Setter søkelyset på likestilling og mangfold
Fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss åpnet en likestillingskonferanse og møtte kvinnelige sjøfolk i Mumbai.

– India og Norge har mye til felles som store maritime nasjoner. Ved å dele erfaringer og lære av hverandre kan vi styrke rekrutteringen og gjøre maritim næring mer mangfoldig. Mangfold og likestilling er viktig for innovasjon, vekst og et godt arbeidsmiljø, sier fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss.
Fiskeri- og havministeren åpnet onsdag den internasjonale konferansen Maritime SheEO i Mumbai. Konferansen samler kvinnelige ledere og fagfolk fra maritim sektor, og er en viktig møteplass for å fremme likestilling og mangfold.
Norge har støttet Maritime SheEO siden opprettelsen i 2019, og flere norske kvinnelige ledere fra maritim sektor deltok som innledere på årets konferanse.
Møtte indiske sjøfolk
I Mumbai møtte Næss en gruppe kvinnelige indiske sjøfolk, kadetter og kapteiner for å lytte til deres erfaringer og synspunkter med likestilling og mangfold.
India er det nest største rekrutteringslandet for sjøfolk til norsk utenriksflåte. Over 3 400 indiske sjøfolk arbeider til enhver tid på norskkontrollerte skip.
– Maritim kompetanse og utdanning, og spesielt kvinners plass i den maritime næringen, er viktig for meg. Jeg er opptatt av å fremme trivsel og likestilling for alle sjøfolk, både når jeg er ute i verden og når jeg er hjemme, sier Næss.
Likestillingsarbeid i Norge
Tidligere i år signerte fiskeri- og havministeren en samarbeidsavtale med norsk maritim næring om likestilling.
Avtalen forplikter partene til konkrete tiltak for bedre rekruttering, et tryggere arbeidsmiljø og en mer inkluderende arbeidsplass for alle.
Nøkkelord
Kontakter
Pressevakt NFD
902 51 303 (ikkje SMS)
Om oss
Departementet (NFD) utformar ein framtidsretta nærings- og sjømatpolitikk.
Følg pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Nærings- og fiskeridepartementet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Nærings- og fiskeridepartementet
Nye muligheter for norsk sjømat i India29.10.2025 08:59:15 CET | Pressemelding
Avtalen om handel og økonomisk partnerskap mellom EFTA-statene og India trådte i kraft for en måned siden. Fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss ser et stort potensial for norsk sjømat i verdens mest folkerike land.
Totalkvoten for kolmule reduseres i 202624.10.2025 07:56:11 CEST | Pressemelding
Kyststatene er enige om totalkvoten for kolmule.
Presseinvitasjon: Næringsministeren til Levanger 27. oktober23.10.2025 13:22:49 CEST | Pressemelding
Næringsminister Cecilie Myrseth reiser til Levanger mandag 27. oktober for å se rasområdet og møte Norske Skog, NHO og næringslivet i Trøndelag. Besøket skal handle om konsekvensene av kvikkleireskredet for næringsliv, forsyningssikkerhet og infrastruktur.
Husk å stille klokken23.10.2025 10:47:51 CEST | Pressemelding
Natt til søndag skal klokken stilles én time tilbake, fra klokken 3:00 til 2:00. Da blir morgenen lysere.
Priv: Fiskeri- og havministeren til India22.10.2025 15:58:06 CEST | Pressemelding
Fiskeri- og havminister Marianne Sivertsen Næss besøker Mumbai 27. til 30. oktober for å styrke det maritime samarbeidet med India. Hun skal møte statsminister Narendra Modi og skipsfartsminister Sarbananda Sonowal.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom