Selgere skal ikke ringe deg med vanlig mobilnummer - ber bransjen stramme inn
20.11.2025 08:55:15 CET | Nasjonal kommunikasjonsmyndighet | Pressemelding
Callsentre og virksomheter som driver med salg, markedsføring eller opinionsundersøkelser får ikke bruke 8-sifrede mobilnumre for å ringe deg. - Viktig for tilliten til norske numre, sier seksjonssjef i Nasjonal kommunikasjonsmyndighet, Inger Vollstad.

For å øke svarprosenter har selgere i en lengre periode brukt vanlige mobilnumre for salg- og markedsføringssamtaler. Dette bryter med regelverket, og derfor har Nkom sendt ut en presisering til aktører i mobilmarkedet som deler ut mobilnumre.
- Vanlige mobilnumre skal ikke brukes av callsentre. Når mobilnumre i økende grad brukes til salg og markedsføring, svekkes tilliten til norske numre og skepsisen blant folk øker. I tillegg er antallet norske mobilnumre begrenset, sier Vollstad.
Med callsenter menes virksomheter som driver omfattende telefonbasert aktivitet for salg, markedsføring og innhenting av informasjon.
Disse virksomhetene må fra nå benytte 5-sifrede nummer, 815-spesialnummer eller fasttelefonnummer.
For få mobilnummer
- Det finnes ikke et ubegrenset antall med norske telefonnumre, og vi må derfor sørge for at de brukes klokt. Vi mener at dagens praksis bryter med regelverket, og vi ber nå bransjen rydde opp, sier Vollstad.
Hun sier videre:
- Vi ser at enkelte callsentre ofte bytter mobilnummer for å unngå filtre og blokkeringer. Det er ikke en praksis vi ønsker, og derfor setter vi nå ned foten.
Les mer om Nkoms vurdering her.
Nøkkelord
Kontakter
Inger VollstadSeksjonssjef i av for marked og tjenesterNasjonal kommunikasjonsmyndighet
Tel:48010523ivo@nkom.noRita Lund ThuneKommunikasjonsdirektørNasjonal Kommunikasjonsmyndighet
Tel:+47 922 06 466rlt@nkom.noBilder

Lenker
Følg pressemeldinger fra Nasjonal kommunikasjonsmyndighet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nasjonal kommunikasjonsmyndighet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nasjonal kommunikasjonsmyndighet
Nkom åpner tilsyn med Telia etter alvorlig sikkerhetsavvik16.4.2026 08:33:06 CEST | Pressemelding
Nasjonal kommunikasjonsmyndighet (Nkom) vil åpne tilsyn med Telia etter varsel om et alvorlig sikkerhetsavvik. Telia opplyser at avviket er lukket.
Nå skal kritiske fiberkabler sikres bedre13.4.2026 11:01:51 CEST | Pressemelding
En kabel som slenger åpent i friluft gjør Norge mer sårbart for sabotasje. Nå går Nkom og ekombransjen sammen for å styrke sikkerheten rundt kritisk infrastruktur.
Nkom hever beredskapen – ber folk forberede seg på bortfall av strøm og mobilnett3.4.2026 20:31:38 CEST | Pressemelding
Som følge av det varslede ekstremværet "Dave" hever Nasjonal kommunikasjonsmyndighet (Nkom) beredskapen, og har bedt ekomaktørene ha lav terskel for å melde fra om både små og større hendelser som kan påvirke internett- og mobiltilgangen.
Flere mobiloperatører bryter krav til ID-kontroll31.3.2026 08:14:54 CEST | Pressemelding
Nasjonal kommunikasjonsmyndighet (Nkom) har avdekket alvorlige svakheter og mangler i hvordan mobiloperatører kontrollerer kundenes identitet. Nå varsler myndigheten strenge reaksjoner for å hindre misbruk.
Fem mobilvettregler for påsken27.3.2026 08:34:21 CET | Pressemelding
Enten du skal til fjells, til sjøs eller på tur andre steder i påsken, har de fleste av oss med oss både mobiltelefon og smartklokke. Men hvor mye kan du egentlig stole på teknologien?
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom