Godstransport på bane: Foreslår kompensasjon etter uføresette hendingar
Som følgje av at Raumabanen blei stengd for godstrafikk etter jordras tidlegare i år, foreslår Samferdselsdepartementet å kompensere godstogoperatørar for tap. Samferdselsdepartementet varslar også etablering av ei kompensasjonsordning som følgje av kvikkleireskredet ved Levanger på Nordlandsbanen.

– Det er ingen tvil om at de siste åra har vore krevjande for godstogoperatørane. Særleg når uføresette hendingar har gjort det nødvendig å stengje strekningar i lengre periodar. For godstog er det få eller ingen omkøyringsmoglegheiter. Då må varene som regel bli frakta på veg mens jernbanen blir reparert. Dette fører til tapte inntekter for godstogselskapa. Vi ønsker ei konkurransedyktig godstognæring. Derfor foreslår vi å kompensere selskapa for tapa, seier samferdselsminister Jon-Ivar Nygård.
Etter eit jordras ved Verma stasjon blei Raumabanen stengd for trafikk mellom 19. juli og 6. oktober i år. Samferdselsdepartementet foreslår å kompensere godstogselskap for tap i denne perioden.
Varslar kompensasjonsordning for godstogselskap på Nordlandsbanen
Nordlandsbanen er stengd for godstrafikk sør for Steinkjer etter eit kvikkleireskred ved Levanger 30. august i år. I Steinkjer er det etablert ein mellombels godsterminal for trafikken til og frå Bodø. Det er venta at heile Nordlandsbanen vil opne for trafikk sommaren 2026, men ein dato for trafikkstart er ikkje klar.
Samferdselsdepartementet vil opprette ei mellombels ordning for å kompensere godstogselskap for tap etter kvikkleireskredet ved Levanger. Det er anslått ei løyving på 150–200 millionar kroner.
Regjeringa vil komme tilbake med nærmare budsjettbehov i samband med revidert nasjonalbudsjett våren 2026.
Utbetaling av støtte føreset at EFTAs overvakingsorgan (ESA) først må godkjenne ordninga.
For fleire opplysningar – sjå:
Nøkkelord
Kontakter
Pressekontakt08-16 på hverdager
Tel:919 14 777sdinfo@sd.dep.noOm oss
Samferdselsdepartementet har det overordnede ansvaret for rammevilkår for postvirksomheten, for luftfarts-, vei- og jernbanesektoren og for riksveiferjene.
Følg pressemeldinger fra Samferdselsdepartementet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Samferdselsdepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Samferdselsdepartementet
Ny rekord i togreiser og flere tog i rute i fjor – Nygård med nye grep for å få jernbaneaktørene til å levere enda bedre togtilbud19.1.2026 14:23:17 CET | Pressemelding
2025 ble andre år på rad med ny rekord i antall togreiser. Etter et par år med negativ utvikling, var flere persontog i rute i fjor. Samferdselsministeren har blant annet innført et nytt styringssystem som i 2026 skal gi en enda bedre jernbane for passasjerer og næringsliv.
Nye kontrakter sikrer fortsatt levering av papiraviser til hele landet16.1.2026 14:32:46 CET | Pressemelding
– Alle som ønsker det, skal få lokalavisen på papir. Lokalavisen er fortsatt viktig for folks informasjonstilgang og ytringsfriheten, og for de redaktørstyrte medienes økonomi. Derfor fortsetter staten å kjøpe distribusjon til områder som ikke har kommersiell avisdistribusjon, sier samferdselsminister Jon-Ivar Nygård.
Presseinvitasjon: Samferdselsministeren held Jernbanetalen 202614.1.2026 11:21:48 CET | Pressemelding
Samferdselsminister Jon-Ivar Nygård held jernbanetalen for 2026 i Oslo måndag 19. januar hos Bane NOR. Etter talen blir det panelsamtalar om oppfølging av styringssignala frå samferdselsministeren og om kva som skal til for å gjere kundane fornøgde.
111 døde i trafikken i 20251.1.2026 06:30:00 CET | Pressemelding
2025 ble et mørkt år for trafikksikkerheten med 111 drepte på norske veier. Samferdselsministeren er bekymret for utviklingen, spesielt når det gjelder unge og myke trafikanter.
Vil etablere et nasjonalt kjøreseddelregister22.12.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
Statens vegvesen og Politidirektoratet har, på oppdrag fra Samferdselsdepartementet og Justis- og beredskapsdepartementet, utredet muligheten for å etablere et nasjonalt kjøreseddelregister.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom