Peab

Peab signerte kontrakt for oppgradering av Veiavangen skole

Del

Peab Bygg og Drammen Eiendom KF har inngått samspillskontrakt for oppgradering av Veiavangen ungdomsskole i Mjøndalen. Prosjektet omfatter nytt tilbygg og flerbrukshall, og skal stå klart til skolestart i 2028.

Prosjektet gjennomføres som totalentreprise med samspill i tidlig fase, og arbeidene er planlagt ferdigstilt til skolestart i 2028.
Prosjektet gjennomføres som totalentreprise med samspill i tidlig fase, og arbeidene er planlagt ferdigstilt til skolestart i 2028. KB Arkitekter AS

Arbeidene inkluderer riving av et eksisterende bygg, fjerning av moduler og oppføring av et tilbygg på totalt 5 700 kvadratmeter. Det nye bygget vil blant annet romme flerbrukshall, aula, personal- og administrasjonslokaler, spesialrom for ulike fag og lokaler for skolehelsetjenesten.

I tillegg etableres tilrettelagte utearealer og gang- og sykkelvei til Mjøndalen.

– Vi er svært glade for å inngå kontrakten med Drammen Eiendom og takker for tilliten. Vi ser frem til et tett samspill for å utvikle løsninger som gir et moderne og funksjonelt skolebygg til det beste for elever og ansatte, sier distriktssjef i Peab Bygg, Håvard Dybendal.

Peab Bygg AS og Drammen Eiendom vil gjennomføre et forprosjekt frem mot ekstern kvalitetssikring og endelig kommunestyrebehandling våren 2026. Prosjektet gjennomføres som totalentreprise med samspill i tidlig fase, og arbeidene er planlagt ferdigstilt til skolestart i 2028.

Stort miljøfokus i prosjektet

Prosjektet ble vunnet i en Design/Build-konkurranse hvor Peab sammen med KB Arkitekter utviklet et konsept for nye Veiavangen Skole.

– Peab kom best ut etter en helhetsvurdering blant fire tilbydere. Prosjektet har et tydelig miljøfokus, med ombrukskartlegging, klimagassberegninger og planlegging for solceller og grønne tak. Vi ser frem til å samarbeide om et skolebygg som både er moderne og bærekraftig, sier daglig leder i Drammen Eiendom KF, Gjermund Riise Brekke,

Peab Bygg har tidligere levert flere prosjekter for Drammen Eiendom, blant annet omsorgsboliger i Korsveien 68, Åssiden Fotballhall, Øren Flerbrukshall samt flere skolebygg i distriktet.

– Vi er stolte over å være med på å utvikle et prosjekt som vil ha stor betydning for både skolemiljøet og lokalsamfunnet i mange år fremover. Samtidig ser vi frem til et godt samspill med Drammen Eiendom for å sikre høy kvalitet i alle ledd, sier regiondirektør i Peab Bygg Øst, Magnus Taugbøl Brekke.

Nøkkelord

Kontakter

Bilder

Prosjektet gjennomføres som totalentreprise med samspill i tidlig fase, og arbeidene er planlagt ferdigstilt til skolestart i 2028.
Prosjektet gjennomføres som totalentreprise med samspill i tidlig fase, og arbeidene er planlagt ferdigstilt til skolestart i 2028.
KB Arkitekter AS
Last ned bilde
Magnus Taugbøl Brekke, regiondirektør Peab Bygg Øst
Magnus Taugbøl Brekke, regiondirektør Peab Bygg Øst
Foto: Mats Bakken/Peab
Last ned bilde
Håvard Dybendal, distrikssjef Peab Bygg
Håvard Dybendal, distrikssjef Peab Bygg
Foto: Mats Bakken/Peab
Last ned bilde

Om oss

Peab er Nordens samfunnsbygger med 13 000 medarbeidere og en omsetning på 59 milliarder svenske kroner. Med lokal tilstedeværelse og fokus på egne ressurser utvikler, anlegger og bygger vi hverdagen der livet leves. Hovedkontoret ligger i Förslöv i Skåne, Sverige. Aksjen er børsnotert ved Nasdaq Stockholm. I Norge har Peab ca. 1500 ansatte og en omsetning på ca. 6,4 milliarder kroner.

Følg pressemeldinger fra Peab

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Peab på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra Peab

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye