Offisiell åpning av nasjonalt senter for KI og læring (AI LEARN)
SLATE (Centre for the Science of Learning and Technology) ved Det psykologiske fakultet ved Universitetet i Bergen inviterer pressen til den offisielle åpningen av AI LEARN. Senteret skal forske på samspillet mellom menneskelig og kunstig intelligens.

Nasjonalt senter for KI og læring (AI LEARN) er et tverrfaglig forsknings- og innovasjonssenter ledet av Universitetet i Bergen og NTNU, med 35 nasjonale og internasjonale partnere fra akademia og offentlig og privat sektor.
UiBs største enkelttildeling til et forskningssenter
Som en del av den nasjonale satsingen på kunstig intelligens, fikk AI LEARN 200 millioner kroner i støtte fra Norges forskningsråd i juni 2025, den største enkelttildelingen noensinne til et forskningssenter ved Universitetet i Bergen.
Senteret skal forske på de menneskelige sidene ved samspill med og bruk av kunstig intelligens (KI). Målet er å skape systemer som sikrer en bærekraftig, inkluderende og ansvarlig integrering av KI, både i offentlig og privat sektor og for alle innbyggere.
Åpningen av senteret finner sted onsdag 3. desember klokken 13:00 – 15:00 i Dialogen, Christies gate 12 (2. etasje), Universitetet i Bergen.
AI LEARN sin forskning ligger i skjæringspunktet mellom KI, teknologi, juss, etikk og samhandling mellom menneske og maskin, samt psykologi, pedagogikk, arbeidsliv og utdanning.
Senteret vektlegger en kritisk og reflekterende tilnærming til sentrale problemstillinger knyttet til hybrid intelligens. Direktører for AI LEARN er professor Barbara Wasson, UiB og professor Michalis Giannakos, NTNU.
–Viktig å forstå samspillet mellom mennesker og KI
– Vi er svært stolte over å etablere et KI-senter i Bergen. Etterhvert som kunstig intelligens påvirker stadig flere deler av livene våre, er det avgjørende å forstå samspillet mellom mennesker og KI, hvordan vi lærer, arbeider, skaper og leder sammen. I AI LEARN vil vi bruke denne forståelsen til å styrke menneskelig handlingskraft og mulighet for deltakelse i et KI-samfunn i stadig utvikling, sier direktør Barbara Wasson.
Professor Kjell-Morten Myhr, viserektor for forskning, innovasjon og samarbeid ved UiB, og professor Stine Lehmann, dekan ved Det psykologiske fakultet ved UiB, skal stå for den formelle åpningen av AI LEARN.
Det vil også bli anledning til å gjøre intervju med senterlederne og andre forskere ved AI LEARN.
Kontakter
Barbara WassonProfessor og direktør SLATE
Tel:91141297barbara.wasson@uib.noJorunn VikenProsjektleder SLATE, AI LEARN
Tel:90131832jorunn.viken@uib.noLenker
Følg pressemeldinger fra Universitetet i Bergen (UiB)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Universitetet i Bergen (UiB) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Universitetet i Bergen (UiB)
Ber regjeringen prioritere UiB Realfaghøyden: – Nå er det bare politisk vilje som gjenstår26.1.2026 10:29:42 CET | Pressemelding
Den eksterne kvalitetssikringen av Realfagbygget og Fysikkbygget ved Universitetet i Bergen er levert. Anbefalingen er entydig: Byggene bør rehabiliteres og suppleres med et nytt avlastningsbygg. Nå gjenstår bare én ting: politisk beslutning og bevilgning.
Ole F. Norheim hedret av Gates Foundation22.1.2026 22:28:49 CET | Pressemelding
Harvard-professor og UiB-forsker Ole F. Norheim er tildelt den nyopprettede utmerkelsen «Goalkeepers Nordic Champion» fra Gates Foundation for sin innsats for global helse.
Nytt K.G.Jebsen senter i Bergen skal løyse genetiske gåter22.1.2026 09:14:43 CET | Pressemelding
Kva kan genendringar som oppstår i mors mage føre til når barnet er blitt vaksen? Kan dei føre til kreft seinare i livet og er det mogleg å unngå det? Dette og mykje meir skal forskarar ved det kommande K.G.Jebsen-senteret for epimutasjonar i kreft finne ut av.
Ti nye æresdoktorer ved UiB20.1.2026 10:15:26 CET | Pressemelding
Universitetsstyret ved Universitetet i Bergen (UiB) har vedtatt å tildele ti nye æresdoktorat til personer som på ulikt vis har gjort en fremragende og betydningsfull innsats for vitenskapen og kunsten. Richard Sennett, Aud Jebsen, Karl Ove Knausgård, Henrik Palmer Olsen, Deryn Fogg, Anna Louise Gloyn, Samah Jabr, Luciano Floridi, Tia De Nora og Paul Smith blir nye æresdoktorer.
Ekspertliste: Trump og verdenssituasjonen19.1.2026 12:35:58 CET | Pressemelding
UiB har flere forskere som kan uttale seg om Grønland, nasjonal sikkerhetsrett, juss og en endret geopolitisk situasjon.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom