NGI-forsker valgt inn i styret til European Chemicals Agency (ECHA)
24.10.2025 12:15:11 CEST | NGI | Pressemelding
Forsker ved NGI - Norges Geotekniske Institutt, Hans Peter Arp, er én av verdens fremste eksperter på kjemisk forurensning. Nå skal miljøkjemikeren påvirke kjemikaliepolitikken i Europa.

– Det er svært sjelden at en miljøkjemiker har så mye å si om kjemikaliepolitikken og regelverk i Europa. I ECHA-styret vil jeg være én av to som ikke representerer den kjemikaliepolitiske posisjonen fra et EU-land eller fra Kommisjonen, sier Arp.
Som miljøkjemiker har Arp ekspertkunnskap knyttet til blant annet kjemikalier som hoper seg opp og blir værende i naturen, PFAS (per- og polyfluorerte alkylstoffer) og plastforurensning.
Anbefalt av EUs komité for miljø, klima og matsikkerhet
I Det europeiske kjemikaliebyåret ECHA har hvert av medlemslandene i EU én styrerepresentant. Her kan Norge bare være observatør, ettersom vi ikke er EU-medlem. Arp blir én av to uavhengige representanter utpekt av EU-parlamentet. At presidentene i EU-parlamentet i oktober valgte NGI-forskeren, var basert på anbefalingen fra EUs komité for miljø, klima og matsikkerhet, ENVI (Committee on the Environment, Climate and Food Safety).
– Jeg er takknemlig for denne muligheten til å bruke min erfaring som miljøkjemiker og støttespiller for Europakommisjonens kjemikaliestrategi for bærekraft - Chemical Strategy for Sustainability Towards a Non-Toxic Environment, samt støtte mandatene til ENVI, Europaparlamentet og ECHA for å sikre at kjemikalier som brukes i Europa er trygge for mennesker og miljø, sier Arp.
Rådgir EU-kommisjonen og EU-land
ECHA ble etablert av EU i 2007 og har hovedkontor i Helsinki, Finland. Mandatet er å sikre at kjemikalier som brukes i Europa er trygge for mennesker og miljø. Hovedoppgaven er å gjennomføre og håndtere EUs kjemikalieregelverk, inkludert risikovurdering for helse og miljø og foreslå restriksjoner i form av forbud eller begrensninger. ECHA drifter også EUs system for å klassifisere, merke og emballere kjemiske stoffer og blandinger, vurderer biocidprodukter, som insektsmidler og desinfeksjonsmidler, og overvåker eksport og import av farlige kjemikalier. ECHA driver også en av verdens største åpne databaser over kjemiske stoffer.
Sist, men ikke minst, støtter ECHA EU-kommisjonen og medlemsstatene med vitenskapelige spørsmål om eksempelvis kjemikalier, mikroplast, PFAS og nanomaterialer.
– Gjennom hele karrieren min som miljøforsker har jeg sett viktigheten av å bruke vitenskap til å bidra til en mer effektiv miljøpolitikk. Jeg vil fortsette å jobbe på denne måten i min nye rolle. Her vil jeg være en brobygger mellom forskning og politikk for å utvikle tryggere og mer bærekraftige kjemikalier slik at vi i fremtiden kan få et giftfritt miljø.
Nøkkelord
Kontakter
Hans Peter ArpTeknisk ekspertMiljøkjemi
Tel:+47 950 20 667hans.peter.arp@ngi.noFølg pressemeldinger fra NGI
Registrer deg med din e-postadresse under for å få de nyeste sakene fra NGI på e-post fortløpende. Du kan melde deg av når som helst.
Siste pressemeldinger fra NGI
Kan klimagasser bli til stein på land? Norsk forskningsprosjekt kan bli paradigmeskifte for lagring av CO225.2.2026 12:31:43 CET | Pressemelding
I dag lagres CO2 permanent på havbunnen. Så langt har det imidlertid vært lite oppmerksomhet rundt muligheten for å bruke gamle bergarter til lagring på land, nær utslippskildene. Nå undersøker norske forsknings- og industripartnere denne muligheten, ledet av NGI – Norges Geotekniske Institutt.
Campus Ullevål viser at det lønner seg å gjøre grundige grunnundersøkelser3.2.2026 14:29:53 CET | Aktuelt
NGI - Norges Geotekniske Institutt har gjort grundige grunnundersøkelser i forbindelse med byggingen av sitt nye hovedkontor i Oslo, Campus Ullevål. Likevel utgjør grunnundersøkelsene under 0.5 prosent av de samlede byggekostnadene. Gevinst: Smidig, innovativ og kostnadseffektiv byggeprosess, tross krevende grunnforhold med kvikkleire.
Global modell skal gjøre verden bedre rustet mot tsunamier17.11.2025 11:46:45 CET | Pressemelding
Da en enorm flodbølge traff kystene rundt Indiahavet andre juledag i 2004, mistet mer enn 220 000 mennesker livet. Det var en katastrofe som rystet verden og som avslørte hvor lite vi egentlig forsto om tsunamier.
NGI lanserer unikt traineeprogram innen geoteknikk30.9.2025 09:11:00 CEST | Pressemelding
Fire nyutdannede ingeniører får nå muligheten til å prøve seg på tvers av NGIs kjerneområder. Gjennom et nytt traineeprogram skal de utforske alt fra fundamentering på land til havvind og klimatilpasning.
Flere velger geoteknikk og kvinneandelen skyter i været11.9.2025 08:55:38 CEST | Pressemelding
Masterstudiet i geoteknikk ved OsloMet vokser raskt. Da studiet startet i 2022, var det fem studenter og bare menn. Denne høsten har 21 nye studenter startet, av dem åtte kvinner.
I vårt presserom finner du alle våre siste pressemeldinger, kontaktpersoner, bilder, dokumenter og annen relevant informasjon om oss.
Besøk vårt presserom