velger trygghet i usikre tider
Det er “sparebluss” og “usikre tider” i en rekke selskaper. Det gjør at bedrifter blir mindre villige til å satse og ønsker å ta de “sikrere” valgene. Det er kanskje ikke i slike tider at man velger en “fersking” som ikke har fått prøvd seg på ulike oppgaver og dermed ikke vet hva de motiveres av eller sine arbeidspreferanser. Legger man til at Gen Z på tross av sin manglende arbeidserfaring har høye forventninger til lønn, fleksibilitet og oppfølgning så blir risikoen enda større. Det kan også legges på i “regnestykket” for arbeidsgiverne i følge Randstads rapport at Gen Z er villige til å gå raskt fra jobb til jobb for å realisere sine ambisjoner og derfor har lettere for å bytte jobb raskere. Det er ikke noen hemmelighet at feilansettelser er dyrt.
Skepsisen til Gen Z, og kostnaden ved feilansettelser og fravær
Det er ikke bare feilansettelser som er dyrt. Sykefravær spiser også av bedrifters marginer. Det er en påstand at Gen Z-ere er mindre robuste og oftere blir utbrent. Uavhengig av om dette stemmer eller ikke vil en slik samfunnsoppfatning kunne føre til skepsis fra arbeidsgiver, da det er kostbart for arbeidsgiver med høyt sykefravær. I tillegg kommer oppfølging som kreves fra arbeidsgiver i tilknytning til sykefraværet.
Regelverket skulle hjelpe, men holder unge utenfor
Endringene i arbeidsmiljøloven de senere år var ment å styrke arbeidstakernes rettigheter, men tallene tyder ikke på at de strengere reglene bidrar til å få flere inn i arbeidslivet. Tvert i mot, viser tall fra SSB at 700.000 personer stod utenfor arbeid og utdanning ved utgangen av 2024. Dersom vi ikke klarer å få Gen Z inn i arbeidslivet vil det også bidra til å øke dette tallet ytterligere.
Vi trenger Gen Z, og politikerne må åpne dørene
Både samfunnet og arbeidsgivere trenger Gen Z, men vi mener at politikerne må endre reglene i arbeidsmiljøloven i forhold til deltidsstillinger, midlertidige stillinger og innleie fra bemanningsforetak for å stimulerer til å ansette flere arbeidstakere. Ved å “myke opp” reglene vil det kunne bidra til at Gen Z og andre som står utenfor arbeidslivet vil komme raskere inn på arbeidsmarkedet uten at dette vil svekke arbeidstakernes rettigheter.
Skrevet av Marianne Hagen, administrerende direktør, Randstad Norway
Nøkkelord
Kontakter
Christian BørresenMarkedsdirektør
Tel:99262869christian.borresen@randstad.noOm oss
Randstad er en global aktør innen bemanning, rekruttering, konsulent- og HR-tjenester. Vi har en tydelig ambisjon om å være verdens mest rettferdige og spesialiserte selskap for talenter.
Gjennom våre fire spesialistområder, Operational, Professional, Digital og Enterprise, hjelper vi virksomheter med å bygge fleksible, mangfoldige og kompetente arbeidsstyrker, som er avgjørende for å lykkes i et arbeidsmarked preget av sterk konkurranse om de beste hodene.
Vi bidrar til at mennesker finner meningsfulle jobber, utvikler relevant kompetanse og opplever både formål og tilhørighet på arbeidsplassen. Verdiskapingen vi står for, skal ikke bare styrke enkeltpersoner og virksomheter – men også bidra til en mer bærekraftig fremtid for alle.
Med hovedkontor i Nederland opererer Randstad i 39 markeder og har rundt 40 000 ansatte globalt. I 2024 hjalp vi over 1,7 millioner mennesker med å finne jobb, og omsatte for 24,1 milliarder euro.
Følg pressemeldinger fra Randstad
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Randstad på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Randstad
Unge stenges ute når inngangsjobbene forsvinner20.11.2025 08:00:00 CET | Pressemelding
En ny global rapport fra Randstad viser at inngangsjobber for unge har falt med 29 prosentpoeng siden 2024. – Terskelen for å komme inn i arbeidslivet aldri har vært høyere, sier Marianne Hagen, administrerende direktør i Randstad Norge.
Teknologijobbene for de yngste forsvinner i rekordfart17.11.2025 12:32:35 CET | Pressemelding
En ny rapport fra Randstad viser at antall stillinger på inngangsnivå har falt med 29 prosentpoeng siden januar 2024. Nedgangen er aller størst i teknologisektoren hvor fallet er på hele 35 prosentpoeng.
Tøffere tider for nyutdannede økonomer22.10.2025 07:55:00 CEST | Pressemelding
Kjenner du deg igjen? Du er nyutdannet, motivert og klar for arbeidslivet, men stillingsannonse etter stillingsannonse lyser mot deg med kravet: «minimum 3-5 års relevant erfaring». Det kan føles som en umulig barriere, og du er ikke alene om å føle det slik. Randstads ferske Gen Z-rapport bekrefter at dette er en reell trend. Antallet stillinger for nyutdannede har globalt falt med 29 prosentpoeng siden januar 2024, og i finanssektoren er nedgangen på hele 24 prosentpoeng.
Dfind blir Randstad: Verdens største HR-selskap samler merkevaren under ett navn1.10.2025 08:30:03 CEST | Pressemelding
Fra og med 1. oktober skifter Dfind navn til Randstad. Det innebærer en enda tydeligere posisjon for selskapet som spesialist på ledelse, rekruttering og konsulenttjenester.
Når ledelse blir viktigere enn lønn4.8.2025 08:00:00 CEST | Kronikk
Ledelse har rykket opp til nest viktigst for norske arbeidstakere. Likevel er det få som opplever at de faktisk har en god leder. Det sier mer om arbeidshverdagen enn vi kanskje liker å innrømme, og det bør være et varsko til enhver arbeidsgiver.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom