– Den farligste tiden for et bygg
28.11.2025 10:50:57 CET | Riksantikvaren | Pressemelding
Brann rammer en rekke kulturminner hvert år. To ting er spesielt farlige: oppussing og desember måned.

Statistikk fra DSB viser at desember måned troner øverst på brannstatistikken, fulgt av januar.
– Nå går vi inn i den måneden hvor det brenner mest i Norge. Det er den farligste tiden for et bygg, sier riksantikvar Hanna Geiran.
– Hvert år håper vi at både folk og kulturminner kommer trygt gjennom julefeiringen, sier Geiran.
Desember er tiden for levende lys, fyr på peisen, høyt strømforbruk og fet mat i gryta og i ovnen. Hver for seg kan disse tingene skape brann, og da bør slokkeutstyret være både tilgjengelig og i orden.
– Vi bygger i tre i Norge, og gamle trehus kan dessverre brenne godt. Noen gamle hus står også tett, slik at brann kan spre seg mellom bygninger. Dette har vi sett flere eksempler på de siste årene, sier Geiran.
– Derfor oppfordrer vi alle eiere av gamle hus til å passe på åpen ild og sørge for at det elektriske utstyret er i tipp topp stand. Husk at utdaterte elektriske anlegg aldri er fredet – er det noe du bør skifte ut i huset, så er det det sikringer, ledninger og strømforsyninger, påpeker Geiran.
Brann under oppussing
Et annet farlig tidspunkt for gamle bygninger er oppussingsarbeider. En del branner starter på grunn av dette, og det kan skyldes såkalte "varme arbeider," med bruk av verktøy som skaper gnister og varme, men også arbeidslamper som får høy temperatur. Byggestøv og strøm er også en dårlig kombinasjon.
– Gamle bygninger har ofte hulrom, hvor en brann kan utvikle seg. Dette gjelder også murgårder, sier Geiran.
– Derfor er det viktig å ha oppmerksomheten rettet mot brannsikkerhet ved oppussing, enten det gjelder detaljer som skjøteledninger eller å passe på at brannvarslingen ikke blir koblet ut over lengre tidsrom.
Les mer om brannsikring av verneverdige bygninger.
Nøkkelord
Kontakter
PressevaktRiksantikvarenIkke send sms, telefonen viderekobles.
Telefonen er betjent i vanlig kontortid.
Lenker
Om oss
Riksantikvaren er et direktorat underlagt Klima- og miljødepartementet, og vi er departementets rådgiver i alle saker som gjelder kulturminner og kulturmiljø. Riksantikvaren er den overordnete kulturminnemyndigheten og ansvarlig for å sette i verk den nasjonale kulturminnepolitikken. Vi har et faglig ansvar overfor kommunene, fylkeskommunene, Sametinget, Sysselmesteren på Svalbard og forvaltningsmuseene på kulturminnefeltet.
Følg pressemeldinger fra Riksantikvaren
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Riksantikvaren på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Riksantikvaren
12 millioner til brannsikring av viktige trehus23.2.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
I 2026 deler ni fylker 12 millioner til brannsikring av våre verdifulle trehusområder.
12 millionar til brannsikring av viktige trehus23.2.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
I 2026 deler ni fylke 12 millionar til brannsikring av våre verdifulle trehusområde.
7 millioner til middelalderhus i fem fylker19.2.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
Huseierne av den rike bygningsarven fra middelalderen får nå utbetalt 7 millioner i tilskudd.
7 millionar til mellomalderhus i fem fylke19.2.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
Den rike bygningsarven frå mellomalderen får no utbetalt 7 millionar i tilskot.
90,9 millioner til norsk verdensarv17.2.2026 07:10:00 CET | Pressemelding
Riksantikvaren fordeler 90,9 millioner kroner til de norske verdensarvområdene og verdensarvsentrene i 2026.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom