
FINN.no er en del av
Vend
Fire millioner nordmenn sier JA til brukte julegaver
20.11.2025 08:00:00 CET | Vend | FINN.no | Pressemelding
Bruktmarkedet går også mot nye rekorder i 2025. FINN torget har nesten 14 millioner annonsepubliseringer så langt i år.

Nordmenn omfavner bruktjul som aldri før. FINNs årlige julegaveundersøkelse viser at en rekordstor andel sier ja til brukte julegaver. I tillegg har 2025 vært et rekordår for brukthandel på Torget.
Nå oppfordrer FINN nok en gang alle til å si høyt at de ønsker seg brukt til jul – både for miljøet, lommeboka og julestemningen.
– Vi ser en utrolig positiv utvikling. Fire millioner nordmenn sier at de synes det er greit å få brukte julegaver. Dette er det høyeste tallet vi noen gang har målt, sier Kathrine Opshaug Bakke, gjenbruksekspert på Torget.
Den ferske julegaveundersøkelsen viser at hele 87 prosent av befolkningen synes det er greit å få brukte julegaver - en økning på fem prosentpoeng siden 2022. Ifølge Opshaug Bakke i FINN viser dette at bruktgaver har blitt en del av folks bevisste julehandel.
Samtidig viser undersøkelsen vi at en del fortsatt er litt skeptiske til å gi brukt, fordi de er redde for hva mottakeren vil tenke.
– Vårt klare budskap er: Tør å si at du ønsker deg brukt!, sier Opshaug Bakke.
Rekordår for brukthandel
2025 har vært et rekordår for gjenbruk. På FINN torget ble det for første gang publisert over 1,5 millioner nye annonser bare i løpet av én måned (august) - det høyeste tallet noensinne. Hittil i år har det blitt lagt ut svimlende 13,8 millioner annonser på Torget, og tallet øker for hver uke.
– Vi ser en reell holdningsendring. Brukt er ikke lenger et alternativ for de få – det er blitt en smart, personlig og bærekraftig måte å gi gaver på, sier Opshaug Bakke.
Miljø og lommebok hånd i hånd
Halvparten av nordmenn oppgir at de kjøper brukt for miljøets skyld, mens tre av ti sier de gjør det for å spare penger.
Blant dem i 30-årene er tallet enda høyere – her sier 57 prosent at økonomien spiller en rolle.
– Det er tydelig at økonomiske hensyn og miljø går hånd i hånd, sier Opshaug Bakke.
– I et år med høyere priser, så ser vi likevel at folk har fokus på bærekraft, og at stadig flere velger brukt fordi det gir mening på flere plan – både for seg selv og for miljøet.

Oslo leder an i bruktbølgen
Oslo skiller seg tydelig ut som den mest positive regionen, der 67 prosent sier miljø er hovedårsaken til å handle brukt.
Kvinner og folk i 30-årene leder an som de mest aktive bruktgiverne. Og det er blant disse man finner flest som ønsker å kombinere omtanke, økonomi og miljø.
– Det er fantastisk å se hvordan spesielt de i småbarnsfasen tar eierskap til brukttrenden. De ser verdien av å gi bort noe som allerede finnes – og det er kanskje den fineste formen for omtanke, sier Opshaug Bakke.
Slik lykkes du med brukte julegaver
Gjenbrukseksperten i FINN deler fire enkle tips for å lykkes med brukte julegaver:
-
Finn ut hva mottakeren ønsker seg.
En brukt gave blir best når den er personlig. Spør hva folk ønsker seg – du vil bli overrasket over hvor mange som heller vil ha brukt enn nytt. Du kan også finne topplister med forslag til brukte julegaver fra FINN i Ønsk appen. -
Husk at nesten alt kan kjøpes brukt.
Lagre søk på FINN på det du ser etter for å spare tusenlapper på julegavene. På FINN finner du alt fra populære merker som Arc’teryx og Kattnakken til iPhone og Playstation 5 – ofte til halv pris. -
Handle trygt – bruk Fiks ferdig.
FINN torgets sikre betalingsløsning gjør at både kjøper og selger er dekket. Be gjerne om flere bilder eller kvittering, og unngå å handle utenfor plattformen hvis dere ikke skal møtes personlig. -
Husk at brukt også har “byttelapp”.
Skulle gaven ikke treffe helt, kan den enkelt selges videre på FINN – og få nytt liv hos noen andre.
– Når kjøpepresset øker rundt Black Friday, er det verdt å minne seg selv på at brukt er et fullverdig, godt alternativ. For miljøet, lommeboka – og julestemningen, sier Opshaug Bakke.
Viktigste funn i undersøkelsen
-
87 % sier det er greit å få brukte julegaver – over fire millioner nordmenn
-
32 % vet at de har fått en brukt julegave (+5 prosentpoeng siden 2022)
-
650 000 planlegger å kjøpe brukt julegave i år
-
Kvinner og 30-åringer er de mest aktive bruktgiverne
-
50 % kjøper brukt for miljøets skyld
-
36 % fordi de tror mottakeren vil sette pris på noe unikt
-
30 % handler brukt for å spare penger (57 % blant 30–39-åringer)
-
Oslo: 67 % oppgir miljø som hovedgrunn til å handle brukt
Om undersøkelsen
FINNs julegaveundersøkelse 2025 er gjennomført av Opinion i oktober 2025. Undersøkelsen er landsrepresentativ for personer 15 år og eldre.
Utvalget består av 1000 respondenter, og resultatene er vektet på kjønn, alder og bosted.
Nøkkelord
Kontakter
Kathrine Opshaug BakkeBruktekspert og kommunikasjonsansvarlig, FINN torget
Tel:+47 97621289kathrine.opshaug.bakke@finn.noOm FINN
Vi er der for deg når du skal selge boligen din, når du er på jakt etter en pent brukt sofa, når du er moden for et karriereskift, hvis du finner ut at du vil bytte bil, reise på ferie eller leie hytte til påsken; vi er der for de fleste anledninger.
FINN er Norges største markedsplass, og skal du kjøpe eller selge, stort eller smått, så er FINN stedet.
Vil du vite mer om menneskene bak produktet FINN, og litt om hva vi driver med, så besøk oss gjerne på vår inspirasjons- og innholdsside FINNspirasjon, eller på Jobbifinn.finn.no.
Har du spørsmål om data, tall eller innsikt fra FINN? Send en henvendelse til presse@finn.no (i helger og ferier er det dessverre ikke sikkert vi rekker å besvare alle henvendelser).
Følg pressemeldinger fra FINN.no
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra FINN.no på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra FINN.no
Rekordtregt hyttemarked, men høy trafikk på FINN20.2.2026 09:30:00 CET | Pressemelding
Vinterferien er i full gang, og FINN eiendom ser høy trafikk til hytter til salgs - men salgene lar vente.
Leiemarkedet: Færre boliger og rekordhøyt trykk6.2.2026 09:00:00 CET | Pressemelding
2025 ga færre tilgjengelige utleieboliger, ifølge data fra FINN. Samtidig melder søsterselskapet Qasa om skyhøyt trykk i januar.
Antall stillinger innen forsvar og militær doblet i januar4.2.2026 09:48:14 CET | Pressemelding
Tall fra FINN jobb viser at det ble publisert 10 prosent færre stillinger i januar enn samme måned i fjor. Men innen bransjen forsvar og militær er utviklingen det stikk motsatte, her er behovet stort nå.
Disse forhandlerne solgte flest av Årets bruktbil28.1.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
FINN har kåret Tesla Model 3 til Årets bruktbil, basert på innsikt fra Norges største bruktbilmarked. Som del av kåringen har FINN også sett på hvilke forhandlere som har solgt flest eksemplarer av vinnerbilen i 2025.
Tesla Model 3 er «Årets bruktbil» på FINN26.1.2026 07:00:00 CET | Pressemelding
Tesla Model 3 kåres til Årets bruktbil på FINN. Til tross for et år med negativ oppmerksomhet rundt Tesla internasjonalt, er det nettopp denne modellen som har engasjert norske bruktbilkjøpere mest i 2025.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom