Adaptive Renovasjon: Norskutviklet system samler hele renovasjonskjeden på én plattform
Adaptive Renovasjon er et norskutviklet, skybasert system utviklet av Avinet, et datterselskap av Asplan Viak. Løsningen samler hele renovasjonskjeden på én plattform og gir renovasjonsselskaper bedre oversikt og kontroll over driften.

Samler hele verdikjeden på ett sted
Mange renovasjonsselskaper står nå foran et veivalg når eldre driftssystemer fases ut. Adaptive Renovasjon skal gjøre det enklere å håndtere virksomheten i ett system: fra kundehåndtering og avtaler til ruteplanlegging, fakturering og avvikshåndtering. Dette reduserer behovet for å jobbe i mange ulike løsninger og gir bedre oversikt og kontroll over driften.
– Vi trengte noe nytt da systemene vi brukte var utdaterte og vanskelige å integrere med andre systemer. Dette gjorde at man måtte jobbe i mange ulike systemer og skjermbilder for å få gjort de daglige oppgavene på avdelingen vår. Med Adaptive Renovasjon får vi et verktøy som samler alt på ett sted, og som kan vokse sammen med oss, sier Bjørn Berg, daglig leder i NGIR (Nordhordland og Gulen Interkommunale Renovasjonsselskap).
NGIR er pilotkunde i utviklingen og bidrar aktivt til å forme løsningen frem mot lansering. Samarbeidet gir verdifull innsikt i hvordan digitale systemer kan forenkle og effektivisere renovasjonsdriften i praksis.
Kartbaserte data for smartere drift
Adaptive Renovasjon bygger på den kartbaserte IT-plattformen Adaptive, som Avinet har utviklet siden 2002. Plattformen bruker geografiske data for å forenkle og effektivisere arbeid med logistikk, kundedialog og avfallshåndtering. Det gir renovasjonsselskapene bedre oversikt og beslutningsgrunnlag for å nå bransjens mål knyttet til bærekraft og ansvarlig ressursbruk.
– Hvordan få en god renovasjonstjeneste med best mulige sirkulære løsninger til riktig pris? En forutsetning er å ha god oversikt og kunne sette inn tiltak der det monner mest! Et hensiktsmessig digitalt system med enkel og full oversikt over kunder/abonnenter, standplasser, innsamlingsruter, avfallsmengder, utsortering, avtaler etc. er superviktig, sier Cathrine Lyche, seniorrådgiver vann og miljø i Asplan Viak.
Lanseres første kvartal 2026
Adaptive Renovasjon er et behovstilpasset, brukervennlig og fremtidsrettet alternativ til de store og komplekse driftssystemene som finnes i dag.
Avinet merker allerede interesse fra flere aktører som ønsker moderne, funksjonelle og godt tilrettelagte digitale løsninger. Systemet lanseres i første kvartal 2026 og skal bidra til en enklere, mer helhetlig drift for norske renovasjonsselskaper.
Nøkkelord
Kontakter
Elise Christine HelgesenKommunikasjonsrådgiverAsplan Viak
Tel:+4795401979eks-elise.helgesen@asplanviak.noKaren SkaaliAvinet
Tel:+4793976614karen.skaali@avinet.noBilder



Lenker
Asplan Viak er et av Norges ledende rådgivningsselskaper innen plan, arkitektur- og ingeniørfag. Vi er alltid helhetlige i vår tilnærming og forretningsmodellen vår baserer seg på vår kompetanse innen alle faser av et prosjekt. Vi mener de mest nyskapende og bærekraftige løsningene oppstår gjennom tverrfaglighet og ikke ved å jobbe med hvert enkelt fag isolert. Alt vi leverer skal være fremsynt, varig og helhetlig. Asplan Viaks kompetanse finner du fra Tromsø i nord til Kristiansand i sør. Våre medarbeidere er tilstede over hele landet, fordelt på 32 kontorer.
Følg pressemeldinger fra Asplan Viak
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Asplan Viak på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Asplan Viak
Asplan Viak på topp i Statnetts rammeavtale for konsekvensutredninger14.10.2025 07:51:40 CEST | Aktuelt
Asplan Viak er rangert som nummer én i Statnetts nye rammeavtale for konsekvensutredninger knyttet til energiprosjekter over hele landet.
Asplan Viak skal planlegge sykehjem i Bodø30.9.2025 10:56:48 CEST | Aktuelt
Bodø kommune forbereder et nytt sykehjem, og har gitt Asplan Viak en stor kontrakt på rådgivning i prosjektet. Kontrakten er estimert til 16 millioner kroner.
Cecilie Bjerke Skjømming er ny divisjonsdirektør i Asplan Viak4.9.2025 10:16:04 CEST | Pressemelding
Skjømming er fra 1. september divisjonsdirektør for Analyse, plan og landskap.
Asplan Viak AS etablerer «nytt» datterselskap for økt konkurransekraft28.8.2025 07:46:05 CEST | Pressemelding
Avinet AS får et tydelig mandat; Å utvikle fremtidsrettede, KI-drevne kart- og dataløsninger for beslutningsstøtte. Selskapets struktur fremmer fagrettet, teknologisk nyskaping i et høyt tempo.
Ny regionleder i Asplan Viak17.6.2025 09:13:18 CEST | Pressemelding
Frederick Roaldsøy Heidahl er ny regionleder for Arkitektur og bygg i Asplan Viak.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom