Her får trafikantane 4,4 kilometer ny E39 i tidleg julegåve
No rullar trafikken på ny E39 mellom Barhals og Staurset. Strekninga er ein del av den 10,5 kilometer lange parsellen mellom Stormyra og Staurset, som skal stå ferdig hausten 2026.

Den flunkande nye europavegen er ni meter brei og har for første gong gulstripe – ei stor forbetring frå den gamle, smale og svingete vegen på berre seks meter utan gulstripe. Oppgraderinga gir betre kurvatur og høgare trafikksikkerheit for både lokaltrafikk og gjennomgangstrafikk.
Strekninga mellom Barhals og Staurset er del av ein av dei tre delstrekningane i prosjektet E39 Betna–Stormyra. Til saman skal prosjektet gje 28 kilometer ny europaveg med gul midtstripe på E39 sør for Trondheim, mellom Orkanger og fylkesgrensa mellom Trøndelag og Møre og Romsdal. Den nye vegen vil redusere avstanden mellom Betna og Stormyra med fem kilometer og reisetida med sju minutt. Strekninga er delt i tre parsellar, Leirvika–Renndalen, som opna i i august 2022, Betna–Hestnes som opna juni i 2025, og Stormyra–Staurset, som skal stå ferdig hausten 2026.
Ny veg i dagens trasé
Prosjektleiar Hlynur Gudmundsson i Statens vegvesen fortel at hovudutfordringa mellom Barhals og Staurset har vore å halde trafikken i gang medan vegen vart bygd. På den 4,4 kilometer lange strekninga mellom Barhals og Staurset er ny E39 lagt i eksisterande veg, noko som har ført til mange omleggingar for trafikantane. Gudmundsson er godt nøgd med å kunne opne vegen, men minner om at dei ikkje er heilt i mål enno:
– Sjølv om vegen mellom Barhals og Staurset no er teke i bruk, står det framleis att ein god del arbeid før heile parsellen til Stormyra er ferdig neste haust. Vi ber alle trafikantar om å halde fram med å vise omsyn og følgje skilting. Den nye vegen gir betre tryggleik, men vi må alle bidra til at det blir trygt i den siste fasen fram mot opning av heile parsellen.
Dette gjenstår
På strekninga frå Stormyra til Barhals vert ny E39 bygd i ny trase. Fram mot neste haust vil det gå føre seg arbeid på heile den 10,5 kilometer lange strekninga mellom Stormyra og Staurset, mellom anna med fjellsikring, asfaltering, arbeid i sideterreng og på lokalvegar.
Takk til trafikantane og entreprenørane
Statens vegvesen og Bertelsen & Garpestad AS ønskjer å takke trafikantane for tolmodet undervegs. Vi vil òg gje honnør til arbeidsfolka i Bertelsen & Garpestad AS og underentreprenørane deira for solid innsats og høg kvalitet gjennom heile prosjektet.
Nøkkeltal frå utbygginga av E39 mellom Barhals og Staurset:
- 4,4 kilometer veg E39 i eksisterande trase
- ni meter vegbreidde
- 1 400 fjellboltar
- 200 000 m³ fjell sprengt
- 77 000 m³ masse til fyllingar
- 40 000 m² asfalt på ny E39 (ca. 7 850 tonn)
- 600 m³ betong
Nøkkelord
Kontakter
Hlynur GudmundssonProsjektleder, Statens vegvesen Utbygging
Tel:957 72 108hlynur.gudmundsson@vegvesen.noBilder

Lenker
Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.
Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
E16 Bjørum–Skaret åpner for trafikk tirsdag 16. desember21.11.2025 11:29:06 CET | Pressemelding
Delstrekningen E16 Bjørum-Skaret er en firefelts motorvei som gir bedre trafikksikkerhet, kortere reisetid og økt forutsigbarhet mellom Oslo og Hønefoss.
Vegomlegging av E134 på Liamyrane i Røldal20.11.2025 13:47:30 CET | Pressemelding
Fredag 20. november blir E134 lagt over på ny veg på Liamyrane. Ny trase skal sikre trafikkflyt under drivinga av Røldalstunnelen frå austsida av fjellet.
Nå får Arild en tryggere arbeidsveg på rv. 320.11.2025 10:11:56 CET | Pressemelding
I flere tiår har Messeltsvingene på rv. 3 i Stor-Elvdal skapt mye trøbbel for lastebileier Arild Olsbakk og resten av trafikken gjennom Østerdalen. 26. november åpner Statens vegvesen den nye vegen for trafikk åtte måneder tidligere enn planlagt.
Gjennomslag i alle gang- og sykkeltunnelane på Sotrasambandet20.11.2025 09:59:03 CET | Pressemelding
Denne veka kom gjennomslaget for den siste av dei tre gang- og sykkeltunnelane. På strekningen mellom Storavatnet og Drotningsvik er det sprengt ut til saman 443 meter med tunnelar for gåande og syklande.
Lyser ut konkurranse om driften av riksvegnettet i og rundt Oslo19.11.2025 10:15:00 CET | Pressemelding
Evnen til å håndtere trafikale hendelser og beredskap vektlegges sammen med pris når Statens vegvesen inviterer til konkurranse om drift av riksvegnettet i og rundt Oslo.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom