Sterk trend i boligmarkedet
Boligprisene sank med 0,4 prosent i oktober 2025. Korrigert for sesongvariasjoner steg prisene med 0,6 prosent.

Boligprisene sank med 0,4 prosent i oktober 2025. Korrigert for sesongvariasjoner steg prisene med 0,6 prosent.
Så langt i år har boligprisene i Norge steget med 6,3 prosent.
Gjennomsnittsprisen for en bolig i Norge var 4 873 238 kroner ved utgangen av oktober.
- Boligprisene sank med 0,4 prosent i oktober, noe som også ga en oppgang i de sesongjusterte prisene på 0,6 prosent. Den underliggende trenden i bruktboligmarkedet nå er sterk med stor omsetningsvekst og en sesongjustert oppgang i mange områder, sier administrerende direktør Henning Lauridsen i Eiendom Norge.
- I september fikk vi det andre rentekuttet i år, og det er trolig rentenedsettelsen vi nå begynner å se effekten av på boligprisene. Samtidig er det store forskjeller i boligprisutviklingen, hvor Stavanger, Bergen og Tromsø skiller seg markant ut, mens det sentrale Østlandet og særlig Oslo og Drammen har mer moderat prisutvikling, sier han.
Rekordvolumer i bruktmarkedet
I oktober ble det solgt 10.354 boliger i Norge, noe som er 4,7 prosent flere enn i oktober 2024.
Så langt i år er det solgt 97.387 boliger i Norge, noe er 10,3 prosent flere enn i samme periode i fjor.
I oktober ble det lagt ut 10.477 boliger for salg i Norge, noe som er 5,3 prosent flere enn i samme måned i 2024.
Så langt i år er det lagt ut 105.104 boliger for salg, noe som er 7,8 prosent flere enn i samme periode i fjor.
- Det er solgt svært mange boliger i løpet av oktober, og det er faktisk rekord for en oktober-måned. Med normalt salgsvolum i november i bruktmarkedet, vil vi allerede i løpet av november slå rekordåret 2021 totalt, sier Lauridsen.
Det tok i gjennomsnitt 48 dager å selge en bolig i oktober, ned fra 46 dager i september.
Kortest salgstid hadde Bergen og Stavanger m/omegn med 19 dager. Lengst salgstid hadde Follo med 76 dager.
Sterkest i Stavanger og Tromsø
Sterkest sesongkorrigert prisutvikling i oktober hadde Stavanger m/omegn med en sesongjustert oppgang på 1,4 prosent foran Tromsø med en sesongjustert oppgang på 1,2 prosent.
Svakest sesongkorrigert prisutvikling i oktober hadde Drammen m/omegn med en nedgang på 0,5 prosent.
Størst vekst så langt i 2025 har Stavanger m/omegn med 14,3 prosent etterfulgt av Tromsø med 11,2 prosent og Bergen med 9,6 prosent.
Svakest utvikling i år har Drammen med 3,2 prosent etterfulgt av Oslo og Trondheim med 3,6 prosent.
Fortsatt boligkrise
- Bruktboligmarkedet så langt i år har vært preget av store forskjeller og et rekordstort omsetningsvolum. Samtidig ligger nyboligmarkedet nede med brukket rygg og det vil trolig ta lang tid før salget av nye boliger og deretter boligbyggingen tar seg opp igjen, sier Lauridsen.
- Vi deler derfor ikke regjeringen og finansminister Jens Stolenberg (Ap) sin optimisme for boliginvesteringene i statsbudsjettet 2026. De spår en oppgang i boliginvesteringene på hele 12 prosent og derfor også en god BNP-oppgang på 2,1 prosent.
- Det er helt usannsynlig at dette vil slå til da gårsdagens nyboligsalg er morgensdagens boliginveseringer, og nyboligsalget har nå flatet ut på halv maskin. Boligkrisen vil preget norsk økonomi, leiemarked og bruktboligmarked i lang tid fremover. Mer aktivitet i nyboligmarkedet er avhengig av lavere rente og målrettete tiltak i statsbudsjettet, avslutter Lauridsen.
Ytterligere informasjon:
Komplett statistikk kan lastes ned på www.eiendomnorge.no.
Se Boligbobla TV med pressekonferansen fra kl. 10.30 til 11.30 her.
Pressekonferansen begynner kl. 11.00. Før og etter pressekonferansen har sjef for kommunikasjon og politikk Erik Lundesgaard aktuelle gjester fra boligmarkedet i studio som kommenterer markedsutviklingen.
Gjester: Eiendomsmegler/ avdelingsleder Wenche Odden Kvamme (EiendomsMegler1 Tromsø), administrerende direktør Petter Daae (Kræmer Eiendom) og eiendomsmegler Dag Little (EiendomsMegler1 Tromsø).
Ved referering av Eiendom Norges boligprisstatistikk skal Eiendom Norge, FINN og Eiendomsverdi AS oppgis som kilde.
For kommentarer:
Henning Lauridsen, administrerende direktør, mobil 997 20 485
Stian Kløfta, styreleder, mobil 924 83 064
For spørsmål om boligprisstatistikken og pressekonferansen:
Peder Eckblad Tollersrud, kommunikasjonsrådgiver, mobil 971 94 392
Kontakter
Henning LauridsenAdministrerende direktør
Besvarer spørsmål om boligmarkedet og om organisasjonens politiske saker
Peder TollersrudKommunikasjonsrådgiverEiendom Norge
Besvarer praktiske spørsmål om arrangementer og boligprisstatistikken
Vi er bransjeorganisasjonen for norske eiendomsmeglingsforetak. Ved årsskiftet 2024/2025 hadde Eiendom Norge 60 foretaksmedlemmer.
Medlemmene står for cirka 98 % av alle boligtransaksjoner i Norge.
Vårt mål er å være landets ledende organisasjon innen bolig- og bransjepolitiske spørsmål, og vi arbeider for eiendomsmeglingsbransjens rammebetingelser og for å sikre forbrukerne effektive og trygge eiendomstransaksjoner
Følg pressemeldinger fra Eiendom Norge
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Eiendom Norge på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Eiendom Norge
Oppgang i boligprisene i Stavanger5.11.2025 11:00:00 CET | Pressemelding
Boligprisene i Stavanger steg med 0,2 prosent i oktober. Korrigert for sesongvariasjoner steg prisene med 1,4 prosent.
Nedgang i boligprisene i Trondheim5.11.2025 11:00:00 CET | Pressemelding
Boligprisene i Trondheim sank med 0,7 prosent i oktober. Korrigert for sesongvariasjoner steg prisene med 0,1 prosent.
Flat boligprisutvikling i Bergen5.11.2025 11:00:00 CET | Pressemelding
Boligprisene var uendret i Bergen i oktober. Korrigert for sesongvariasjoner steg prisene med 0,7 prosent.
PRESSEINVITASJON: Pressekonferanse 5. november for Eiendom Norges boligprisstatistikk, oktober 2025.31.10.2025 14:45:00 CET | Pressemelding
Eiendom Norge inviterer til pressekonferanse onsdag 5. november 2025 kl. 11.00 for Eiendom Norges boligprisstatistikk, oktober 2025.
Stadig større boligbrems under Støre15.10.2025 10:21:53 CEST | Pressemelding
- Det er helt usannsynlig at boligbyggingen vil øke i 2026, slik regjeringen prognostiserer i statsbudsjettet, sier administrerende direktør Henning Lauridsen i Eiendom Norge.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom