Felleskjøpet og K. Sætre Rederi får Enova-støtte til grønn fraktallianse
Felleskjøpet Agri og K. Sætre Rederi går sammen om å gjøre sjøtransporten i landbruket mer klimavennlig. Prosjektet Grønn Fraktallianse for Framtida har fått tilsagn om støtte på over 100 millioner kroner fra Enova.

Felleskjøpet Agri og K. Sætre Rederi går sammen om å gjøre sjøtransporten i landbruket mer klimavennlig. Prosjektet Grønn Fraktallianse for Framtida har fått tilsagn om støtte på over 100 millioner kroner fra Enova.
Gjennom prosjektet Grønn Fraktallianse for Framtida skal K. Sætre Rederi bygge et batterielektrisk frakteskip, mens Felleskjøpet etablerer landstrømanlegg på Vestnes og Kambo for å sikre tilgang til fornybar strøm.
Prosjektet har fått over 100 millioner i støtte fra Enova – hvor K. Sætre Rederi mottar 100 millioner til bygging av skipet, og Felleskjøpet får 8,9 millioner til etablering av landstrømanleggene. Sammen er partene i ferd med å legge grunnlaget for utslippsfri sjøtransport av varer til norsk landbruk.
Erstatning for dagens dieseldrevne fraktebåt
Prosjektet skal erstatte dagens dieseldrevne fraktebåt med et batterielektrisk fartøy for transport av korn og gjødsel langs norskekysten. Skipet vil ha 91 prosent elektrisk drift, og vil redusere CO₂-utslippene med rundt 3 015 tonn årlig. I tillegg etableres ladeinfrastruktur på Kambo og Vestnes for å sikre effektiv og miljøvennlig drift.
Skipet er planlagt å få en batterikapasitet på 23 300 kWh, med diesel-elektrisk reserve. Det skal i tillegg utstyres med rotorseil som gir opptil 20 prosent energibesparelse. Skipet skal trafikkere en fast rotasjon fra Kambo i Oslofjorden til Glomfjord i Nordland.
Underveis fraktes korn fra Østlandet til Vestlandet og Trøndelag, mens returtransporten består av gjødsel i bulk fra Yara Glomfjord til Felleskjøpet Kambo. Skipet vil ha om lag 19 rundturer i året, med opportunistisk lading under lasting og lossing.
Viktig steg i grønn omstilling
Skipet er planlagt satt i drift primo 2028, og vil bidra til å kutte utslipp fra sjøtransporten mellom Felleskjøpets anlegg. Sammen med planlagte strømanlegg ved Trondheim Havn, Felleskjøpet Rogaland Kvaleberget og Yara Glomfjord, skal landstrømanleggene på Vestnes og Kambo sikre nødvendig tilgang til strøm for skipet, og sørge for at minst 50 prosent av energien leveres fra landstrøm fra oppstart.
– Vi er svært takknemlige for støtten fra Enova, som er avgjørende for videre framdrift. Som landets største totalleverandør til landbruket har vi et ansvar for å redusere klimaavtrykket – også i transportleddet. Vi gleder oss til å jobbe videre med dette spennende prosjektet sammen med K. Sætre Rederi, sier Ada Schjelderup, konserndirektør drift og utvikling i Felleskjøpet Agri.
Langt samarbeid og ny teknologi
Felleskjøpets transportsjef Per-Kenneth Øye sier Enova-støtten er et viktig steg på veien mot å gjøre logistikk og forsyning mer klimavennlig.
– Dette er et teknologisk innovativt prosjekt tuftet på et årelangt samarbeid. Med etableringen av landstrømanlegg på Vestnes og Kambo legger vi til rette for elektrifisering av sjøtransporten i landbruket, og bidrar til å gjøre norsk matproduksjon enda mer bærekraftig. Enova-støtten er et viktig bidrag på veien til å realisere en løsning som både reduserer utslipp og styrker verdikjeden – fra fjord til jord, sier Øye.
K. Sætre Rederi ser også tildelingen som et stort løft for grønn skipsfart.
– Samarbeidet med Felleskjøpet gir oss muligheten til å videreføre vår satsing på batteridrevne kystbåter. Vi ønsker å takke Felleskjøpet for tilliten, og vi gleder oss til å realisere dette prosjektet sammen med dem. Til sammenligning har dagens konvensjonelle skip et utslipp på over 3 000 tonn CO₂ årlig – noe som gjør overgangen til batteridrift både viktig og riktig for fremtidens sjøtransport, sier Frode og Åge Sætre, eiere i K. Sætre Rederi AS.
Fakta - Grønn Fraktallianse for Framtida
- Mål: Utvikle et batterielektrisk frakteskip som erstatter dagens dieseldrevne fartøy i korn- og gjødseltransport langs norskekysten.
- Miljøeffekt: Reduksjon av CO₂-utslipp med ca. 3 015 tonn per år.
- Teknologi: 23 300 kWh batterikapasitet, rotorseil med opptil 20 % energibesparelse, diesel-elektrisk reserve.
- Drift: 91 % elektrisk drift, ca. 19 rundturer per år.
- Lading: Infrastruktur på Kambo og Vestnes, med opportunistisk lading under lasting/lossing.
Pressemelding fra Enova om tildelingen finner du her.
Om Felleskjøpet Agri:
Felleskjøpet Agri hadde i 2024 en omsetning på 21,2 milliarder kroner og 4 217 ansatte. Felleskjøpet Agri er viktigste leverandør av teknologi og driftsmidler til norsk landbruk, og har rundt 100 butikker rettet mot bønder og forbrukere i Norge.
Felleskjøpet Agri eier Granngården i Sverige som også har over 100 butikker rettet mot samme målgruppe. Vår virksomhet omfatter også eiendomsdrift, brød og bakervarer, samt utstyr til park, anlegg og kjæledyr. Felleskjøpet Agri er et samvirke eid av om lag 36 000 bønder.
Felleskjøpet Agri er markedsregulator og innkjøps- og salgssamvirke for medlemmene. Felleskjøpet Agri sitt formål er å bidra til å styrke medlemmenes økonomi i landbruksvirksomheten på kort og lang sikt.
Om K. Sætre Rederi:
K. Sætre & Sønner er et norsk, familieeid rederi med base i Austrheim, om lag én times kjøring nord for Bergen. Selskapet har i en årrekke hatt fokus på transport av bulkvarer og stykkgods i Nordsjøen, og eier og drifter i dag fire skip innenfor dette segmentet.
Nøkkelord
Kontakter
Sigbjørn VedeldPressesjef
Tel:+47 932 45 367sigbjorn.vedeld@felleskjopet.noFelleskjøpet Agri hadde i 2024 en omsetning på 21,2 milliarder kroner og 4 217 ansatte. Felleskjøpet Agri er viktigste leverandør av teknologi og driftsmidler til norsk landbruk, og har rundt 100 butikker rettet mot bønder og forbrukere i Norge.
Felleskjøpet Agri eier Granngården i Sverige som også har over 100 butikker rettet mot samme målgruppe. Vår virksomhet omfatter også eiendomsdrift, brød og bakervarer, samt utstyr til park, anlegg og kjæledyr. Felleskjøpet Agri er et samvirke eid av om lag 36 000 bønder.
Felleskjøpet Agri er markedsregulator og innkjøps- og salgssamvirke for medlemmene. Felleskjøpet Agri sitt formål er å bidra til å styrke medlemmenes økonomi i landbruksvirksomheten på kort og lang sikt.
Følg pressemeldinger fra Felleskjøpet Agri
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Felleskjøpet Agri på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Felleskjøpet Agri
Byggtilgang noe ned – fortsatt ubalanse i kornmarkedet14.11.2025 14:28:58 CET | Pressemelding
Felleskjøpet Agri markedsregulering presenterer novemberprognosen for kornsesongen 2025/2026. Prognosen viser en noe lavere byggtilgang enn tidligere, men markedsregulator peker fortsatt på behovet for å rette opp ubalansen i kornmarkedet.
Her er vinnerne av Landbrukets bærekraftspris 20257.11.2025 15:04:43 CET | Pressemelding
Det var tre svært overraskede brødre – Bernt, Anstein og Edvart Freberg – som i dag mottok Landbrukets bærekraftspris og 100 000 kroner i premiepenger.
Felleskjøpet Agri med omsetningsvekst i tredje kvartal29.10.2025 12:50:36 CET | Pressemelding
Felleskjøpet Agri leverer omsetningsvekst på 5,5 prosent i tredje kvartal. Driftsresultat før avskrivinger (EBITDA) er 10 millioner kroner i tredje kvartal. Hittil i år øker EBITDA med 105 millioner kroner, til 668 millioner kroner.
Dette er de fem superfinalistene til Landbrukets bærekraftpris23.10.2025 11:30:27 CEST | Pressemelding
Over 550 kandidater ble nominert til Landbrukets bærekraftpris 2025. Nå har juryen plukket ut fem superfinalister – bønder som på hver sin måte viser vei mot et mer bærekraftig landbruk. En av dem stikker snart av med 100 000 kroner og den gjeve prisen.
Felleskjøpets kjeledress er tilbake – med bedre passform, mer komfort og økt synlighet16.10.2025 08:12:30 CEST | Pressemelding
Etterlengtet og oppgradert: Nå er Felleskjøpets klassiske kjeledress tilbake i butikk. Den nye dressen er skreddersydd for dagens arbeidsliv.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom