Ny interiør-utdanning er inspirert av Netflix
På Kristiania lanser vi nå to nye nettemner innen interiørdesign - perfekt for de som vil lære om styling av bolig til jobb og privat eller 3Dmodellering av interiørprosjekter.

– Jeg ville at studiene skulle være som en Netflix-serie hvor du synes det er kjempespennende og bare har lyst til å fortsette på neste episode, sier fagansvarlig på Avdeling for design og teknologi, Marit Andreassen.
Hun er ansvarlig for de nye nettstudiene om interiør som lanseres av Kristiania denne høsten.
De to nye fagene føyer seg inn i en serie på til sammen fire interiørfag, hvor et allerede eksisterer og det fjerde blir lansert våren 2026.
Hvert studie er beregnet på rundt 400 arbeidstimer og gir 15 studiepoeng etter endt eksamen. Emnene kan tas enkeltstående, eller samlet, og vil da være tilnærmet likt det ettårige stedsbaserte interiørstudiet på Fagskolen Kristiania.
Nettstudiene er svært fleksible og har løpende oppstart. Dette vil passe godt som faglig påfyll samtidig som man står i full jobb.
– Kristiania vil derfor bli den første utdanningsinstitusjonen hvor du kan ta opptil 60 studiepoeng innen interiørdesign, sier Andreassen.
Hva lærer du?
– Alle emnene legger vekt på bærekraft, funksjonalitet og estetikk. I tillegg til at vi fokuserer på trender og interiørutvikling er det også viktig med innføring i kundebehandling, målgruppeanalyse og ulike prosesser og leverandører i bransjen, sier Andreassen.
På Kristiania er det viktig og alltid være bransjerelevante, og derfor bidrar flere av de store interiøraktørene til undervisningsmaterialet.
Emnene tilbys på nett, man kan selv velge når man vil starte, og de kan tas uavhengig av hvor man bor.
Hvem er dette for?
– Emnene er veldig aktuelle for de som ønsker å jobbe med innredning og styling av boliger – enten som selvstendig næringsdrivende eller i en bedrift, sier Andreassen.
Dette innebærer at du kan bli interiørkonsulent, bad- og kjøkkenplanlegger, farge- og materialekonsulent og interiørstylist.
Gjennom å få innsikt i prinsipper for innredning, materialer, farger og belysning styling og bærekraft, 3Dmodellering, samt stilhistorie sørger vi for at studentene våre sitter med relevant kunnskap i bransjen, fortsetter hun.
– Det er også viktig å si at emnene også passer for de som driver med interiør og styling på hobbybasis, avslutter Andreassen.
Fagene som nå er tilgjengelig:
Interiørdesign og boliginnredning
Faget gir innføring i boliginnredning og interiørbransjen, og tar for seg temaene grunnleggende romplanlegging, fargelære og materiallære. Studenten blir også introdusert for interiørbransjen for å utforske og å skape nettverk.
https://www.kristiania.no/studieportal/fagskolen-kristiania/fagskoleniva/2900/interiordesign-og-boliginnredning/
3Dmodellering og interiørprosjekter
Faget gir kunnskap om å mester 3D verktøyet SketchUp, samt utforske tekniske krav til kjøkken og bad. Studenten vil tilegne seg ferdigheter for å håndtere profesjonelle interiørprosjekter.
https://www.kristiania.no/studier/nettstudier/enkeltemne/3d-modellering-og-interiorprosjekter/
Styling og interiørkonsepter
Faget gir innføring i styling, fotostyling, boligstyling, komposisjon, konseptutvikling og arbeidsprosesser innenfor styling faget, samt kunnskap om kundeanalyse.
https://www.kristiania.no/studieportal/fagskolenkristiania/fagskoleniva/2009/styling-og-interiorkonspeter/
Faget “Interiørtrender gjennom tidene” er under utvikling og blir lansert våren 2026.
Les mer om interiørfagene på Kristiania her: https://www.kristiania.no/aktuelt/2025/11/ny-interior-utdanning-er-inspirert-av-netflix/
Kontakter
Guro Aardal HagenKommunikasjonssjef
Tel:952 05 503GuroAardal.Hagen@kristiania.noOlav Haraldsen RoenPressekontakt
Tel:95129956olavharaldsen.roen@kristiania.noHøyskolen Kristiania
Kristiania er Norges største uavhengige høyere utdanningsinstitusjon og jobber for å gjøre relevant utdanning tilgjengelig for flest mulig, gjennom høyskole, fagskole og nettstudier.
I dag har vi rundt 24.000 studenter, 1000 ansatte, flere forskningsmiljøer og campus i Oslo og i Bergen.
Kristiania er en av landets eldste utdanningsinstitusjoner og drives i dag som en ideell stiftelse som betyr at alt økonomisk overskudd går tilbake til driften.

Følg pressemeldinger fra Høyskolen Kristiania
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Høyskolen Kristiania på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Høyskolen Kristiania
Kristiania lanserer fremtidens siviløkonomutdanning5.1.2026 09:23:04 CET | Pressemelding
Studiet kombinerer klassisk økonomi med teknologi, data science og problemløsning – kompetanse som er avgjørende for morgendagens ledere og beslutningstakere.
Ketil Raknes inn i utvalg om politiske pengegaver19.12.2025 14:12:46 CET | Pressemelding
Lobbyforsker Ketil Raknes ved Høyskolen Kristiania er utnevnt som medlem i regjeringens nye lovutvalg, som skal vurdere regler for pengegaver til partiene.
Work-life balance oppleves som en illusjon18.12.2025 10:00:00 CET | Pressemelding
Ledere mener begrepet er utdatert og misvisende. De snakker heller om harmoni – ikke to motstridende sfærer.
Kristiania innfører ny organisasjonsmodell16.12.2025 16:59:58 CET | Pressemelding
Styret har vedtatt ny organisasjonsmodell for å sikre at Kristiania styrker innovasjonskraften, fortsatt setter studenten i sentrum og står stødig som et fremtidig universitet.
Kristiania utforsker samarbeid med London South Bank University27.11.2025 13:32:44 CET | Pressemelding
Kristiania etablerer samarbeid med London South Bank University (LSBU), et av Storbritannias største og mest anerkjente byuniversiteter. Samarbeidet skal styrke begge institusjoners satsing på internasjonal utdanning og forskning.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom