- Ikke la Black Month ende i blakk vinter
November er Black Month og butikkene kaster rundt seg med mer eller mindre supre tilbud. Forbrukerøkonom advarer mot å gå i shoppingfella.

- Årets to siste måneder er høysesong for pengebruk og impulskontrollen glipper for mange, enten det gjelder gaver eller annen julekos. Gode tilbud er vel og bra når du skal kjøpe noe du trenger, men ikke la Black Month ende i en blakk vinter, sier forbrukerøkonom i Sparebanken Norge, Kenneth Sjåvåg.
I en fersk undesøkelse Norstat har gjort for Frende Forsikring sier 1 av 3 at de har dårligere råd nå, sammenlignet med fjoråret. Det er de under 30 og de i 40-åra som sliter mest.
- Da er ikke Black Month tida for å ta lite gjennomtenkte valg. Hvis du bruker for mye nå, gir det kortvarig glede. Enten ved at du tømmer kontoen før en lang vinter, eller ved at du sliter med kredittkortregninga i januar, sier seniorrådgiver i Frende, Marius Solberg Anfinsen.
Topp seks for økonomisk fleks
- Lag et julebudsjett
Få oversikt over økonomien og lag et budsjett for hva du skal bruke på jula i år. Ikke bruk mer enn du har råd til! - Legg en gaveplan – og hold deg til den
Ta utgangspunkt i julebudsjettet. Velg hvem du skal gi gave til og bestem hva du skal gi. Gjør det før du handler, så unngår du dyre impulskjøp. - Sjekk priser flere steder
Med litt planlegging kan du spare penger. Og du kan også lettere avsløre om et Black Month-tilbud er så godt som annonsen påstår. Er det et kanontilbud og budsjettet tillater det? Kjør på! - Vær litt streng med deg selv
Kommer du over et tilbud som frister, som ikke sto på lista? Tenk deg om noen ganger. Trenger du dette, eller er det tilbudet i seg selv som er fristende? Bør et nytt kjøp gjøre at du dropper noe annet? - Ikke bruk kredittkortet for å kamuflere økonomisk trøbbel
Bruk det gjerne hvis du har god kontroll og du vet at du kan betale tilbake, men kun da. Kredittkort må betales på forfallsdato, hvis ikke blir det svindyrt. - Tenk fornuft og bærekraft
Brukte ting og brukt utstyr kan være supre julegaver. Barn vokser fort, så trenger de egentlig nye ski eller funker det med brukte denne sesongen? Nytteverdien er den samme og gjenbruk er mer bærekraftig.
Kilde: Sparebanken Norge og Frende Forsikring
Stort flertall mener de kan bli lurt
Ifølge en ny undersøkelse gjennomført av Prisjakt mener 73 prosent at det er stor sjanse for å bli lurt av tilbudene under Black Month.
- Jeg skjønner at folk blir skeptiske og forvirret. Du har Black Month, Black Week, Singles Week, Black Friday og Cyber Monday og det ropes om kanontilbud overalt. Det kan bli for mye av det gode og mange har nok mistet litt troen på at alle tilbudene er så suverene, sier Marius Solberg Anfinsen.
- Det er lurt å være litt kritisk til alle reklameplakatene som skriker mot deg nå i november. Og selv om tilbudet er godt, er det jo ikke slik at du må handle alt du har lyst på. Det er billigere å ikke bruke pengene i utgangspunktet, sier Kenneth Sjåvåg.
Nøkkelord
Kontakter
Marius Solberg Anfinsenseniorrådgiver og pressekontakt
Tel:+47 959 31 440msa@frende.noBilder



Om Frende Forsikring
Frende Forsikring har noen av Norges mest fornøyde forsikringskunder. Vi bryr oss litt ekstra om deg, ditt og dine!
Helnorske Frende eies av solide sparebanker og brannkasser og har rådgivere landet rundt. Vi har over 300 ansatte ved hovedkontoret i Bergen, og rundt 250.000 privat- og bedriftskunder med forsikringsløsninger innen skadeforsikring og livsforsikring.
Følg pressemeldinger fra Frende Forsikring
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Frende Forsikring på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Frende Forsikring
Brannfare: Advarer mot Temu-pynt i jula6.12.2025 08:30:47 CET | Aktuelt
Har du julepynt fra utenlandske nettbutikker som Temu? - Det ville jeg aldri tatt sjansen på. Pris, kvalitet og brannfare går gjerne hånd i hånd, sier forsikringsekspert.
- Altfor mange stoler blindt på bilsensorer4.12.2025 07:55:00 CET | Aktuelt
De siste fem årene har det vært mer enn 65 000 ryggeuhell og påkjørsler av parkerte kjøretøy i desember. - Du kan ikke bare stole på sensorene i bilen din.
4 av 5 julehandler på nett: Her shopper flest hjemmefra2.12.2025 07:57:00 CET | Aktuelt
Mer enn halvparten av oss får julegavehandelen unnagjort første halvdelen av desember. 23 prosent handler alt i fysisk butikk, mens resten handler på nett. - Ikke gå i fella.
Brannalarm: Her bor flest uten fungerende røykvarsler1.12.2025 07:45:00 CET | Aktuelt
1. desember er Røykvarslerdagen. - 300 000 nordmenn mangler fungerende røykvarsler hjemme. Det er krise.
Bulker 63 ganger i timen hele desember27.11.2025 07:48:00 CET | Aktuelt
Ny undersøkelse viser nordmenns holdninger på veien. I fjor krasjet vi for 1,2 milliarder kroner i desember. - Mange ulykker skjer på grunn av stress.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom