Denne uken teller Norge bostedsløse
26.11.2025 07:36:50 CET | Kirkens Bymisjon | Pressemelding
I hele landet pågår nå en systematisk telling av dem som mangler et hjem. Kirkens Bymisjon frykter at tallet blir svært høyt.

Den forrige kartleggingen var i 2020, og telte 3325 personer uten bolig. Janne Olise Raanes er programdirektør i Kirkens Bymisjon, og er redd tallet blir langt høyere i år. Hun peker på atrekordmange måtte få hjelp til midlertidig bolig, og at det indikerer at det totale tallet på bostedsløse er høyt.
-Det er et alvorlig og stort samfunnsproblem. Uten et hjem rakner livet. Du har ikke et sted å lage mat, invitere venner til, eller sove trygt. Det går på helsa løs, gir en skakkjørt økonomi, og fører til ensomhet og konstant stress.
Hun er derfor glad denne kartleggingen nå blir utført, slik at politikerne får et bedre grunnlag for å utvikle politiske løsninger.
Det er Husbanken som arrangerer kartleggingen. Det er først og fremst offentlige organer som registrerer, men også organisasjoner som Kirkens Bymisjon gir et viktig bidrag. Raanes forklarer at for en del bostedsløse er det ofte for vanskelig å komme i kontakt med det offentlige.
-De kommer til oss, fordi de har tillit, og en relasjon til oss. Det er viktig at disse gruppene blir registrert, så vi får tall og data som speiler virkeligheten. Vi er glade for at vi kan bidra til å redusere mørketallene.
Kirkens Bymisjon bidrar til arbeidet med rundt 60 tiltak over hele landet, og det er By- og regionforskningsinstituttet som arrangerer tellingen på oppdrag fra Husbanken.
Kontakter
Pressetelefon
Tel:404 30 909Janne Olise RaaneProgramdirektør, Kirkens Bymisjon
Tel:91817198Janne.Olise.Raanes@bymisjon.noFølg pressemeldinger fra Kirkens Bymisjon
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Kirkens Bymisjon på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Kirkens Bymisjon
Ny rapport viser omfattende rasisme på norske gater1.6.2026 13:41:42 CEST | Pressemelding
Kirkens Bymisjons undersøkelse blant tilreisende EØS-borgere dokumenterer rasisme i alvorlig grad og stort omfang.
- Tredobling av bostedsløse barn er et politisk svik22.4.2026 15:41:01 CEST | Pressemelding
Rundt 500 barn i Norge mangler et sted å bo. Kirkens Bymisjon mener politisk svikt er årsaken.
Rekordmange barn vil ha sommerferie på Hudøy15.4.2026 14:36:48 CEST | Pressemelding
Kirkens Bymisjon har fått tidenes største søkerbunke til den tradisjonsrike ferieleiren. Til tross for utedo og mobilfri sone.
Ny undersøkelse: Rekordmange bostedsløse barn - Kirkens Bymisjon peker på politisk svikt24.3.2026 09:47:20 CET | Pressemelding
I løpet av 2025 manglet trolig flere enn tusen barn et varig sted å bo. I en ny rapport slår Kirkens Bymisjon fast at svak boligsosial politikk er en viktig årsak.
Nye tall: Rekordmange bostedsløse16.3.2026 08:31:34 CET | Pressemelding
7357 husstander manglet et sted å bo i 2025, og fikk kommunal hjelp. I 666 av disse bodde det barn. Nå etterlyser Kirkens Bymisjon et krafttak fra regjeringen.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom