Utvider transformatorstasjoner i Bamble og Kvinesdal
Eviny Solutions, et selskap i AF Gruppen, er innstilt av Statnett til kontrakt på utvidelse av transformatorstasjonene i Bamble og Kvinesdal. Avtalen er en totalentreprise med en verdi på i overkant av MNOK 100 ekskl. mva.

Kontrakten er en totalentreprise med prosjektering, levering og bygging av 420 kV apparatanlegg til begge stasjoner, samt en høyspentkabel til stasjonen i Bamble.
- Vi er svært glade for at Statnett igjen tildeler oss viktig oppdrag med oppgradering av det sentrale strømnettet. Vi ser dette som en solid anerkjennelse av vår kompetanse og erfaring, og vet at det er motiverende for våre ansatte å bidra til utvikling av viktig nasjonal infrastruktur sier Tormod Solberg, konserndirektør i AF Gruppen
Arbeidene med prosjektering og anskaffelser vil starte så snart kontrakten er signert, mens montasjen vil foregå i 2027.
AF Gruppen gjennomførte kjøpet av 80 prosent av aksjene i Eviny Solutions AS i september. De resterende 20 prosent av aksjene i selskapet er eid av Eviny AS. Eviny Solutions skal endre navn til AF Elkraft den 14. november.
Nøkkelord
Kontakter
Tormod SolbergKonserndirektør Bygg
Tel:+47 950 59 495tormod.solberg@afgruppen.noBilder

Om AF Gruppen
AF Gruppen er et prosjektbasert entreprenør- og industrikonsern, formet av entreprenørånd og gjennomføringskraft. Konsernet omsatte for 30,6 mrd kroner i 2024 og har i dag ca. 6000 medarbeidere. AF Gruppen er notert på Oslo Børs (AFG).
Vår virksomhet er inndelt i følgende områder: Anlegg, Bygg, Betonmast, Eiendom, Energi og Miljø, Sverige og Offshore.
Følg pressemeldinger fra AF Gruppen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra AF Gruppen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra AF Gruppen
Eviny Solutions blir AF Elkraft14.11.2025 10:54:42 CET | Pressemelding
I dag skifter Eviny Solutions navn til AF Elkraft. Endringen kommer etter at AF Gruppen posisjonerer seg innenfor elektrisk infrastruktur og ble majoritetseier i selskapet i september.
Omsetningsvekst og godt resultat i 3. kvartal14.11.2025 07:00:00 CET | Pressemelding
AF Gruppen hadde en omsetning i 3. kvartal på MNOK 7 803. Resultat før skatt ble MNOK 398. Kvartalet kjennetegnes av gode resultater, sterk kontantstrøm og høy ordrereserve.
Bygger nye boliger i Bergen sentrum7.11.2025 12:34:30 CET | Pressemelding
LAB Entreprenør, et selskap i AF Gruppen, har inngått avtaler med OBOS om bygging av boliger, parkering og næringsareal på Minde i Bergen. Samlet kontraktsverdi er ca. MNOK 480 ekskl. mva.
Oppgraderer Simonsvik transformatorstasjon for BKK4.11.2025 15:22:43 CET | Pressemelding
Eviny Solutions, et selskap i AF Gruppen, er innstilt av BKK til kontrakt for oppgradering til GIS-anlegg på Simonsvik transformatorstasjon på Laksevåg i Bergen. Avtalen er en totalentreprise med en verdi på i overkant av MNOK 100 ekskl. mva.
Innstilt til oppdrag på Nye Fuglevik renseanlegg3.11.2025 15:33:10 CET | Pressemelding
AF Gruppen er av MOVAR IKS innstilt som hovedentreprenør for bygningsmessige arbeider entreprise B2 på nytt renseanlegg i Moss kommune. Kontraktsverdien er MNOK 582 ekskl. mva.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom