Presseinvitasjon: Åpning av Den akademiske pepperkakebyen på Universitetsmuseet
Mandag 1. desember klokken 11:30 blir det høytidelig åpning av Den akademiske pepperkakebyen på Universitetsmuseet.

I 2025 feirer Universitetet og Universitetsmuseet i Bergen 200 år. I den anledning har studenter og ansatte bygget en akademisk pepperkakeby som skal feire akademisk frihet og demokrati.
Byggene er både en fantasiversjon av campus, og virkemidler for å få frem meningsmangfoldet ved universitetet. Bakerne har brukt deig og glasur for å formidle sine budskap knyttet til fri forskning og akademisk frihet.
Universitetet inviterer bergenspressen til å oppleve denne unike kombinasjonen av julehygge og sterke budskap under den interne åpningen av byen 1. desember.
Det blir tale ved rektor Margareth Hagen, snorklipping og tid for både julestemning og refleksjon rundt universitetets rolle.
I tillegg inviterer universitetet hele Bergen til Julelørdag på museet 6. desember, med gratis inngang og juleaktiviteter på hele bygget.
Tid: Mandag 1. desember, klokken 11:30
Sted: Universitetsmuseet, Musèplassen 3 (Inngang via Musèhagen på baksiden av museet)
Kontakter
Kontakt
pepperkake@uib.noFølg pressemeldinger fra Universitetet i Bergen (UiB)
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Universitetet i Bergen (UiB) på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Universitetet i Bergen (UiB)
Ber regjeringen prioritere UiB Realfaghøyden: – Nå er det bare politisk vilje som gjenstår26.1.2026 10:29:42 CET | Pressemelding
Den eksterne kvalitetssikringen av Realfagbygget og Fysikkbygget ved Universitetet i Bergen er levert. Anbefalingen er entydig: Byggene bør rehabiliteres og suppleres med et nytt avlastningsbygg. Nå gjenstår bare én ting: politisk beslutning og bevilgning.
Ole F. Norheim hedret av Gates Foundation22.1.2026 22:28:49 CET | Pressemelding
Harvard-professor og UiB-forsker Ole F. Norheim er tildelt den nyopprettede utmerkelsen «Goalkeepers Nordic Champion» fra Gates Foundation for sin innsats for global helse.
Nytt K.G.Jebsen senter i Bergen skal løyse genetiske gåter22.1.2026 09:14:43 CET | Pressemelding
Kva kan genendringar som oppstår i mors mage føre til når barnet er blitt vaksen? Kan dei føre til kreft seinare i livet og er det mogleg å unngå det? Dette og mykje meir skal forskarar ved det kommande K.G.Jebsen-senteret for epimutasjonar i kreft finne ut av.
Ti nye æresdoktorer ved UiB20.1.2026 10:15:26 CET | Pressemelding
Universitetsstyret ved Universitetet i Bergen (UiB) har vedtatt å tildele ti nye æresdoktorat til personer som på ulikt vis har gjort en fremragende og betydningsfull innsats for vitenskapen og kunsten. Richard Sennett, Aud Jebsen, Karl Ove Knausgård, Henrik Palmer Olsen, Deryn Fogg, Anna Louise Gloyn, Samah Jabr, Luciano Floridi, Tia De Nora og Paul Smith blir nye æresdoktorer.
Ekspertliste: Trump og verdenssituasjonen19.1.2026 12:35:58 CET | Pressemelding
UiB har flere forskere som kan uttale seg om Grønland, nasjonal sikkerhetsrett, juss og en endret geopolitisk situasjon.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom