Farmasiet

Skuffet over statsbudsjettet: Over halvparten av kvinner frykter overgangsalderen

Del

Hetetokter, humørsvingninger og søvnproblemer – listen over negative assosiasjoner til overgangsalderen er lang, og over halvparten av kvinner fra 18 til 49 år gruer seg. – Nå er det på tide at kvinner skal føle seg mindre alene og bedre informert, sier kommunikasjonssjef i Farmasiet.

– Kroppen er i forandring, og mange forstår ikke hva som skjer. Nå er det på tide at kvinner føler seg mindre alene og bedre informert, sier Kjærnes.
– Kroppen er i forandring, og mange forstår ikke hva som skjer. Nå er det på tide at kvinner føler seg mindre alene og bedre informert, sier Kjærnes. Shutterstock

En fersk undersøkelse gjennomført av YouGov, på vegne av Farmasiet, viser at 52 prosent av kvinner i aldersgruppen 18 til 49 gruer seg til overgangsalderen. 35 prosent oppgir også at de har sett mest negativ informasjon rundt overgangsalderen. Kommunikasjonssjef i Farmasiet, Hanne Kjærnes, mener det er på tide å snakke like høyt om frihet, lyst og styrke som hetetokter. 

– Jeg er glad for at overgangsalderen har fått mer oppmerksomhet de siste årene. Det er jo en overgang alle kvinner må gjennom. Men vi er nødt til å endre måten vi snakker om dette på. Det er jo ikke rart man gruer seg når alt man hører er negativt. 

Manglende prioritering i statsbudsjettet  
Dagens debatt er spesielt knyttet til lovord om satsning på kvinnehelse i forkant av valget, men skuffelse av prioritering i det faktiske statsbudsjettet. Regjeringens kvinnehelseløft nevnte spesifikt å tilby hormonbehandling og annen hjelp til kvinner med overgangsplager.  

– I likhet med Christine B. Meyer hadde vi samme forventning knyttet til statsbudsjettet basert på kvinnehelseløftet, og spesielt i forbindelse med deres anbefaling om hormonbehandling for overgangsplager på blå resept. Vi ser en stor etterspørsel etter dette fra våre kunder, og opplever samtidig av mange kvinner ikke vet at dette eksisterer, og faktisk kan hjelpe, sier Kjærnes.  

Hun mener derfor kombinasjonen av behandlingstilbud, forskning og ikke minst informasjon bør prioriteres. For tall fra undersøkelsen viser også at nesten halvparten av kvinner i aldersgruppen 30 til 59 savner mer kunnskap og informasjon. 38 prosent i samme aldersgruppe ønsker bedre veiledning om hjelpemidler til å håndtere overgangsalderen. Samtidig opplever kun 16 prosent at fastlegen sin har god kunnskap om den nye fasen. Ifølge Kjærnes tyder tallene på at mange kvinner fortsatt føler seg usikre og alene.  

– Kroppen er i forandring, og mange forstår ikke hva som skjer. Nå er det på tide at kvinner føler seg mindre alene og bedre informert. Jo mer man vet, jo lettere er det å finne de beste hjelpemidlene som passer deg. Man kan ikke stoppe overgangsalderen, men man kan faktisk gjøre den litt enklere.  

Slutter å bry seg  
Overgangsalderen starter når menstruasjonen tar slutt, som oftest mellom 45 og 55 år. Eggstokkene produserer gradvis mindre hormoner, og til slutt stopper menstruasjonen helt.  

– Fra gammelt av har dette ofte blitt sett på som et tegn på aldring og en slags “utløpsdato”. Det er dette perspektivet vi må endre. For mange er overgangsalderen faktisk en frigjørende fase i livet. Når mensen tar slutt slipper man premenstruelle plager, uforutsigbare sykluser og prevensjon. For mange kan dette gi et nytt rom for frihet, nærhet, intimitet og lyst, forteller Kjærnes. 

Det siste året har bevegelsen #WDNC (We Do Not Care) fått stor oppmerksomhet på sosiale medier. Kvinner deler erfaringer fra overgangsalderen med humor og selvironi, og viser hvordan denne fasen også kan gi frihet til å leve på egne premisser – uten å styres av forventninger utenfra. Kjærnes mener vi trenger mer av slike historier.  

– På denne måten snur de fortellingen om overgangsalderen fra skam til stolthet. For det er faktisk mange kvinner som opplever at de blir tryggere på seg selv og slutter å bry seg så mye om hva alle andre tenker og tror, sier Kjærnes og avslutter:  

– Det viktigste er å snakke åpent om overgangsalderen, på godt og vondt. Samt er det også viktig å prioritere midler til kvinnehelse, for overgangsalderen rammer tross alt halvparten av befolkningen.  

Nøkkelord

Kontakter

Om Undersøkelsen

Undersøkelsen er gjennomført av analyseinstituttet YouGov. Det er i perioden 29. september - 6. oktober gjennomført til sammen 1003 CAWI-intervjuer med personer i alderen 18+ år.

Om Farmasiet

Farmasiet Apotek er Norges største nettapotek, og holder til i Oslo og Vestby. Farmasiet har apotek- og driftskonsesjon fra Statens Legemiddelverk og er godkjent som nettapotek. Alle nettapotek må også ha apotekutsalg tilgjengelig for kunder. Apotekutsalget har besøksadresse Torvuttaket 26, 1540 Vestby. Lokalene er åpne kl. 09:00-16:00 mandag til fredag. Farmasiet tilpasser sitt lagerhold av reseptpliktige legemidler løpende etter etterspørsel.

Følg pressemeldinger fra Farmasiet

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Farmasiet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra Farmasiet

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye