OBOS-prisene falt i oktober
3.11.2025 11:01:29 CET | OBOS | Pressemelding
Prisene for brukte OBOS-boliger i Oslo falt med 1,3 prosent fra september til oktober. På landsbasis gikk prisene ned med 0,8 prosent.

– Vanlig sesongmønster er at prisene faller i oktober. Fallet i Oslo i år var litt større enn snittet for oktober de siste ti årene, sier sjeføkonom Sissel Monsvold i OBOS.
Hun mener et fortsatt stort tilbud av bruktboliger kan ha bidratt til prisfallet.
– Rentekuttet i september trekker isolert sett i retning av noe økt etterspørsel etter boliger framover. Samtidig har Norges Banks heving av rentebanen og signaler om færre rentekutt de neste årene, dempet forventningene til prisutviklingen framover, sier Monsvold.
Det framgår også av NBBLs Boligmarkedsbarometer. Andelen husholdninger som tror på boligprisvekst er fortsatt høy, men falt litt i siste måling.
-
OBOS-prisene i hovedstaden steg med 4,5 prosent fra oktober 2024 til oktober 2025. Hittil i år er prisene i Oslo opp 5 prosent.
-
I snitt har OBOS-prisene i Oslo falt med 1,1 prosent i oktober måned de siste ti årene.
-
På landsbasis har OBOS-prisene steget med 5,2 prosent de tolv siste månedene og 7,4 prosent hittil i år.
-
Kvadratmeterprisen for brukte OBOS-boliger var 83 619 kroner i Oslo i oktober, og 72 596 kroner på landsbasis.
OBOS-statistikken dekker rundt 25 prosent av bruktmarkedet i Oslo.
Stor aktivitet
Det ble omsatt én prosent flere OBOS-boliger i Oslo i oktober i år enn i oktober 2024. Vi må tilbake til 2020 for å finne høyere omsetning i oktober.
Bruken av forkjøpsretten steg litt igjen i oktober. I Oslo-regionen ble den benyttet i 25,5 prosent av omsetningene, mot 24,6 prosent i september. Den var noe ned sammenlignet med oktober 2024 (26,5 prosent). Forkjøpstallene indikerer at kjøperne har godt med boliger å velge blant.
Hans Anders Skjølberg, administrerende direktør i OBOS Eiendomsmeglere, sier prisnedgangen var som forventet.
– Vi opplever stort tilbud av boliger fortsatt og det fører til flere forhandlinger enn budrunder om dagen. Salgsvolumet har holdt seg god og det meste selges ganske raskt, men det er store regionale forskjeller. Vi forventer at tilbudssiden kommer videre ned igjennom november.
Venter prisoppgang
– To rentekutt i år og signaler om noen kutt de neste årene, reallønnsvekst og bra arbeidsmarked taler for en noe sterkere prisutvikling enn normalt de siste månedene i år og at boligprisene vil stige i 2026. Det høye antallet boliger til salgs kan virke dempende på prisveksten den nærmeste tiden, men vi antar at balansen mellom tilbud og etterspørsel blir bedre etter hvert som den lave boligbyggingen, spesielt i Oslo, gir færre ferdigstilte boliger i markedet, sier Monsvold.
Boligbyggingen må økes
Selv om flere faktorer taler for noe økning i boligetterspørselen framover, vil det ta lang tid før boligbyggingen er tilbake på et normalt nivå.
Svært høye bygge- og finansieringskostnader gjør det fortsatt svært krevende å komme i gang med nye prosjekter i dagens marked.
– Vi trenger politisk handlekraft for å bedre rammebetingelsene slik at boligbyggingen kan komme skikkelig i gang igjen. Vi forventer at boligminister Bjørnar Skjæran prioriterer å få ned tidsbruken i plan- og byggesaker og raskt fjerner fordyrede krav som hindrer boligbygging. Nye krav må unngås. Vi håper også på en snarlig behandling i Stortinget av lovforslaget som åpner for at halvparten av alle nye leiligheter i borettslag kan selges med boligkjøpsmodellen Deleie. Det må til for å styrke boligforsyningen og senke terskelen for å komme inn på boligmarkedet, sier Monsvold.
Nøkkelord
Kontakter
Sissel MonsvoldSjeføkonom
Tel:92811287sissel.monsvold@obos.noThomas SkjennaldKommunikasjonsdirektør
Tel:926 86 100thomas.skjennald@obos.noDokumenter
Om OBOS
OBOS BBL er en medlemsorganisasjon med over 600 000 medlemmer. Siden 1929 har vi skaffet våre medlemmer bolig og forvaltet disse på en trygg måte.
Følg pressemeldinger fra OBOS
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra OBOS på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra OBOS
OBOS-prisene steg i februar2.3.2026 10:56:13 CET | Pressemelding
Prisene for brukte OBOS-boliger i Oslo steg med 1,7 prosent fra januar til februar. På landsbasis gikk prisene opp med 2,3 prosent.
OBOS selger kjøpesenter27.2.2026 13:05:24 CET | Pressemelding
Alti Tasta i Stavanger selges til LL Sørco. – Vi er glade for å ha funnet en løsning, så kan vi i OBOS bruke midlene på nye utviklingsprosjekter, sier Nils Morten Bøhler i OBOS Eiendom.
Vedvarende nedgang i nyboligmarkedet gir resultatfall13.2.2026 10:46:55 CET | Pressemelding
OBOS fikk et resultat før skatt på 372 millioner kroner i 2025. Dette er en tilbakegang på 1,3 milliarder sammenlignet med 2024. Resultatfallet skyldes i hovedsak svake resultater innen boligutvikling og engangseffekter i 2024.
OBOS-banken vokser videre5.2.2026 15:11:03 CET | Pressemelding
OBOS-banken hadde 1.084 millioner kroner i netto inntekter og 651 millioner kroner i resultat før skatt for 2025. To milepæler på tampen av året gir banken optimisme for veien videre.
OBOS: – Vi støtter nye klimakrav5.2.2026 11:18:43 CET | Pressemelding
Boligminister Bjørnar Skjæran vil skjerpe klima- og energikravene for byggebransjen. – Vi støtter tiltakene.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom