ISU har åpnet for nøytrale utøvere fra Russland og Belarus i verdenscupen på Hamar.
Det internasjonale skøyteforbundet (ISU) har besluttet at utøvere fra Russland og Belarus kan delta i kvalifiseringskonkurranser til vinter-OL 2026 som nøytrale utøvere. ISU har vært tydelig på at dette utelukkende gjelder OL-kvalifisering, altså verdenscup nr. 1-4 sesongen 2025/2026, og ikke øvrige ISU-konkurranser eller mesterskap. Beslutningen bygger på tidligere vedtak fra Den internasjonale olympiske komité (IOC), som åpnet for individuell nøytral deltakelse under OL i Paris 2024, samt i OL i Milano Cortina i 2026.

Deltakelsen skjer under strenge betingelser, og utøvere må gjennom en screening-prosess for å bli godkjent som nøytrale. Denne prosessen, som er etablert av ISU i tråd med retningslinjer fra IOC, innebærer en grundig vurdering av utøvernes offentlige uttalelser og opptredener siden februar 2022. Formålet er å sikre at ingen av de godkjente utøverne har uttrykt støtte til krigen i Ukraina eller har tilknytning til militære eller sikkerhetsrelaterte institusjoner i Russland eller Belarus. Kun utøvere som har bestått denne screeningen er inkludert på ISUs liste over godkjente nøytrale utøvere.
De strenge betingelsene inkluderer også et absolutt forbud mot bruk av nasjonale flagg, bekledning og symboler som kan identifisere utøvernes opprinnelsesland. Dette gjelder både utøvere og deres støtteapparat, og de vil heller ikke ha adgang til mixed zone.
OL-kvalifiseringen i hurtigløp på skøyter består av fire kvalifiseringsstevner, og det siste av disse arrangeres i Vikingskipet på Hamar 12.–14. desember 2025. Det betyr at det er teoretisk mulig for nøytrale utøvere å benytte verdenscupen på Hamar som sin siste sjanse til å kvalifisere seg til OL. Per dags dato er det ukjent om noen nøytrale utøvere vil benytte seg av denne muligheten.
Norges Skøyteforbund (NSF) har helt siden fullskalainvasjonen i 2022 vært tydelige i sin støtte til utestengelsen av russiske og belarusiske utøvere. NSF har aktivt støttet utestengelsen og markert sin uenighet da ISU åpnet for OL-kvalifisering for nøytrale utøvere”, sier Nils Einar Aas, president i Norges Skøyteforbund.
I forbindelse med ISUs vedtak sendte NSF et eget brev til styret i ISU, der vi uttrykte vår bekymring og prinsipielle uenighet i beslutningen. NSFs holdning er sammenfallende med ståstedet til Norges idrettsforbund, og en samlet norsk idrettsbevegelse.
Samtidig anerkjenner vi at ISU som internasjonalt forbund har myndighet til å fatte slike vedtak, og vi forholder oss som arrangør til de retningslinjene som er gitt.
Som medlem av ISU og arrangør av WC, er NSF forpliktet til å følge ISUs vedtak og retningslinjer. Det innebærer at eventuelle nøytrale utøvere vil kunne delta på Hamar, gitt at de oppfyller alle krav til nøytralitet og kvalifisering. NSF legger til grunn at ISUs screeningprosess er grundig og i tråd med de kriteriene som er kommunisert, og vil påse at retningslinjene følges av både utøvere og støtteapparat. Samtidig er vi opptatt av at alle deltakere – uavhengig av status – får en trygg og rettferdig sportslig ramme rundt konkurransen.
Norske myndigheter har i tråd med gjeldende regelverk, og etter nærmere angitte kriterier, åpnet for at nøytrale profesjonelle utøvere fra Russland og Belarus kan innvilges innreise til Norge i forbindelse med internasjonale idrettskonkurranser.
Nøkkelord
Kontakter
Jarle BlindheimNorges Skøyteforbund
Tel:97563038jarle.blindheim@nif.idrett.noFølg pressemeldinger fra Norges Skøyteforbund
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Norges Skøyteforbund på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Norges Skøyteforbund
Norgesmesterskapet i Sørmarka: En gylden mulighet til å se verdenseliten på norsk is21.10.2025 07:12:54 CEST | Pressemelding
24.–26. oktober samles Norges beste skøyteløpere – og flere av verdens fremste stjerner – i Vår Energi Sørmarka Arena for NM enkeltdistanser. For skøyteentusiaster er dette en fantastisk mulighet til å oppleve en norsk skøytesport i fremgang på nært hold, under gode forhold i Stavanger, etter en sesong med imponerende resultater.
Norges Skøyteforbund og Unite Event inngår strategisk samarbeid6.6.2025 14:24:05 CEST | Pressemelding
Norges Skøyteforbund og Unite Event har inngått en femårig samarbeidsavtale med mål om å styrke skøytesportens synlighet, kommersielle verdiskaping og posisjon i samfunnet. Avtalen innebærer et tett samarbeid om utvikling og gjennomføring av arrangementer, partnernettverk og politiske initiativer.
Aas og Gjersem innstilt til presidentvervene i Skøyteforbundet: – Har en unik innsikt27.4.2025 13:20:39 CEST | Pressemelding
Nils Einar Aas (58) og Camilla Gjersem (31) er valgkomiteens innstilling til henholdsvis president og visepresident i Norges Skøyteforbund foran skøytetinget 15. juni.
Medietreff på Hamar med norske VM-håp og verdensmester Jutta Leerdam10.3.2025 14:37:32 CET | Presseinvitasjon
Norges Skøyteforbund har gleden av å invitere til et medietreff tirsdag kveld med flere av sportens største profiler i forbindelse med VM i Vikingskipet.
Verdensstjerner i kunstløp inntar isen i Oslo7.3.2025 11:28:31 CET | Pressemelding
Sonja Henie Trophy er tilbake i Oslo! Fra 7. til 9. mars 2025 samles noen av verdens beste kunstløpere til et spektakulært ISU-stevne. Stevnet, som hyller den legendariske kunstløperen og filmstjernen Sonja Henie, tiltrekker seg deltakere i verdenseliten.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom