Ny doktorgradsstudie: Hvordan påvirkes lokalsamfunnet når havnen selges til Kina?
26.11.2025 09:12:14 CET | UiO - Det samfunnsvitenskapelige fakultet | Pressemelding
Når havnen i Pireus i Hellas ble solgt til et kinesisk selskap, ble både arbeidshverdagen og bylivets rytmer endret. I sin doktoravhandling ved Universitetet i Oslo viser Giorgos Poulimenakos hvordan globale investeringer ikke visker ut lokale tradisjoner – tvert imot tilpasses lokal kultur, historie og fellesskap. Forskningen gir ny innsikt i hvordan havner verden over kan håndtere tilsvarende omstillinger.

I sin doktoravhandling “Global port local work: An ethnography of labor and infrastructures between the port and the city of Piraeus” ved Universitetet i Oslo, utforsker Giorgos Poulimenakos hvordan salget av havnen i Pireus i Hellas til et kinesisk selskap har påvirket arbeidere og lokalsamfunn, innenfor rammen av en stadig mer globalisert økonomi.
Gjennom feltarbeid med havnearbeidere, innbyggere og fagforeninger fant Poulimenakos at globale endringer, som nye arbeidspraksiser og utvidelser av havneområdet, tilpasses for å passe Pireus’ unike kultur og historie. Dette utfordrer ideen om at globale havner er løsrevet fra sine byer, og viser i stedet en dyp forbindelse mellom havnen og det lokale livet.
Forskningen fremhever hvordan lokalsamfunn navigerer i globaliseringen, og gir innsikt som kan være nyttig for havner verden over som står overfor lignende endringer.
Kontakter
Erik Bjørnstad EngbladKommunikasjonsrådgiver
Det samfunnsvitenskapelige fakultet, Universitetet i Oslo
Følg pressemeldinger fra UiO - Det samfunnsvitenskapelige fakultet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra UiO - Det samfunnsvitenskapelige fakultet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra UiO - Det samfunnsvitenskapelige fakultet
Ny doktorgradsstudie: Slik kan vi hjelpe søsken av barn med kroniske tilstander22.1.2026 09:19:56 CET | Pressemelding
Søsken til barn med kroniske tilstander har økt risiko for å utvikle psykiske helseplager, men ikke alle utvikler problemer. Hva kjennetegner de som trenger helsehjelp? Samarbeidsstudier mellom Sykehuset Innlandet, Universitetet i Oslo og Frambu kompetansesenter for sjeldne tilstander finner svar.
Ny doktorgradsstudie om behandling av posttraumatisk stressliding21.1.2026 08:53:26 CET | Pressemelding
Peter Sele ved Universitetet i Oslo har sammenlikna tre behandlingsmodellar for kompleks posttraumatisk stressliding; eksponering, ferdigheitstrening og ein kombinasjon av dei to. Studien tilseier at pasientar kan vere betre tent med kortare eksponeringsbehandling enn med ein kombinasjon av fleire behandlingskomponentar.
Ny doktorgradsstudie: Sjeldent innblikk i livet med kroniofaciale tilstander20.1.2026 08:09:58 CET | Pressemelding
Hvordan er det å leve med et annerledes utseende? Hvordan påvirker det familielivet å få et barn med en sjelden kraniofacial tilstand? Og hvordan oppleves tverrfaglig behandling og oppfølging i helsevesenet?
Ny doktorgradsstudie: Når strømforbruk blir et spørsmål om klasse19.1.2026 09:07:38 CET | Pressemelding
Hvordan påvirker sosial klasse muligheten til å bruke strøm på en bærekraftig måte? I denne doktorgradsavhandlingen snakker Eivind Hjort Matthiasen fra UiO med mennesker fra ulike samfunnslag som blir ulikt påvirket av den pågående energiomstillingen.
Ny doktorgradsstudie: Hvordan bruker embetsverket forskning i sitt daglige arbeid?16.1.2026 11:12:11 CET | Pressemelding
Kari-Elisabeth Vambeseth Skogen har kombinert sin forskerrolle med praktisk erfaring for å undersøke hvordan forskning faktisk tas i bruk i den sentrale statsforvaltningen. Studien gir nye og nyanserte innblikk i hvordan forskning integreres i embetsverkets oppgaver – innsikt som tidligere har vært lite tilgjengelig.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom