Presseinvitasjon: UiT setter beredskap i Arktis på dagsorden
Klimakrise, krig og digital sårbarhet setter samfunnets beredskap på prøve. UiT samler eksperter fra inn- og utland for å dele kunnskap og bygge trygghet i nord.

4.–5. november inviterer UiT Norges arktiske universitet til Arctic Preparedness - Societal Security Conference, universitetets årlige konferanse om samfunnssikkerhet og beredskap.
Samfunnet vårt står overfor stadig mer komplekse utfordringer – fra ekstremvær og pandemier til sabotasje, cyberangrep og desinformasjon. Årets konferanse retter søkelyset mot ansvaret for å forberede seg – som individ, organisasjon og samfunn. Hvordan kan vi sammen bygge et mer robust Arktis?
Konferansen samler fagfolk, beslutningstakere og beredskapsaktører for å dele erfaringer og finne løsninger på hvordan vi møter fremtidens trusler. I nord er avstandene store og samfunnsstrukturene sårbare, og det gjør samarbeid og kunnskapsdeling ekstra viktig.
I løpet av to dager samles ledende nasjonale og internasjonale aktører for å diskutere hvordan samfunnssikkerheten i nord kan styrkes.
Her finner du konferanseprogrammet
Første konferansedag består av plenumssamlinger med foredrag og panelsamtaler. Tema for de sistnevnte er "Hva skjer når kritiske samfunnsfunksjoner svikter, og hvordan forberede oss" samt "Matsikkerhet og beredskap i Arktis". 
Dag to byr på interaktive workshops der deltakerne selv bidrar til å utvikle løsninger innen flere sentrale temaer.
Konferansen åpnes av Jørgen Berge, prorektor for forskning og utvikling ved UiT, og samler deltakere fra myndigheter, Forsvaret, kommuner, næringsliv, frivillige organisasjoner og akademia.
Nøkkelord
Kontakter
Jørgen BergeProrektor for forskning og utvikling
UiT Norges arktiske universitet
UiT Norges arktiske universitet
UiT Norges arktiske universitet er et breddeuniversitet med elleve studiesteder over hele Nord-Norge. Vi har mer enn 4000 ansatte og over 16 000 studenter. Vår visjon er å skape et nasjonalt og internasjonalt kraftsenter for kompetanse, vekst og nyskaping i nordområdene.
Følg pressemeldinger fra UiT Norges arktiske universitet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra UiT Norges arktiske universitet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra UiT Norges arktiske universitet
Presenterer ny forskning på russisk påvirkning i nord28.10.2025 15:37:26 CET | Pressemelding
Russland bruker krigsminner i Finnmark aktivt for å svekke den vestlige sanksjonspolitikken. Det er ikke tilfeldig, ifølge forskerne.
UiT-forskere får 4 millioner euro til banebrytende hjerteforskning23.10.2025 14:18:59 CEST | Pressemelding
Prosjektet HeartVision, ledet av UiT-forskerne Krishna Agarwal og Åsa Birna Birgisdottir, er tildelt fire millioner euro gjennom EIC Pathfinder – EUs flaggskipprogram for forskning på banebrytende teknologi.
7 nye leiarar til UiT15.10.2025 13:31:07 CEST | Pressemelding
Styret ved UiT Norergs arktiske universitet bestemde i dag kven som skal få tilbod om ei rekkje leiarstillingar ved UiT.
Skal lage en plan for et nasjonalt kompetansesenter15.10.2025 10:59:03 CEST | Pressemelding
Nå skal et nasjonalt kompetansesenter om fornorskningspolitikk og urett bli konkret. Regjeringen gir UiT Norges arktiske universitet et oppdrag med å lage en plan for senteret, i tett dialog med samiske, kvenske og skogfinske miljø.
Statsbudsjettet styrker UiTs rolle som kunnskapsleverandør i nordområdene15.10.2025 10:58:03 CEST | Pressemelding
Regjeringen vil ha mer klimaovervåking, polarforskning og tilstedeværelse i nord, og UiT får en nøkkelrolle for flere nasjonale satsinger.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom