Ulykkesøvelse i Byrebergtunnelen mellom Vågå og Lom
27.10.2025 11:04:28 CET | Statens vegvesen | Pressemelding
Statens vegvesen og nødetatene skal øve sammen på håndtering av trafikkulykke i Byrebergtunnelen på riksveg 15 mellom Vågåmo og Lom om kvelden onsdag 29. oktober.

I forbindelse med øvelsen blir det det redusert framkommelighet fra onsdag 29. oktober kl. 16.00 til kl. 22.00. Det blir nedsatt fartsgrense, trafikkdirigering og ledebilkjøring gjennom tunnelen store deler av tiden.
Under selve øvelsen blir tunnelen helt stengt i 45-60 minutter. Dette vil skje en gang mellom kl. 18.00 og kl. 20.00.
Det er ingen omkjøringsmulighet for store kjøretøy på strekningen.
Fullskalaøvelse
I Byrebergtunnelen skal nødetatene gjennomføre en fullskalaøvelse. Det betyr at øvelsen foregår inne i tunnelen der det spilles ut et planlagt scenario for å øve fastsatte øvingsmål.
Fullskalaøvelser har som mål å være så realistiske som mulig og gjennomføres i sanntid.
– For at mannskapene som deltar på øvelsen skal oppleve scenariet så nært opp til en realistisk situasjon som mulig, vil vi ikke beskrive øvelsen på forhånd, sier brannvernleder i Statens vegvesen, Kai Gundersen.
Øvelse gjør mester
Statens vegvesen holder jevnlige beredskapsøvelser i riksvegtunneler med nødetatene. Hovedmålet med slike øvelser er å holde nødetatene og Vegtrafikksentralen oppdatert på den aktuelle tunnelen.
Øvelsen i Byrebergtunnelen er planlagt sammen med politiet, lokalt brannvesen i Lom og Vågå, ambulansetjenesten i Innlandet og Statens vegvesen.
– Vi skal trene samhandling og kommunikasjon, og øve ferdigheter og innsats. Ved slike øvelser blir nødetatene bedre rustet til å håndtere hendelser i tunnelen på enn effektiv og trygg måte, sier Kai Gundersen.
Blålys og røyk
Under øvelsen vil det komme røyk ut av tunnelen, og i området på begge sider av tunnelen vil det være en del utrykningskjøretøy med blålys.
– Vi ber trafikantene om å ta hensyn til utrykningskjøretøyene, de som deltar på øvelsen og de som dirigerer trafikken i forbindelse med øvelsen, sier Kai Gundersen i Statens vegvesen.
Priv til red
Pressen er velkommen til å dekke øvelsen. For observatører og presse er det oppmøte på Lom brannstasjon for en liten sikkerhetsgjennomgang av øvelsen. Oppmøte kl. 17.30.
Ta kontakt med brannvernleder Kai Gundersen på forhånd - se kontaktinfo under.
Kontakter
Kai GundersenBrannvernlederStatens vegvesen Drift og vedlikehold
Tel:90174483kai.gundersen@vegvesen.noPressevakt Drift og vedlikehold
* Drift, vedlikehold og forvaltning av riksvegnettet * Brøyting/strøing/salting * Asfalt * Rekkverk * Bruer * Tunneler * Fjelloverganger * Rasteplasser * Inspeksjoner * Ferje
Bilder

Om Statens vegvesen
Statens vegvesen arbeider for å skape et smart og sammenhengende transportsystem på vei for hele Norge. Det skal være enkelt å reise og transportere varer – på sikre veier tilpasset framtidens behov.
Følg pressemeldinger fra Statens vegvesen
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Statens vegvesen på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Statens vegvesen
Ulykkene rammet Østlandet - 6 omkom i trafikken i april1.5.2026 06:30:00 CEST | Pressemelding
28 personer har mistet livet i trafikken så langt i år, og det er 10 flere omkomne enn på samme tid i fjor. Seks av de døde i april, alle på Østlandet.
Reparerer rekkverk ved E6 Skjervengan kulvert30.4.2026 14:22:12 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen reparerer skadet rekkverk ved E6 Skjervengan kulvert i Mosjøen.
Statens vegvesen restaurerer historiske vegar i Vestland30.4.2026 12:24:38 CEST | Pressemelding
Statens vegvesen jobbar no på Stalheimskleivi og Den Trondhjemske postvei i Sunnfjord.
Stenging i Fløyfjelltunnelen neste helg – berre sørgåande løp29.4.2026 15:01:16 CEST | Pressemelding
Neste helg, frå fredag 8. mai til måndag 11. mai, skal Statens vegvesen gjennomføre naudsynt arbeid i Fløyfjelltunnelen. Berre sørgåande løp (mot Bergen sentrum) blir stengt, medan nordgåande løp er ope.
Asfaltering i Glåmdalsdistriktet: Slik blir trafikkavviklingen29.4.2026 11:39:08 CEST | Pressemelding
I neste uke starter asfaltarbeider i Sør-Odal, Kongsvinger og Eidskog. Asfalteringsarbeidene starter mandag 4. mai, og vil medføre omkjøring, trafikkregulering og noe ventetid i de aktuelle områdene.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom