Møller Mobility Group

Harald A. Møller AS åpner nytt importanlegg for biler i Drammen

Del

Mandag 27. oktober markerer Harald A. Møller AS åpningen av sitt nye, toppmoderne importanlegg for biler på Drammen havn.

Møller logistikk i Drammen havn - Foto: Møller Eiendom
Møller logistikk i Drammen havn - Foto: Møller Eiendom

Drammensordfører Kjell Arne Hermansen (H) stod for den offisielle åpningen.
Med en kapasitet på over 40 000 biler i året og tilrettelagt for bærekraftig og effektiv logistikk, representerer anlegget et viktig steg inn i fremtiden for Norges største bilimportør Harald A. Møller.

– Vi har valgt å bygge stort fra starten av, slik at anlegget er rigget for vekst i mange år fremover. Erfaringen tilsier at det er bedre å gjøre det ordentlig med én gang, fremfor å utvide gradvis, sier Arne Lorvik, logistikkdirektør i Harald A. Møller AS.

Han legger til:
– Jeg må få takke Møller Eiendom, entreprenør Alento og gode krefter fra Drammen havn og kommune for veien og samarbeidet frem til åpningen i dag.
Det sju etasjer høye bygget på hele 41 500 m² har plass til 1150 biler og er utstyrt med avanserte fasiliteter for mottak, klargjøring og utsendelse av nye biler. Fra mottak til ferdigstillelse skjer prosessen med et minimum av forflytning, noe som gir både tidsbesparelser og økt kvalitet.

Anlegget har et sterkt miljøfokus. Med 1936 solcellepaneler fordelt på tak og fasade, inkludert Norges største solcelle-carport, kan det produseres årlig over 750 000 kWh – tilsvarende strømforbruket til 35–45 eneboliger. Overskuddsstrøm lagres i batterier og selges ut på det offentlige nettet. I tillegg gjenvinnes 80 prosent av vannet i den 35 meter lange vaskehallen, hvor bakterier bryter ned organiske stoffer og renser vannet til drikkekvalitet.

– Dette er et bygg som både er sikret godt mot klimaendringer og mer ekstremvær i fremtiden, og som samtidig bidrar til å bekjempe rot-årsakene med bærekraftige løsninger på flere viktige områder, sier Andreas Jul Røsjø, administrerende direktør i Møller Eiendom.

Samtidig, selvsagt, som bygget er satt opp for en mest mulig optimal logistikkflyt.
– I vår bransje måles vi på ledetid. Derfor har vi designet anlegget for å håndtere bilene med så få forflytningspunkter som mulig, sier Lorvik.

Drammen ble valgt etter en grundig vurdering av flere alternativer. Selv om Harald A. Møller fortsatt vil ha brorparten av sin logistikkvirksomhet på Oslo Havn i lang tid fremover, gir Drammen rom for fremtidig vekst og effektiv drift. I første omgang vil 20 prosent av bilene håndteres her, med en klar ambisjon om å øke andelen over tid.

– Vi har allerede et godt samarbeid med lokale aktører, og ser frem til å rekruttere flere lokalt på sikt, sier Lorvik.

Selv om den offisielle åpningen skjer nå, har anlegget allerede begynt å ta imot biler. Nå ligger alt til rette for at Møller kan øke volumene i tiden fremover.

Nøkkelord

Kontakter

Bilder

Møller logistikk - Drammen havn. Foto: Møller Eiendom
Møller logistikk - Drammen havn. Foto: Møller Eiendom
Last ned bilde
Fra venstre: Arne Lorvik, Harald A. Møller AS, Kjell Arne Hermansen, ordfører Drammen kommune, og Ulf Tore Hekneby, Harald A. Møller AS
Fra venstre: Arne Lorvik, Harald A. Møller AS, Kjell Arne Hermansen, ordfører Drammen kommune, og Ulf Tore Hekneby, Harald A. Møller AS
Last ned bilde
Arne Lorvik - Harald A. Møller AS
Arne Lorvik - Harald A. Møller AS
Last ned bilde

Følg pressemeldinger fra Møller Mobility Group

Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Møller Mobility Group på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.

Siste pressemeldinger fra Møller Mobility Group

Delårsberetning 2. tertial 2025: Økte markedsandeler for Møller Mobility Group17.10.2025 08:07:13 CEST | Pressemelding

Møller Mobility Group leverte en omsetning på 30,7 milliarder kroner per 2. tertial, opp 26% sammenlignet med samme periode i fjor. Økte nybilvolumer bidrar til at nesten hver fjerde solgte personbil i Norge hittil i år er levert av Møller Mobility Group. Konsernets resultat før skatt endte på 992 millioner kroner, en økning på 21% mot samme periode i fjor. Samtidig bidrar statsbudsjettet for 2026 til mer usikkerhet for fremtiden.

I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.

Besøk vårt presserom
World GlobeA line styled icon from Orion Icon Library.HiddenA line styled icon from Orion Icon Library.Eye