Førerløse biler triller hver uke
- Hver eneste uke får vi inn skader på grunn av trillende, førerløse biler. Da er det bare flaks som avgjør hvor store, eller små skadene blir.

Det sier fagsjef på motor i Frende Forsikring, Roger Ytre-Hauge. Beregninger fra Frende viser at nærmere 1500 biler triller årlig her til lands. Det koster titalls millioner kroner.
- Mange vil sikkert riste på hodet og si at slikt ikke skjer lenger, fordi nyere biler har så mye elektronikk som stopper biler fra å trille. Men mange kjører fortsatt i eldre biler der det å sette på håndbrekket er den eneste sikkerheten mot at bilen triller avsted. Så tro meg, det skjer, sier han.
Pass på når du låner bil
Motorfagsjefen understreker at du må være ekstra oppmerksom hvis du er vant til å kjøre en nyere bil til vanlig, og så skal låne et eldre kjøretøy. Enten på jobb, på ferie eller av en du kjenner.
- Plutselig må du huske på både håndbrekk og manuelt gir. Det må du bare takle, det er ingen unnskyldning at du ikke er vant til å kjøre en slik bil i hverdagen, sier han.
- Vær ekstra våken når du parkerer i tettbygd strøk og hvis det er bratt på stedet, sier han.
Sett bilen i gir, og bruk håndbrekket, er hans enkle råd.
- Det kan også være greit å snu hjulene slik at de støter imot eksempelvis en fortauskant. Det begrenser skaden om bilen likevel skulle trille, mener Ytre-Hauge.
Krasjer i mye forskjellig
Hvor bilen står når den triller er avgjørende for hvordan det går. I år har en førerløs bil for eksempel trillet inn på en bensinstasjon, mens en annen traff en mann som jobbet i hagen.
- Vi har biler som triller ut i veibanen, ut av garasjer, ned i grøfter, over murkanter, ned i hager, inn i lyktestolper og inn i andre parkerte biler. Det har gått menneskeliv, men heldigvis skjer det svært sjelden, sier Ytre-Hauge.
Ansvaret er ditt
Hvis bilen din triller av sted på egenhånd fordi du ikke har satt på håndbrekket, er det helt tydelig hvor ansvaret ligger.
- Du som sjåfør har det hele og fulle ansvaret for å sørge for at håndbrekket er på. Det er det ingen tvil om. Hvis du får en skade og håndbrekket har vært av, får du ikke dekket hele skaden på bilen din. Forsikringsselskapet ditt dekker skaden bilen gjør på andres bil eller ting, men du må regne med å betale en del selv for skadene på egen bil, sier han.
Nøkkelord
Kontakter
Marius Solberg Anfinsenseniorrådgiver og pressekontakt
Tel:+47 959 31 440msa@frende.noBilder


Om Frende Forsikring
Frende Forsikring har noen av Norges mest fornøyde forsikringskunder. Vi bryr oss litt ekstra om deg, ditt og dine!
Helnorske Frende eies av solide sparebanker og brannkasser og har rådgivere landet rundt. Vi har over 300 ansatte ved hovedkontoret i Bergen, og rundt 250.000 privat- og bedriftskunder med forsikringsløsninger innen skadeforsikring og livsforsikring.
Følg pressemeldinger fra Frende Forsikring
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Frende Forsikring på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Frende Forsikring
Toppliste: Dette stresser oss mest i jula15.12.2025 07:48:00 CET | Aktuelt
Fersk undersøkelse viser hva nordmenn kaver mest med i førjulstida. Det er store forskjeller mellom fylkene og hva kvinner og menn kaver mest med.
2 av 3 lar julelysene stå på om natta13.12.2025 08:04:00 CET | Aktuelt
Et stort flertall lar julelys stå på om natta. - Hva er poenget, du slår jo av med god grunn resten av året? Det kan gå helt galt.
Her bruker folk mindre penger på julegaver i år11.12.2025 07:45:00 CET | Aktuelt
Kun fem prosent av oss bruker mer penger på julegaver i år enn i fjor.
Bilister rundstjeles før jul9.12.2025 07:37:00 CET | Aktuelt
- Hver desember blir bilister rundstjålet for dyre gaver. I fjor var det mer enn 6600 bilinnbrudd i Norge. Ikke la gavene ligge i bilen og lokke.
Brannfare: Advarer mot Temu-pynt i jula6.12.2025 08:30:47 CET | Aktuelt
Har du julepynt fra utenlandske nettbutikker som Temu? - Det ville jeg aldri tatt sjansen på. Pris, kvalitet og brannfare går gjerne hånd i hånd, sier forsikringsekspert.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom