COP30: – Verden er ved et kritisk veiskille
I dag braker FNs 30. klimatoppmøte løs i Belém, Brasil. WWF ber verdens land om å bruke COP30 til å gjenreise tilliten og tette gapet mellom ord og klimahandling.

– Ti år etter at Parisavtalen kom på plass står verden ved et kritisk veiskille. Klimaendringene rammer oss stadig hardere, men vi er fortsatt milevis unna 1,5-gradersmålet, sier generalsekretær i WWF Verdens naturfond, Karoline Andaur, og legger til:
– Vitenskapen er klar, og vi har mange av løsningene. Det vi mangler er politisk vilje. Verden har ikke råd til flere forsinkelser forkledd som diplomati. Hvert år med nøling gjør veien til en trygg framtid smalere.
Langt ute av kurs
De ti årene siden Parisavtalen ble vedtatt i 2015 har vært de varmeste som er målt. Ekstremvær, hetebølger og skogbranner rammer mennesker, natur og økonomier over hele kloden. Samtidig er fremgangen for å nå klimamålene altfor liten, og gapet mellom ord og handling øker.
I forkant av COP30 lanserte FN en ny rapport som ser på lands klimamål meldt inn i år. Konklusjonen er dyster. De nye målene vil, i beste fall, bare gi 19-24 prosent utslippskutt innen 2035. FN-landene har selv konkludert med at 60 prosent utslippskutt er nødvendig innen 2035 for å begrense global oppvarming til 1,5 grader.
– Beslutningene som tas i Belém de neste ukene vil forme planeten for kommende generasjoner. COP30 må være et klimatoppmøte der verdens ledere gjenreiser tilliten og finner tilbake til det drivet som ga oss Parisavtalen, sier Andaur.
Dette må på plass
WWF peker på fem sentrale områder der land må levere resultater i Belém:
-
Nye nasjonale klimamål må være i tråd med 1,5°C.
-
Det må bli enighet om en konkret tidsplan for hvordan land skal fase ut fossil energi, tredoble fornybar kapasitet og doble energieffektivitet innen 2030.
-
Det må lanseres en global mekanisme for å fremme og koordinere rettferdig omstilling slik at folk og lokalsamfunn ikke taper på omstillingen bort fra fossil energi.
-
Stans og reversering av naturtap må inn i den formelle forhandlingsprosessen, og et eget arbeidsprogram for klima og natur bør etableres.
-
Tilstrekkelig finansiering for klimatilpasning må sikres.
– Vi har ikke råd til nok en runde med løfter uten handling. Dette må bli toppmøtet som setter punktum for utsettelser og starter en reell omstilling, sier Andaur.
Ikke rom for mer olje- og gassleting
Både statsminister Jonas Gahr Støre og klima- og miljøminister Andreas Bjelland Eriksen deltar på deler av programmet under COP30. WWF har en klar oppfordring til Norge:
– Norge må tørre å ta tak i den største forurenseren vi har, nemlig olje- og gassnæringen, få plass en utfasingsplan og si nei til all ny leting. Internasjonalt må vi trappe opp samarbeidet med land som vil mer, slik som små øystater, og stå opp mot USA, som aktivt motarbeider den globale klimadugnaden, sier Andaur.
Seniorrådgiver i WWF Verdens naturfond, Inga Fritzen Buan, har fulgt klimaforhandlingene for WWF siden 2007. Hun er til stede i Belém og kan kontaktes for en prat.
Nøkkelord
Kontakter
Elena SolbergPresseansvarlig i WWF Verdens naturfond
Tel:+47 482 04 130elena.solberg@wwf.noBilder

Om oss
WWF er en av verdens største miljøorganisasjoner med eksperter som jobber i mer enn hundre land. Vi jobber for å bremse klimaendringene, stanse tapet av arter og skape en framtid der mennesker lever i harmoni med naturen.
Følg pressemeldinger fra WWF Verdens naturfond
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra WWF Verdens naturfond på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra WWF Verdens naturfond
WWF om budsjettenigheten: – En naturseier for historiebøkene3.12.2025 03:28:36 CET | Pressemelding
I forbindelse med enigheten i forhandlingene om statsbudsjettet har WWF Verdens naturfond følgende kommentarer.
Forhandlingsbrudd: Arbeiderpartiet må gå med på rimelige krav – fellesuttalelse fra miljøbevegelsen29.11.2025 18:04:03 CET | Pressemelding
Arbeiderpartiet må forlate regjeringskontorene hvis de nekter å ta ansvar for natur og klima.
90 000 nordmenn krever stans i gruvedrift på havbunnen28.11.2025 10:48:08 CET | Pressemelding
– Nå må Ap lytte til folket, ikke minerallobbyen, sier WWF.
Cop30: – Dypt nedslående22.11.2025 19:06:08 CET | Pressemelding
Klimatoppmøtet COP30 endte med det svakeste utfallet på flere år. WWF reagerer på at verdens land ikke har klart å levere mer – ti år etter at Parisavtalen stod klar.
WWF inviterer til debatt om gruvedrift på havbunnen11.11.2025 11:20:01 CET | Presseinvitasjon
Gruvedrift på havbunnen er igjen i fokus under høstens budsjettforhandlinger. Mandag 17. november inviterer WWF Verdens naturfond til faglig diskusjon og politisk debatt.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom