Felleskjøpet bygger ny avdeling på Gråmyra i Levanger
Felleskjøpet Agri styrker sin tilstedeværelse i Trøndelag med etablering av en ny og moderne avdeling på Gråmyra, sør for Levanger. Anlegget blir blant de mest moderne i regionen og vil samle butikk, verksted og bruktmaskinsenter i ett helhetlig og framtidsrettet anlegg.

Den nye avdelingen markerer neste steg i moderniseringen av Felleskjøpets avdelingsstruktur i Innherred. Prosjektet ble vedtatt av styret nylig, og denne uka ble kontraktene signert. Prosjektet er forankret i strategiske vurderinger knyttet til kundenes reise- og kjøpsmønster, og til behovet for å oppgradere dagens fasiliteter.
Etableringen er en tydelig satsing i et viktig landbruksområde i vekst, og gir nye muligheter for lokal verdiskaping, medlemsservice og økt markedsandel i både butikk og maskin. Totalt investeres det om lag 140 millioner kroner i prosjektet.
– Med ny avdeling på Gråmyra legger vi til rette for videre vekst i en region hvor Felleskjøpet allerede står sterkt, og hvor optimismen i landbruket er stor. For min egen del er det ekstra givende å være med på å vedta dette prosjektet ettersom jeg selv bor i regionen, sier Erling Aune, nestleder i Felleskjøpets konsernstyre.
Samler kompetanse og styrker tilbudet
Avdelingen vil erstatte dagens lokaler i Levanger sentrum og bidra til mer effektiv drift, bedre kundeopplevelser og sterkere lokal tilstedeværelse. Samtidig oppgraderes butikken i Verdal, mens verkstedet der avvikles.
– Den planlagte avdelingen på Gråmyra vil samle kompetansen innen maskin og butikk, og vil også få et bruktmaskinsenter som skal dekke hele Trøndelag og nordover. Med denne satsingen legger vi til rette for vekst både i formarked og ettermarked, og styrker vår tilstedeværelse i en viktig vekstregion, sier Tommy Uttakleiv, konserndirektør maskin i Felleskjøpet.
Lokal investering for framtida
Organisasjonssjef for Trøndelag-regionen, Kristin Wibe, er glad for at flere års arbeid nå gir resultater.
– Dette er en viktig investering i lokal tilstedeværelse og bedre servicetilbud for bonden. En ny og større avdeling på Gråmyra vil gi bedre tilgjengelighet for kundene våre i både Levanger og Verdal. Vi har allerede et av Felleskjøpets best drevne hagesentre her – etableringen gir grunnlag for videre vekst, sier Kristin Wibe.
Framdriften til endelig vedtak har blitt gjennomført med sterk involvering av tillitsvalgte i regionen. Den nye avdelingen på Gråmyra blir enda et steg videre i utviklingen av Felleskjøpets avdelingsstruktur i Trøndelag. Dette prosjektet ble påbegynt for ti år siden, og har til nå resultert i:
- Relokalisering av avdelingen i Namsos i 2019 (butikk og verksted)
- Etablering av nybygg avdeling Steinkjer i 2020 (butikk, verksted og salgshall)
- Relokalisering av avdelingen på Brekstad i 2022 (butikk og verksted)
Byggestart på Gråmyra er planlagt til våren 2026, og åpning av ny avdeling ventes høsten 2027. Prosjektet gjennomføres i tett samarbeid mellom divisjonene Butikk, Maskin og Agri Eiendom, bondesamvirkets eget eiendomsselskap.
– Gråmyra gir oss en strategisk beliggenhet, god tilgjengelighet for kundene og mulighet for å utvikle et framtidsrettet anlegg som møter behovene både nå og i årene som kommer, sier Kristin Wibe, organisasjonssjef Trøndelag i Felleskjøpet Agri.
Nøkkelord
Kontakter
Sigbjørn VedeldPressesjef
Tel:+47 932 45 367sigbjorn.vedeld@felleskjopet.noBilder



Felleskjøpet Agri hadde i 2024 en omsetning på 21,2 milliarder kroner og 4 217 ansatte. Felleskjøpet Agri er viktigste leverandør av teknologi og driftsmidler til norsk landbruk, og har rundt 100 butikker rettet mot bønder og forbrukere i Norge.
Felleskjøpet Agri eier Granngården i Sverige som også har over 100 butikker rettet mot samme målgruppe. Vår virksomhet omfatter også eiendomsdrift, brød og bakervarer, samt utstyr til park, anlegg og kjæledyr. Felleskjøpet Agri er et samvirke eid av om lag 36 000 bønder.
Felleskjøpet Agri er markedsregulator og innkjøps- og salgssamvirke for medlemmene. Felleskjøpet Agri sitt formål er å bidra til å styrke medlemmenes økonomi i landbruksvirksomheten på kort og lang sikt.
Følg pressemeldinger fra Felleskjøpet Agri
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Felleskjøpet Agri på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Felleskjøpet Agri
Felleskjøpet gjør store oppgraderinger på Bjørkelangen26.11.2025 09:37:19 CET | Pressemelding
Felleskjøpet Agri investerer i en omfattende oppgradering av butikken på Bjørkelangen. Et eksisterende lagerbygg bygges om til en ny, moderne og framtidsrettet butikk.
– Kjempebra med verksted i Tana!21.11.2025 08:41:09 CET | Pressemelding
– Til våren får vi et fullt oppegående traktorverksted med to faste mekanikere på Felleskjøpet i Tana. De vil dekke hele Øst-Finnmark, siden de også får servicebil, jubler melkeprodusent Tormod Nilsen.
Felleskjøpet og K. Sætre Rederi får Enova-støtte til grønn fraktallianse17.11.2025 08:59:14 CET | Pressemelding
Felleskjøpet Agri og K. Sætre Rederi går sammen om å gjøre sjøtransporten i landbruket mer klimavennlig. Prosjektet Grønn Fraktallianse for Framtida har fått tilsagn om støtte på over 100 millioner kroner fra Enova.
Byggtilgang noe ned – fortsatt ubalanse i kornmarkedet14.11.2025 14:28:58 CET | Pressemelding
Felleskjøpet Agri markedsregulering presenterer novemberprognosen for kornsesongen 2025/2026. Prognosen viser en noe lavere byggtilgang enn tidligere, men markedsregulator peker fortsatt på behovet for å rette opp ubalansen i kornmarkedet.
Her er vinnerne av Landbrukets bærekraftspris 20257.11.2025 15:04:43 CET | Pressemelding
Det var tre svært overraskede brødre – Bernt, Anstein og Edvart Freberg – som i dag mottok Landbrukets bærekraftspris og 100 000 kroner i premiepenger.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom