Julebord er ikke unntatt arbeidsmiljøloven
Julebordsesongen nærmer seg – og med den øker risikoen for seksuell trakassering. Nytt verktøy skal gjøre det enklere å ta praten om hva som er akseptabel oppførsel i forkant.

Trakasseringsbarometeret 2025 viser at én av fire arbeidstakere har opplevd seksuell trakassering eller uønsket seksuell atferd det siste året, mens bare 24 prosent mener ledelsen tar temaet på alvor.
– Seksuell trakassering og uønsket seksuell oppmerksomhet kan være vanskelig å snakke om. Derfor er det viktig at leder er tydelig på at det er nulltoleranse for slik uakseptabel oppførsel. Ingen skal måtte tåle å bli utsatt for seksuell trakassering hverken på jobb, eller i andre sammenhenger, sier Ingvill Kvernmo, direktør i Arbeidstilsynet.
Nå ber Arbeidstilsynet, Likestillings- og diskrimineringsombudet og partene i utelivsbransjen arbeidsgivere om å bruke julebordsesongen til å sette temaet på dagsorden og forebygge seksuell trakassering.
Arbeidsgivers ansvar stopper ikke ved kontordøra
Arbeidsgiver har etter arbeidsmiljøloven og likestillings- og diskrimineringsloven plikt til å forebygge og forhindre seksuell trakassering, også på arrangementer i arbeidsgivers regi, som julebord, jobbreiser og samlinger.
– Julebordsesongen er en god anledning til å minne om ansattes rett til en arbeidsplass uten seksuell trakassering. Ledere bør jevnlig ha dette temaet på dagsorden, og bli enige med ansatte om hvor de setter strek. Bedrifter som ikke har rutiner for forebygging og håndtering, må få dette på plass, sier Ingvill Kvernmo.
– Det er lett å tenke at “det skjer ikke hos oss”. Men forebygging handler om kultur – om å bygge trygge rammer der ansatte tør å si fra, sier Kristin Krohn Devold, administrerende direktør i NHO Reiseliv på vegne av partene i bransjen.
– Alle arbeidsgivere har nå en fin anledning til å ta opp temaet med sine ansatte. Det er bedre å ta praten nå, før uheldige episoder oppstår på arbeidsplassen, sier hun.
Verktøy gjør samtalen enklere
For å hjelpe arbeidsgivere og ansatte til å snakke om temaet, har partene i arbeidslivet, i samarbeid med Arbeidstilsynet og Likestillings- og diskrimineringsombudet, utviklet et nytt samtaleverktøy – som en del av kampanjen #settestrek i regi av Treparts bransjeprogram uteliv.
Ledere og ansatte får anledning til å reflektere sammen, og knytte diskusjonene direkte til eget arbeidsmiljøarbeid. Verktøyet består av 12 korte dilemmaer om seksuell trakassering, bygget opp som en quiz som skal brukes i fellesskap på arbeidsplassen.
– Sett av 15 minutter i forkant av arrangementer: gå gjennom forventninger til oppførsel, hvem som følger opp hvis noe skjer, og hvordan man varsler – og ta quizen sammen. En kort, tydelig prat kan forebygge lange etterspill, sier Kristin Krohn Devold.
Slik tar du ansvar før julebordsesongen
- Ta praten: Sett temaet på agendaen nå.
- Bruk verktøyet #settestrek: Gjør dilemma-quizen sammen med de ansatte.
- Oppdater rutiner: Sørg for tydelige retningslinjer for varsling og håndtering. Arbeidsgiver må sørge for rutiner for hvordan medarbeidere på en trygg måte kan varsle om seksuell trakassering, og det må være rutiner for hvordan arbeidsgiver følger opp dersom noen varsler om seksuell trakassering.
- Ta ansvar: Leders ansvar for å forebygge og håndtere seksuell trakassering skal være tydelig. Arbeidsgiver har plikt til å lede, tilrettelegge og organisere arbeidet slik at arbeidstakerne har et sikkert og trygt arbeidsmiljø.
Nøkkelord
Kontakter
Pressekontakt ArbeidstilsynetPressekontakt
Tel:40031788presse@arbeidstilsynet.noSofie Skarholt OttesenKommunikasjonsrådgiver
Tel:41659879sofie.skarholt.ottesen@arbeidstilsynet.noFølg pressemeldinger fra Arbeidstilsynet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Arbeidstilsynet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Arbeidstilsynet
Kraftforsyning, vatn og avløp er ny bransje i Arbeidsmiljøhjelpen8.12.2025 09:04:56 CET | Pressemelding
Nå kan dei som jobbar med kraftforsyning, vatn og avløp ta i bruk Arbeidsmiljøhjelpen – eit bransjetilpassa verktøy for eit betre arbeidsmiljø.
Nå kan virksomheter i varetransportbransjen bestille HMS-kort2.12.2025 09:13:36 CET | Pressemelding
Fra 1. desember 2025 kan virksomheter som transporterer andres varer med bil bestille HMS-kort til sine ansatte. Kravet gjelder fra 1. januar 2026.
Kan feriedagene mine overføres til neste år?21.11.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
Rekker du ikke bruke opp feriedagene dine før vi går inn i 2026? Se hva loven sier om overføring av ferie.
Ekstrahjelp før jul? Dette bør du huske!20.11.2025 10:33:24 CET | Pressemelding
Mange unge sper på økonomien med en ekstrajobb i førjulstiden. Husk at arbeidsmiljøloven gir deg mange rettigheter selv om du ikke er fast ansatt.
Sørg for trygt arbeid under oppryddingen etter ekstremværet «Amy»5.10.2025 14:00:59 CEST | Pressemelding
Opprydding etter ekstremvær er risikofylt arbeid, som må foregå på en sikker måte, advarer Arbeidstilsynet.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom