Vinterklar bil: - Flinke med dekk, slumser med batteriet
Drøye én av ti bilister sjekker startbatteriet i bilen før vinteren. - Strømtomme batterier er det våre bilbergere oftest rykker ut på. Færre hadde fått batteritrøbbel om de hadde sjekket batteriet før vinteren, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.

Det er en fersk undersøkelse gjennomført av Norstat for NAF som viser dette.
Alle biler har et startbatteri uavhengig av om drivstoffet er diesel eller strøm. Dårlig ladede batterier er den største bilbergingsårsaken når kulda setter inn.
- Det er viktig å ha et startbatteri i toppform. Du kan enkelt lade batteriet med en vedlikeholdslader som du kobler til en stikkontakt i garasjen, sier Sødal. - Har du en elbil, kan du lade det lille batteriet ved å la bilen stå på tomgang en times tid. Da får startbatteriet strøm fra hovedbatteriet, fortsetter han.
Mange sjekker vinterdekkene
To av tre bilister sjekker om mønsterdybden i vinterdekkene er bra nok til en vinter til. Like mange sjekker dekktrykket etter hjulskift.
- Folk er opptatt av trafikksikkerheten, og det er kjempebra. Derfor er de fleste flinke til å ha gode vinterdekk på bilen, sier Nils Sødal.
Bilen er fremdeles mannens domene
Menn gjør mer for at bilen er klar til vinteren enn kvinner. Jevnt over er det flere menn som både polerer bilen, smører gummilister og sjekker dekkene, enn kvinner.
- Bilen er et av de få områdene i Norge som ikke er fullt likestilt enda, mener Sødal. - Men når det gjelder viktige ting som å sørge for gode dekk og vindusviskere, er kjønnsforskjellene små. Trafikksikkerheten er det viktigste for både kvinner og menn, avslutter NAF-rådgiveren.
Tabell
Gjør du noen av disse tiltakene for å gjøre bilen klar for vinteren?
|
Total |
Mann |
Kvinne |
|
|
Polere bilen |
17 % |
24 % |
10 % |
|
Smøre låser og gummilister |
22 % |
30 % |
13 % |
|
Sjekke startbatteriet |
13 % |
15 % |
11 % |
|
Sjekke mønsterdybde på dekk |
68 % |
73 % |
62 % |
|
Sjekke dekktrykk |
61 % |
65 % |
58 % |
|
Sjekke vindusviskere |
29 % |
31 % |
28 % |
|
Vaske bilen innvendig |
26 % |
26 % |
25 % |
|
Ingen av disse |
14 % |
12 % |
16 % |
|
Vet ikke |
4 % |
2 % |
6 % |
KILDE: Representativ befolkningsundersøkelse gjennomført av Norstat for NAF i oktober 2025. Antall respondenter var 1000.
Nøkkelord
Kontakter
Nils SødalSenior kommunikasjonsrådgiver i NAF
Tel:+47 901 83 276nils.sodal@naf.noBilder

Om oss
Hver tiende nordmann og 25 prosent av alle personbileiere er medlem i NAF. Dette gjør oss til Nordens største interesse- og forbrukerorganisasjon med nærmere 500 000 medlemmer. NAF er en landsomfattende organisasjon med 64 lokalavdelinger, 450 ansatte og ca. 2000 frivillige. NAF er en engasjert og markant samfunnsaktør som arbeider aktivt for at norske trafikanter skal kunne reise sikkert, effektivt og miljøvennlig. NAFs virksomhet omfatter kontroll og testing av biler ved NAF-sentre, trafikkopplæring, veihjelp, reise, handel, juridisk bistand og forbrukerrådgivning m.m. Etter avtale med Vegdirektoratet driver NAF 27 øvingsbaner i Norge.
Følg pressemeldinger fra NAF
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NAF på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NAF
NAF: - Dette irriterer mest i trafikken8.12.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
Manglende bruk av blinklys, farlige forbikjøringer og bruk av mobiltelefon under kjøring, er topp tre irritasjonsmomenter i trafikken. - Over halvparten irriterer seg over dårlig blinklysbruk, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.
NAF: Nasjonalt månedskort blir et bymånedskort4.12.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
Et nasjonalt månedskort som kan brukes på all kollektivtransport i landet, skal utredes. - Et slikt månedskort blir fort et bymånedskort, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.
NAF: Krever rask avklaring om månedspris på bombrikke2.12.2025 09:45:41 CET | Pressemelding
Norges største tilbyder av bombrikker, AutoSync, vil doble månedsprisen for sine kunder. – Vi forventer raske avklaringer på hva kundene faktisk må betale for, sier Ingunn Handagard, pressesjef i NAF.
NAF: - Ja til mer bruk av 30-sone1.12.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
Nå kan det bli flere soner med 30 km/t fartsgrense i byene. - NAF ønsker dette velkomment, ikke minst fordi det vil føre til tryggere skolevei for veldig mange.
NAF: - Ikke undervurder underkjølt regn28.11.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
Vi er inne i den tiden av året der været varierer fra vått og mildt til kaldt vintervær. - Vekslende vær øker faren for glatte veier. Så det gjelder å følge godt med, sier Nils Sødal, senior kommunikasjonsrådgiver i NAF.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom