Presseinvitasjon: Næringsministeren til Brussel 20. november
Næringsminister Cecilie Myrseth skal delta på EU Critical Raw Material Week og møte norsk næringsliv i Brussel torsdag 20. november.

– Tilgang på kritiske mineraler er viktigere enn noen gang, både for Norge og for våre allierte. Vi har nå en tettere dialog med EU om slike spørsmål enn tidligere. Vi har naturressurser, kompetanse og teknologi i verdensklasse som gjør at vi har et stort potensial forutvinning, produksjon og gjenbruk av kritiske råmaterialer. Norge må ta en viktig rolle på dette feltet, sier næringsminister Cecilie Myrseth.
EU Critical Raw Material Week samler hvert år over 1000 deltakere fra industri, akademia, sivilsamfunnet og myndigheter for å diskutere politikk og strategier rundt kritiske råmaterialer. Hensikten er å fremme EUs mål om en sikker og bærekraftig forsyning av råmaterialer, blant annet gjennom innenlandske ressurser, strategiske partnerskap og sirkulærøkonomi. Årets samling fokuserer på implementeringen av CRMA - EUs regelverk for kritiske råmaterialer, fremdrift i strategiske prosjekter, effektivisering av tillatelser og mobilisering av bærekraftige investeringer.
Næringsministeren skal også delta på EU Business Summit, et annet årlig arrangement som samler myndigheter, politikere og næringsliv. Årets samling fokuserer på hvilke valg Europa må ta nå for å forbli robust, innovativ og globalt konkurransedyktig.
På ettermiddagen har næringsminister Myrseth invitert norsk og europeisk næringsliv til et pubinar; en uformell samling der Norges bidrag i europeiske verdikjeder er tema.
Media som ønsker å snakke med næringsministeren eller delta på besøket bes ta kontakt med pressekontakt Lisa Nordøen på epost lno@nfd.dep.no eller mobil: 934 19 402.
Kontakter
Lisa NordøenKommunikasjonssjef
Tel:934 19 402lno@nfd.dep.noOm oss
Nærings- og fiskeridepartementet (NFD) utformar ein framtidsretta nærings- og sjømatpolitikk.
Innsyn: NFDs postjournal er søkbar hos www.eInnsyn.no
Du kan følgje NFD på LinkedIn og Flickr, og regjeringa på X/Twitter og Facebook

Følg pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nærings- og fiskeridepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Fiskeri- og havministeren sparket i gang ny romallianse for havet14.11.2025 06:00:00 CET | Pressemelding
Norge tar en aktiv rolle i den nye Space4Ocean-alliansen, som skal gjøre satellittdata mer tilgjengelig for landene som trenger det mest. Samarbeidet skal styrke kampen mot ulovlig fiske og bidra til mer bærekraftig forvaltning av havområder.
Milliardutbetaling fra Havbruksfondet10.11.2025 13:00:00 CET | Pressemelding
Kommuner og fylkeskommuner med oppdrettsvirksomhet får utbetalt over 1,4 milliarder kroner gjennom Havbruksfondet.
Kina åpner for import av Norges vanligste krabbe7.11.2025 06:00:00 CET | Pressemelding
Kinesiske og norske myndigheter er enige om markedsadgang til Kina for levende norsk taskekrabbe. Dialogen tok fart da fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss besøkte Kina i november 2024.
Presseinvitasjon: Hva betyr en frihandelsavtale med Brasil og Argentina for Norge?30.10.2025 12:36:20 CET | Pressemelding
Norge har fått en ny frihandelsavtale som sikrer tollfri adgang for nesten all norsk eksport til et marked på over 250 millioner mennesker.
Norge og India styrker det maritime samarbeidet30.10.2025 10:28:52 CET | Pressemelding
Fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss møtte Indias statsminister Narendra Modi og skipsfartsminister Sarbananda Sonowal i Mumbai. Norge og India ser mot et tettere samarbeid om grønn skipsfart, skipsbygging, rekruttering, likestilling og maritim sikkerhet.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom