Kristiania med på europeisk satsing for grønnere kulturbransje
Kristiania blir med i et europeisk prosjekt som skal gjøre kulturproduksjoner, fra film og TV til konserter og teater, mer bærekraftige. Det testes og utvikles nå et nytt AI-basert verktøy som hjelper produsenter med å redusere klimautslipp.

Green Producers Tool (GPT) er et digitalt verktøy som beregner klimautslipp fra kulturproduksjoner og gir konkrete forslag til hvordan de kan reduseres. Det kan handle om alt fra transport til scenografi, lys og kostymer. Verktøyet brukes allerede i Norden og skal nå videreutvikles for Europa med nye AI-funksjoner og et felles sertifiseringssystem for bærekraftige kulturproduksjoner.
Hvorfor er bærekraft viktig i kulturproduksjon?
Kulturproduksjoner kan ha større klimaavtrykk enn mange tror. Store scener, reiser, utstyr, bygging av scenografi og tekniske løsninger krever både energi og ressurser. Prosjektet skal gjøre det enklere for produsenter å ta grønne valg basert på faktiske tall, ikke gjetning.
Kristianias rolle
Kristiania skal teste og videreutvikle verktøyet, med førsteamanuensis i film og TV, Frode Søbstad i spissen. Studentene får bruke GPT i undervisningen, gi tilbakemeldinger og være med på å forme hvordan verktøyet skal fungere for fremtidens bransje.
–Dette er utrolig spennende! Vi skal teste og utvikle verktøyet slik at det blir enda enklere å bruke. Studentene får ta det i bruk i undervisningen og komme med innspill som faktisk kan påvirke utviklingen direkte, sier Frode Søbstad.
–Dette prosjektet vil gjøre en forskjell, og jeg er veldig glad for å bli en del av det. Det er et internasjonalt prosjekt så jeg gleder meg til å samarbeide og dele erfaringer.
For studentene betyr dette unik praksis med teknologi som allerede etterspørres i bransjen, og en mulighet til å være med på å forme et verktøy som kan endre hvordan kultursektoren jobber med miljø.
Internasjonalt samarbeid
Prosjektet ledes av Babusjka AS og samler partnere fra hele Europa, blant annet Green Producers Club Danmark, Nafta Films (Baltikum), Sziget Festival (Ungarn), Nosorogi (Slovenia), Lviv Bureau (Ukraina), Inncode (teknologi), Den Norske Opera & Ballett og Bnijay Finland.
Kontakter
Guro Aardal HagenKommunikasjonssjef
Tel:952 05 503GuroAardal.Hagen@kristiania.noOlav Haraldsen RoenPressekontakt
Tel:95129956olavharaldsen.roen@kristiania.noHøyskolen Kristiania
Kristiania er Norges største uavhengige høyere utdanningsinstitusjon og jobber for å gjøre relevant utdanning tilgjengelig for flest mulig, gjennom høyskole, fagskole og nettstudier.
I dag har vi rundt 24.000 studenter, 1000 ansatte, flere forskningsmiljøer og campus i Oslo og i Bergen.
Kristiania er en av landets eldste utdanningsinstitusjoner og drives i dag som en ideell stiftelse som betyr at alt økonomisk overskudd går tilbake til driften.

Følg pressemeldinger fra Høyskolen Kristiania
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Høyskolen Kristiania på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Høyskolen Kristiania
Kristiania lanserer fremtidens siviløkonomutdanning5.1.2026 09:23:04 CET | Pressemelding
Studiet kombinerer klassisk økonomi med teknologi, data science og problemløsning – kompetanse som er avgjørende for morgendagens ledere og beslutningstakere.
Ketil Raknes inn i utvalg om politiske pengegaver19.12.2025 14:12:46 CET | Pressemelding
Lobbyforsker Ketil Raknes ved Høyskolen Kristiania er utnevnt som medlem i regjeringens nye lovutvalg, som skal vurdere regler for pengegaver til partiene.
Work-life balance oppleves som en illusjon18.12.2025 10:00:00 CET | Pressemelding
Ledere mener begrepet er utdatert og misvisende. De snakker heller om harmoni – ikke to motstridende sfærer.
Kristiania innfører ny organisasjonsmodell16.12.2025 16:59:58 CET | Pressemelding
Styret har vedtatt ny organisasjonsmodell for å sikre at Kristiania styrker innovasjonskraften, fortsatt setter studenten i sentrum og står stødig som et fremtidig universitet.
Kristiania utforsker samarbeid med London South Bank University27.11.2025 13:32:44 CET | Pressemelding
Kristiania etablerer samarbeid med London South Bank University (LSBU), et av Storbritannias største og mest anerkjente byuniversiteter. Samarbeidet skal styrke begge institusjoners satsing på internasjonal utdanning og forskning.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom