Ny rapport: Slik kan klimaet i Noreg bli framover
27.10.2025 11:00:46 CET | Miljødirektoratet | Pressemelding
Noreg står framfor store klimaendringar. Klima i Noreg-rapporten gir eit oppdatert kunnskapsgrunnlag for å tilpasse samfunnet til eit endra klima.

– Klimatilpassing er ikkje berre ansvaret til styresmaktene. Vi har eit ansvarsprinsipp som betyr at alle i samfunnet, frå offentlege aktørar til bedrifter og privatpersonar, har eit ansvar for å tilpasse seg eit klima i endring. Derfor er det avgjerande med oppdatert og felles kunnskap om korleis klimaet i Noreg vil endre seg framover. Dette bidreg Klima i Noreg-rapporten til, seier Hilde Singsaas, direktør for Miljødirektoratet.
Rapporten er utarbeidd av Norsk Klimaservicesenter på bestilling frå Miljødirektoratet. Den gir oversikt over klimaendringar og gir detaljert informasjon om ei rekkje indikatorar og naturfarar, som nedbør, flaum og skred. Rapporten erstattar ein tidlegare versjon frå 2015.
Klimaendringane blir forsterka framover
Klima i Noreg-rapporten blir eit viktig kunnskapsgrunnlag for alle som jobbar med å planleggje for framtida. Dette er nokre av funna i rapporten:
- Temperaturen kan stige med 3,4 °C fram mot 2100, dersom klimagassutsleppa held fram med å auke. Temperaturauken blir størst i nord.
- Det vil komme oftare og kraftigare styrtregn.
- Viss klimagassutsleppa held fram med å auke, vil vi få større middelflaum og 200-årsflaum i nesten alle delar av landet mot slutten av hundreåret.
- Det blir fleire jord- og flaumskred i samband med fleire og meir intense nedbørsepisodar (styrtregn).
Les meir om innhaldet i rapporten i Norsk Klimaservicesenters nyheitsmelding her: NTB Kommunikasjon
Vil gi oversikt på fylkes- og kommunenivå
Klima i Noreg-rapporten dannar grunnlaget for fleire analysar som blir brukte av aktørar på lokalt og regionalt nivå, som kommunar og fylkeskommunar.
Dei fylkesvise klimaprofilane, som inneheld klimaframskrivingar fordelte på fylke, blir no oppdatert med ny kunnskap frå rapporten.
Norsk klimaservicesenter jobbar samtidig med ei nedskalering til kommunenivå, for å gi kommunar eit endå betre verktøy for å planleggje for framtida. Desse tala kjem seinare.
Saman med dei fylkesvise klimaprofilane og kommunetala som kjem, gir rapporten eit oppdatert kunnskapsgrunnlag som skal leggjast til grunn mellom anna i lokal og regional planlegging.
Kunnskapen vil også vere viktig for å lage klimarisiko- og sårbarheitsanalysar, anten det er i kommunar, fylkeskommunar, i staten eller i næringslivet.
Les meir om ansvarsprinsippet i klimatilpassing her: Ansvar for klimatilpassing - miljodirektoratet.no
Sjå også: Rettleiar: Korleis ta omsyn til klimaendringar i plan? - miljodirektoratet.no
Nasjonal klimasårbarheitsanalyse
Klima i Noreg-rapporten gir oppdatert kunnskap om korleis klimaet kan bli i Noreg.
Miljødirektoratet leier arbeidet med ein analyse som skal hjelpe oss å forstå korleis samfunnet og naturen er sårbart i møte med klimaendringane.
Les meir om den nasjonale klimasårbarheitsanalysen her: Nasjonal klimasårbarheitsanalyse - miljodirektoratet.no
Bilder

Andre språk
Følg pressemeldinger fra Miljødirektoratet
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra Miljødirektoratet på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra Miljødirektoratet
Klima-støtte til 123 prosjekter i kommuner og fylker28.4.2026 12:00:00 CEST | Pressemelding
Kommuner i hele landet får til sammen 130 millioner kroner for å kutte utslipp av klimagasser fra blant annet avfallshåndtering, anleggsplasser og transport.
Klima-støtte til 123 prosjekt i kommunar og fylke28.4.2026 12:00:00 CEST | Pressemelding
Kommunar i heile landet får til saman 130 millionar kroner for å kutte utslepp av klimagassar frå mellom anna avfallshandtering, anleggsplassar og transport.
Kommuner og virksomheters avfallshåndtering må forbedres17.4.2026 14:01:59 CEST | Pressemelding
En landsomfattende tilsynsaksjon viser at både kommuner og virksomheter har mangler i ordningene for avfallshåndtering.
Kommunar og verksemders avfallshandtering må forbetrast17.4.2026 14:01:59 CEST | Pressemelding
Ein landsomfattande tilsynsaksjon viser at både kommunar og verksemder har manglar i ordningane for avfallshandtering.
Flere kommuner brøt grenseverdiene for svevestøv i 202516.4.2026 09:58:56 CEST | Pressemelding
Flere steder i Norge ble de lovpålagte grenseverdiene for fint og grovt svevestøv overskredet i 2025.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom