President Kassym-Jomart Tokajev holder samtaler med USAs president Donald Trump
7.11.2025 09:56:33 CET | Kasakhstans Ambassade i Norge | Pressemelding
WASHINGTON D.C. – Kasakhstans president Kassym-Jomart Tokajev holdt torsdag 6. november samtaler med USAs president Donald Trump i Det hvite hus. De to lederne diskuterte samarbeid mellom landene og aktuelle internasjonale spørsmål.

Tokajev takket for invitasjonen og den varme mottakelsen i Washington. Han la vekt på at USA spiller en sentral rolle som global økonomisk og teknologisk aktør, og roste Trumps bidrag til økt internasjonal stabilitet og sikkerhet.
Kasakhstans president uttrykte støtte til Trumps initiativer for fred og økonomisk utvikling, blant annet planen Trump Route for International Peace and Prosperity (TRIPP), som kan bidra til videreutvikling av den transkaspiske internasjonale transportruten, også kjent som Midtkorridoren.
Trump på sin side understreket at USA ønsker å styrke det utvidede strategiske partnerskapet med Kasakhstan.
De to lederne ønsket også velkommen signeringen av handelsavtaler mellom landene til en verdi av over 17 milliarder dollar i forbindelse med besøket.
Under samtalene hadde presidentene en grundig meningsutveksling om et bredt spekter av bilaterale spørsmål og pekte ut områder for videre samarbeid til gjensidig nytte.
De drøftet også aktuelle temaer på den internasjonale dagsordenen.
(Kilde: Akordas pressetjeneste / 7.november 2025)https://www.akorda.kz/en/president-kassym-jomart-tokayev-holds-talks-with-us-president-donald-trump-710824#
Nøkkelord
Følg pressemeldinger fra Kasakhstans Ambassade i Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Kasakhstans Ambassade i Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Kasakhstans Ambassade i Norge
Internasjonal håndverksfestival arrangeres i Taraz10.4.2026 09:30:47 CEST | Pressemelding
Den 23. og 24. april 2026 arrangeres den internasjonale håndverksfestivalen «Taraz – håndverkernes by» i det historiske og etnokulturelle komplekset «Kone Taraz» (Gamle Taraz) i byen Taraz i Kasakhstan.
Over 150 toppledere fra Kasakhstan og Sentral-Eurasia får opplæring i kunstig intelligens9.4.2026 11:19:28 CEST | Pressemelding
Over 150 toppledere fra Kasakhstan og Sentral-Eurasia deltar i opplæringsprogrammet «AI Leaders 2026», som lanseres av departementet for kunstig intelligens og digital utvikling i Kasakhstan. Programmet inngår i gjennomføringen av presidentens føringer om systematisk digitalisering og økt bruk av kunstig intelligens i økonomien.
Tokayev hilser to ukers våpenhvile i Midtøsten velkommen8.4.2026 12:30:00 CEST | Pressemelding
ASTANA – Kasakhstans president Kassym-Jomart Tokayev ønsker den nylig ingåtte avtalen om full våpenhvile i Midtøsten velkommen. Han fremhever betydningen av internasjonal mekling og uttrykker håp om at avtalen vil bidra til global stabilitet, handel og økonomisk vekst.
«Astana Eurasian Book Fair-2026»: internasjonal bokutstilling i hovedstaden7.4.2026 10:46:09 CEST | Pressemelding
Fra 22. til 26. april arrangeres den niende internasjonale bokutstillingen og messen «Astana Eurasian Book Fair2026» ved Presidentens senter i Astana. Ifølge byens offisielle nettside er dette et av de største kultur og fagarrangementene i Sentral-Asia.
Kasakhstan blant verdens største landbruksnasjoner6.4.2026 10:48:16 CEST | Pressemelding
ASTANA — Kasakhstan er blant landene i verden med størst areal avsatt til landbruk, noe som understreker landets betydning i det globale matsystemet.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom