Fagforbundet om ny postlov: – Vil svekke beredskapen i en urolig tid
7.11.2025 13:42:30 CET | Fagforbundet | Pressemelding
Regjeringas nye utkast til postlov vil svekke Posten og dermed samfunnssikkerheten. – Vi er skuffa over at regjeringa ikke inkluderer en dørterskeltjeneste. I praksis innebærer dette en nedbygging av kritisk infrastruktur, sier Cathrine Ertsås, leder i Fagforbundet Post og finans.
Posten har, i samarbeid med KS og ni kommuner, utviklet og testet en tjeneste der postbudet ukentlig kommer med posten og informasjon fra kommunen på døren til alle over 75 år. Fagforbundet har kjempa for at en slik dørsterskeltjeneste skal bli en etablert ordning i hele landet, men regjeringa valgt å ikke inkludere det i utkast til ny lov.
– Regjeringa svikter
– Tjenesten ville bidratt til økt inkludering av landets 600.000 innbyggere med lav digital kompetanse og styrket samfunnssikkerheten. Regjeringa svikter ved å ikke inkludere tjenesten nå. Det vil føre til en varig nedbygging av postnettverket og dermed en svekking av landets logistikk, mobilitet og beredskapsevne i en urolig tid, sier Ertsås, og fortsetter:
– Dette er en tapt mulighet til å bruke de dyktige postbudene i landet til noe som virkelig er til nytte for samfunnet – uten at dette ville økt kostnadene fra dagens nivå.
Regjeringas forslag innebærer at posten skal leveres i postkassa minst én dag i uka, med mulighet til å velge hentepunkt og hyppigere levering. I dag mottar alle post i postkassa annenhver dag.
Tapt kompetanse
– Vi forstår og aksepterer at hyppigheten på postombæringen reduseres, men da må dørterskeltjenesten med. Og det må skje nå. Slik regjeringas forslag står nå, vil rundt 2000 dyktige postfolk kunne miste jobben. Dette er kompetanse og beredskap vi ikke får bygget opp igjen på et senere tidspunkt, sier Ertsås.
Dagens postbud bidrar til et fysisk beredskapsnett i alle kommuner. De ivaretar arbeidsplasser i distriktene og bidrar til sterke lokalsamfunn. Fagforbundet mener arbeidskraft må brukes mest mulig effektivt, og at dørterskeltjenesten er et prakteksempel på at velferdsstaten kan kombinere ulike arbeidsoppgaver på tvers av tradisjonelle sektorgrenser til det beste også for sårbare innbyggere.
– Verden er ikke trygg. Derfor er det avgjørende med pålitelig informasjon fra myndighetene til alle – også de som av ulike grunner ikke kan bruke digitale hjelpemidler. Og det er bare postnettverket som kan sikre det, sier Ertsås.
Kan avlaste kommunene
Dørterskeltjenesten sørger for fysiske menneskemøter, og bidrar til at sårbare grupper inkluderes i samfunnet. Det skaper trygghet, og kan på sikt bidra til at flere kan bli boende hjemme lenger.
– Dørterskeltjenesten kan avlaste hardt pressede kommuner. Fordelen er stor, og risikoen er lav. Derfor er det svært skuffende at regjeringa ikke bruker muligheten til å etablere den nå, sier Ertsås.
Kontakter
André HaugenInformasjonsavdelingen/Fagforbundet
Tel:47053627andre.haugen@fagforbundet.noOm Fagforbundet
Fagforbundet er LOs største forbund, med over 400 000 medlemmer. Vår hovedoppgave er å sikre medlemmene gode og trygge lønns- og arbeidsvilkår. Som landets største arbeidstakerorganisasjon har vi også tyngde og politisk gjennomslagskraft til å styrke og videreutvikle velferdsstaten
Følg pressemeldinger fra Fagforbundet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Fagforbundet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Fagforbundet
Streik avsluttet i Diakonhjemmet28.8.2026 08:00:06 CEST | Pressemelding
Natt til fredag kom to nye tariffavtaler på plass etter møte hos Riksmekleren.
Streik i Diakonhjemmet omsorg og Diakonhjemmet Stiftelsen26.8.2026 07:46:00 CEST | Pressemelding
Det er streik i Diakonhjemmet omsorg AS og Diakonhjemmet Stiftelsen på grunn av uenighet om opprettelse av nye tariffavtaler. Striden har stått om de sentrale spørsmålene i en tariffavtale: pensjon, lønn og arbeidstid.
Frisørene vant fram i meklinga25.8.2026 11:04:41 CEST | Pressemelding
Det blir ingen frisørstreik etter at Fagforbundet og NHO Service og Handel ble enige i morgentimene tirsdag 25. august.
Fare for frisørstreik – her kan det bli streik19.8.2026 15:10:38 CEST | Pressemelding
Meklingsfristen er ved midnatt natt til tirsdag 25. august. Fagforbundet varsler at 165 frisører i Bergen er klare til streik fra tirsdag morgen hvis meklingen ikke fører fram.
Brudd i lønnsoppgjøret for ansatte i privat helse og omsorg23.6.2026 17:49:51 CEST | Pressemelding
Forhandlingene mellom Fagforbundet og NHO Geneo om Helse- og omsorgsoverenskomsten førte ikke fram. Dermed går oppgjøret til mekling. Fagforbundets fremste mål for forhandlingene var å sikre medlemmene reallønnsvekst. – Vi har møtt en arbeidsgiver som ikke var villig til å komme oss i møte. Mange av våre medlemmer tjener lite, derfor var reallønnsvekst et krystallklart krav fra oss. Et annet viktig krav var å sikre forskuttering av pleiepenger. Når arbeidsgiver ikke gikk med på disse kravene, måtte det bli brudd, sier Tarjei Leistad fra Fagforbundets ledelse. Avtalen det ble forhandlet om er Helse- og omsorgsoverenskomsten, kalt avtale 481. Fagforbundet forhandlet sammen med FO. Hvis partene ikke kommer til enighet hos Riksmekleren, vil det bli streik. Meklingsdato er foreløpig ikke satt.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom