Kasakhstan og EU bekrefter felles forpliktelse til fred og stabilitet i Afghanistan
14.11.2025 09:35:22 CET | Kasakhstans Ambassade i Norge | Pressemelding
ASTANA — Kasakhstans spesialrepresentant for Afghanistan, Yerkin Tukumov, foretok et arbeidsbesøk i Brussel for å delta på det sjuende møtet mellom Den europeiske unionen og de sentralasiatiske spesialrepresentantene og utsendingene for Afghanistan 12. november.

Diskusjonene tok sikte på å styrke det regionale samarbeidet for å fremme fred, stabilitet og bærekraftig utvikling i Afghanistan. Representanter fra Kasakhstan, Kirgisistan, Tadsjikistan, Turkmenistan, Usbekistan og EU bekreftet sitt felles engasjement for å fortsette humanitær bistand og støtte til det afghanske folket, ifølge Kasakhstans ambassade i Belgia.
Deltakerne understreket at langsiktig stabilitet i Afghanistan avhenger av koordinerte regionale tiltak og det fortsatte engasjementet fra internasjonale partnere. Dialogplattformen for spesialrepresentantene og utsendingene fra Sentral-Asia og EU for Afghanistan, etablert i 2021, er fortsatt en viktig mekanisme for jevnlige utvekslinger og samordning av tilnærminger i Afghanistan-relaterte spørsmål.
I forkant av hovedmøtet deltok Tukumov på et rundebordsmøte med tittelen «Afghanistan and the Climate Crisis: Local Realities, Regional Pathways, Global Stakes», arrangert av EUs utenrikstjeneste (EEAS) og Konrad Adenauer-stiftelsen. Diskusjonen tok for seg hvordan klimaendringer påvirker Afghanistans sosioøkonomiske situasjon, og utforsket muligheter for felles tiltak for bærekraftig utvikling og klimatilpasning.
Som en del av besøket hadde Tukumov også bilaterale samtaler med EUs spesialrepresentanter Gilles Bertrand og Eduards Stiprais, samt representanter for EUs delegasjon til Kabul, FNs bistandsmisjon i Afghanistan (UNAMA), Aga Khan-stiftelsen, Afghanistan Analysts Network ved Universitetet i Gøteborg og Senteret for Afghanistan og Sør-Asia-studier.
(Kilde: The Astana Times / Dana Omirgazy, 13. november 2025)https://astanatimes.com/2025/11/kazakhstan-eu-reaffirm-joint-commitment-to-peace-and-stability-in-afghanistan/
Nøkkelord
Følg pressemeldinger fra Kasakhstans Ambassade i Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Kasakhstans Ambassade i Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Kasakhstans Ambassade i Norge
Kasakhstan blant verdens 30 land med høyest sysselsetting17.4.2026 14:04:20 CEST | Pressemelding
ALMATY – Kasakhstan er rangert som nummer 29 globalt når det gjelder sysselsettingsrate i 2025. Om lag 67 prosent av befolkningen over 15 år er sysselsatt, ifølge data fra Den internasjonale arbeidsorganisasjonens (International Labour Organization) database ILOSTAT, publisert i rapporten World Employment and Social Outlook: May 2025 Update. Kasakhstan ligger på nivå med land som New Zealand, Singapore og Thailand, og foran flere større økonomier. Sysselsettingsraten er oppgitt til 59 prosent i USA, Storbritannia og Tyskland, mens Frankrike ligger på 52 prosent. Qatar topper listen med 87 prosent. Blant de ti øverste landene er også Solomonøyene, Madagaskar, Tanzania og Kambodsja. Rangeringen er basert på data fra Den internasjonale arbeidsorganisasjonen (International Labour Organization) og viser andelen sysselsatte i befolkningen over 15 år. Kilde: The Astana Times / Av Ayana Birbayeva, 17. April 2026 https://astanatimes.com/2026/04/kazakhstan-enters-top-30-countries-globally-in-emp
Kasakhstan klatrer på global passrangering og utvider reisefriheten16.4.2026 09:30:09 CEST | Pressemelding
ALMATY – Kasakhstan klatrer på den globale passrangeringen og er nå nummer 57 i 2026-utgaven av Henley Passport Index. Dermed har innbyggerne visumfri adgang eller tilgang til visum ved ankomst eller e-visum, til 78 destinasjoner verden over.
Tokayev kunngjør valg til Kurultai i august14.4.2026 11:04:06 CEST | Pressemelding
ASTANA – President Kassym-Jomart Tokayev kunngjorde 10. april at det vil bli avholdt valg til Kurultai (Kasakhstans nasjonalforsamling) i august. Kunngjøringen kom i forbindelse med at han gratulerte landets forskere med deres profesjonsdag. Samtidig fremhevet han vitenskapens betydning for å styrke ansvar og samfunnsverdier.
Internasjonal håndverksfestival arrangeres i Taraz10.4.2026 09:30:47 CEST | Pressemelding
Den 23. og 24. april 2026 arrangeres den internasjonale håndverksfestivalen «Taraz – håndverkernes by» i det historiske og etnokulturelle komplekset «Kone Taraz» (Gamle Taraz) i byen Taraz i Kasakhstan.
Over 150 toppledere fra Kasakhstan og Sentral-Eurasia får opplæring i kunstig intelligens9.4.2026 11:19:28 CEST | Pressemelding
Over 150 toppledere fra Kasakhstan og Sentral-Eurasia deltar i opplæringsprogrammet «AI Leaders 2026», som lanseres av departementet for kunstig intelligens og digital utvikling i Kasakhstan. Programmet inngår i gjennomføringen av presidentens føringer om systematisk digitalisering og økt bruk av kunstig intelligens i økonomien.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom